Strona główna > Blog > Przewóz i transport zwierząt za granicę. Jak zrobić to bezpiecznie?

Przewóz i transport zwierząt za granicę. Jak zrobić to bezpiecznie?

Myśląc o przeprowadzce do innego kraju, często zapominamy o naszych pupilach. Ich przewóz za granice różnych państw wiąże się ze spełnieniem kilku formalności i wymogów, bez których nie będziemy w stanie zatrzymać zwierzaka przy sobie w nowym miejscu zamieszkania. W odpowiedzi na Twoje pytania o przewóz zwierząt za granicę pomoże Ci Fortis – przeprowadzki Łódź.

Przewóz zwierząt za granicę – przepisy

Głównym wymogiem przewozu zwierzęcia za granice kraju, w którym się urodził, jest posiadanie przez niego własnego mikrochipu. Jest to komputerowo opracowane urządzenie, które odpowiada standardowi ISO 11784. Chip ten jest potrzebny, by w razie zagubienia, szybko ustalić dane właściciela zwierzęcia czytnikiem zgodnym z normą ISO 11785 (transpondery wykorzystują częstotliwość radiową). Koszt założenia takiego urządzenia wynosi od około 80 do 100 zł.

Kolejnym krokiem jest zaszczepienie zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie jest ważne dokładnie po 21 dniach od jego dokonania (niektóre kraje jednak wymagają odczekania 30 dni od wykonania ostatniego szczepienia). Co ważne – data szczepienia nie może być wcześniejsza od daty włożenia do zwierzęcia mikrochipu.

Co ciekawe, tak jak ludzie, zwierzęta powinny posiadać własny paszport. Dokument taki musi być wystawiany przez lekarza weterynarii. Koszt wyrobienia takiego paszportu to około 50 zł, jednak uprzednio należy sprawdzić, który lekarz może taki dokument wydać – nie każdy weterynarz jest do tego uprawniony.

Na sam koniec należy także pomyśleć o środkach ostrożności, czyli zakupu kagańca, smyczy czy nawet środków uspokajających dla zwierzęcia – jednak tę decyzję należy bezpośrednio skonsultować z prowadzącym zwierzę lekarzem weterynarii, który najlepiej wie, co może zaszkodzić naszemu pupilowi.

Ponadto zawsze przed wyjazdem należy sprawdzić, czy w danym kraju nie obowiązuje kwarantanna lub obowiązkowa kontrola zwierzęcia przy granicy, co jest dokonywane na koszt właściciela.

Transport psa za granicę

Przewóz zwierząt samochodem lub autokarem

Zasada jest jedna: dla przewożonego zwierzęcia musimy stworzyć jak najbardziej dogodne warunki. Nasz pupil powinien dostawać wodę niezależnie od rodzaju transportu – co 2-3 godziny. Bez problemu można przewozić psa w klatce na kanapie obok kierowcy (w busie czy samochodzie). Szczeniaki należy transportować w kartonie obok kierowcy na podłodze lub fotelu – warto jednak pamiętać o jego ochronie, dzięki specjalnym matom pochłaniającym. Większe psy powinny mieć swoje specjalne miejsce w samochodzie. Jeżeli jest to samochód typu kombi – zwierzę można umieścić w bagażnik, który powinien być obłożony materiałem ochronnym. Wiele przewoźników autokarów wymaga także, by każdy pies oprócz klatki wyposażony został w kaganiec.  Przede wszystkim należy pamiętać by zwierzak był transportowany w wentylowanym aucie, ze stałym dostępem do wody i jedzenia. Do transporterka można dokupić poidełko z wodą, dzięki czemu podróżując, nie musimy stale zatrzymywać się i dawać zwierzęciu pić. Klatka transportowana w aucie powinna być przypięta za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Przewóz zwierząt samolotem

W tym przypadku należy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji – nawet jeśli zwierzę jest małe, załoga samolotu musi wiedzieć o jego obecności. Pupile muszą być przewożone w pojemnikach – nie ma mowy o trzymaniu go w rękach czy na kolanach. Pojemniki te muszą być dopasowane do wielkości zwierzęcia, które powinno czuć się w nim swobodnie. Niestety, pupil(wraz z transporterem), przewożony w kabinie pasażerskiej, nie może ważyć więcej niż 8 kg.Wyjątkiem jest pies osoby niewidomej – zwierzę takie nie musi posiadać pojemnika, a także nie ma ograniczenia wagowego (pies musi jednak być w kagańcu). W zależności od przewoźnika, liczba zwierząt przewozowych jest ograniczona – niektóre linie lotnicze pozwalają także przewóz niektórych pupili w luku bagażowym traktując to jako ładunek cargo.

Przewóz zwierząt – formalności amerykańskie

Podróżując z pupilem do USA lub Kanady, należy pamiętać o kilku podstawowych formalnościach, bez których pobyt zwierzaka w nowym miejscu nie jest możliwy. Każdy pies oraz kot podczas wjazdu do USA musi być poddany badaniu, które określi czy zwierzę jest zdrowe (bez chorób zakaźnych). Ponadto ważne, by posiadać przy sobie świadectwo zdrowia naszego pupila, podpisane przez weterynarza, a także dokument potwierdzający o szczepieniu przeciw wściekliźnie, które musi być wykonane co najmniej 30 dni przed wyjazdem do USA.

Przewóz zwierząt do krajów UE

Oprócz powyższych wskazówek, zwierzę powinno zostać odrobaczone i zabezpieczone przeciw kleszczom. Najlepiej zrobić to około 3 dni przed wyjazdem. Ponadto u psów ważne jest sprawdzenie czy nie posiadają tasiemca. Należy pamiętać, że do większości krajów UE nie ma możliwości przewozu zwierząt , które nie ukończyły jeszcze 3 miesiąca życia. W wielu krajach występują także specjalne wymogi, dlatego przed przeprowadzką warto dowiedzieć się, jakie w konkretnym państwie są wymogi przewożenia zwierząt.

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka z dziećmi – jak wybrać mieszkanie?

Decyzja o przeprowadzce, bardzo rzadko jest decyzją samodzielną, bardzo rzadko kryteria wyboru mieszkania dotyczą tylko nas. O wiele częściej jest to decyzja dotycząca całej rodzin. Wybierając miejsce zamieszkania, trzeba zwracać uwagę również na rodzinę i jej potrzeby. Jakie mieszkanie należy wybrać, by móc mieszkać w nim z całą rodziną. Z żoną i z dziećmi? Przeprowadzka z…