Strona główna > Blog > Jaki samochód do przeprowadzek wybrać?

Jaki samochód do przeprowadzek wybrać?

Podczas przeprowadzki zadajemy sobie często pytanie – czy może być coś gorszego od wielogodzinnego pakowania rzeczy w kartony i pudła oraz wynoszenia mebli z mieszkania? Owszem, może. Największym problemem często staje się transport mebli i sprzętów AGD, które zajmują dużą powierzchnię. Szczęśliwy ten, kto ma znajomego z ciężarówką oraz prawem jazdy kategorii C. Większość z nas bowiem musi radzić sobie samemu. Jak? W poniższym artykule przedstawione zostały zalety i wady korzystania z 4 typów samochodów do przeprowadzki, które pomogą w podjęciu decyzji.

Przeprowadzka samochodem osobowym

Zalety:

 • Osoby posiadające własne auto nie muszą martwić się o dodatkową cenę wynajęcia pojazdu. Nawet, jeśli ktoś nie posiada osobistego samochodu, z pewnością ma przyjaciół, którzy chętnie pożyczą lub pomogą przewieźć nasze rzeczy do nowego mieszkania.
 • Wykorzystanie własnego auta wiąże się także z brakiem konieczności rezerwowania wcześniejszych terminów oraz „wpasowywania” przeprowadzki w termin zaproponowany przez firmę zewnętrzną.
 • Samochody osobowe mogą wjechać na każdy teren zabudowany – niezależnie czy jest nim wieś, osiedle czy ogrodzony teren.
 • Auta te są zazwyczaj dość małe, dlatego bez obaw przejadą przez większość bram wjazdowych. Bez problemu także okaże się zaparkowanie auta w większości miejsc do tego przeznaczonych.
Przeprowadzka samochodem osobowym

Wady:

 • Samochód osobowy zmieści naprawdę mało rzeczy, co może wiązać się z kilkukrotnym wykonywaniem tych samych kursów .
 • Oczywiste staje się to, iż im więcej kursów wykonamy, tym więcej paliwa spalimy. Nie zapominajmy także o regule: im więcej auto waży, tym więcej spali.
 • W tego typu aucie nie ma możliwości przewiezienia nieskładanych mebli oraz dużych sprzętów AGD, np. pralki czy lodówki.

Średnia cena przeprowadzki załadowanym samochodem osobowymnp. z Łodzi do Warszawy wyniesie nas ok. 80 zł, licząc przejazd autem tylko w jedną stronę.

Przeprowadzka autem z wynajętą przyczepą

Zalety:

 • Ładowność przyczepy jest o wiele większa niż samochodu osobowego. Oprócz kartonów i pudeł zmieszczą się na niej także meble oraz duży sprzęt AGD.
 • Przyczepy nie trzeba wynajmować na cały dzień, a jedynie na kilka godzin, co dodatkowo zatrzymuje przy nas część gotówki.
 • Załadowanie przyczepy oraz samochodu osobowego pozwala na przewóz wszystkich rzeczy w ciągu dwóch lub trzech kursów.

Wady:

 • Koniecznością staje się posiadanie auta z hakiem, na który należy zapiąć przyczepę.
 • Nie zapominając o aspektach prawnych, liczmy się z tym, iż na przyczepę nie można załadować większego ciężaru niż 3,5 tony (licząc wraz z wagą samochodu).
 • Nawet jeśli ktoś posiada prawo jazdy kat. B od kilku lat, jazda z przyczepą może stanowić dla niego niemałe wyzwanie. Wiążą się z tym trudności wykonywania nawet podstawowych manewrów oraz dodatkowy stres, który nadzwyczaj wzrośnie przy parkowaniu.
 • czasami koszt wynajęcia przyczepy i paliwa może przewyższyć koszt pracy firmy przeprowadzkowej
 • Wynajęcie najmniejszych przyczep (ok. 2,10 m x 1,35 m) kosztuje około 35 zł na dobę. Za te największe, z zadaszeniem zapłacić trzeba jednak nawet ok. 100 zł. Do tych kosztów należy jednak doliczyć ceny paliwa.

Średnia cena przeprowadzki samochodem osobowym z przyczepą na trasie Łódź-Warszawa wyniesie około 200 zł (koszt uwzględnia wynajęcie przyczepy).

Przeprowadzka wynajętą ciężarówką do 3,5 tony

Zalety:

 • Ciężarówka to pojazd, który jest przystosowany do przewożenia dużej ilości materiałów. Bez obaw można nią przewieźć meble czy duże sprzęty AGD, ponieważ oprócz dużej ładowności jest wystarczająco wysoka.
 • Powoduje to wzrost bezpieczeństwa i mniejsze ryzyko uszkodzenia mebli (jeśli zostały poprawnie umieszczone w pojeździe).

Wady:

 • W świetle prawa do prowadzenia ciężarówki konieczne jest posiadanieprawa jazdy kategorii C. Jeśli takiego nie mamy, oprócz wynajęcia pojazdu, będziemy musieli zapłacić kierowcy za czas poświęcony na przewóz rzeczy.
 • Wynajęcie tego typu samochodów do przeprowadzkiwiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem. Doba kosztuje około 350 zł.

Przeciętny koszt przeprowadzki wynajętą ciężarówką na trasie Łódź-Warszawa wyniesie około 500 zł (nie zapomnijmy, że ciężarówki spalają dużo więcej paliwa niż zwykłe samochody osobowe).

Zlecenie pracy firmie przeprowadzkowej

Zalety:

 • Przede wszystkimeliminujemy stres związany z realizacją przeprowadzki. O wszystkim pomyśli za nas firma remontowa –po jej stronie leży pakowanieprzedmiotów, załadunek mebli, a nawet wcześniejsze wyniesienie ich z domu.
 • Firmy takie posiadają różnego typu auta przystosowane do przeprowadzki. Dzięki temu, nie musimy zastanawiać się, czy nasz „bagaż” zmieści się do wskazanego przez nas pojazdu, ponieważ wybór ten należy już do ekipy przeprowadzkowej.
 • Firmy takie posiadają wszystkie potrzebne materiały do szczelnego i wytrzymałego zapakowania wszystkich rzeczy, które chcemy przewieźć w nieuszkodzonym stanie.
 • Bezpieczeństwo – choć wiele osób o tym zapomina, samemu przenosząc meble można nabawić się niejednej kontuzji. Oprócz późniejszego bólu pleców i nóg, jesteśmy także narażeni na poważne wypadki, np. gdy przenoszona szafa niefortunnie zsunie się na nasze stopy.
 • Ubezpieczenie mienia – profesjonalne firmy przeprowadzkowe posiadają pakiety ubezpieczeń, dzięki czemu ponoszą pełną odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia przedmiotów.

Wady:

 • Większość osób martwi się o koszt wynajęcia firmy przeprowadzkowej – obawy te są jednak nieuzasadnione. Tak naprawdę koszt ok. 6-godzinnej przeprowadzki to ok. 1000 zł, podczas gdy decydując się na samodzielne przewożenie rzeczy możemy zapłacić za samo paliwo ok. 300 zł (w zależności od ilości wykonywanych kursów).Do tej kwoty należy jednak jeszcze doliczyć znaczny czas naszej pracy. Wysoki koszt traktowany jako wada, staje się uzasadniony jedynie w przypadku przewożenia małej ilości rzeczy.

Średnia cena kursu z Łodzi do Warszawy – cała przeprowadzka (wraz z zapakowaniem mebli i przedmiotów do pojazdu oraz ich rozpakowaniem) może kosztować ok. 1000 zł.

Firma przeprowadzkowa

Samochód do przeprowadzki którą z opcji najlepiej wybrać?

By uprościć podjęcie decyzji, przyjrzyjmy się jeszcze raz wszystkim zaletom i wadom skorzystania z różnego rodzaju samochodów do przeprowadzki:

Typ transportuZaletyWady
Samochód osobowyBrak kosztów (osoby posiadające własne auto)Brak wcześniejszej rezerwacji terminów wynajęcia autaMożliwość wjazdu na każdy teren zabudowanyWysoki koszt paliwaMała ładowność auta
Wynajęcie przyczepyMożliwość wynajęcia przyczepy na określony czasDuża ładowność przyczepyKonieczność posiadania auta osobowego z hakiemOgraniczenie: max waga wraz z samochodem wynosi 3,5 tonyUtrudnienie jazdy z przyczepą
Wynajęcie ciężarówkiDuża ładowność autaMożliwość załadowania mebli oraz innych przedmiotówOgraniczenia wjazdu pojazdu na niektóre osiedlaOsoby nieposiadające prawa jazdy kat. C nie mogą prowadzić ciężarówki sami
Wynajęcie firmy przeprowadzkowejBrak stresuZwiększone bezpieczeństwoDostępność aut każdej ładownościDostępność materiałów i narzędzi do przeprowadzkiKoszt – jedynie w przypadku przewożenia małej ilości rzeczy

Zazwyczaj podjęcie tej decyzji zależy od wielkości i ilości przewożonych rzeczy. Jeśli ktoś przeprowadza się z jednej kawalerki do drugiej, swój dobytek może zapakować w samochód osobowy. Jeśli jednak w planach jest przewożenie także sporej ilości mebli, nie obejdzie się bez skorzystania z ciężarówki bądź chociażby przyczepy. Paradoksalnie, najtańszą opcją w tym wypadku jest z pewnością wynajęcie firmy przeprowadzkowej. Dzięki temu oprócz zaoszczędzenia pieniędzy, możemy wygrać spokój ducha i nasze bezpieczeństwo.

Poradnik przeprowadzkowy
Jak zredukować stres związany z realizacją przeprowadzki?

Niestety stres jest jednym z nieodzownych elementów każdej przeprowadzki. Dzieje się tak ponieważ w dniu przeprowadzki nie tylko musimy załatwić mnóstwo niecodziennych formalności, lecz również musimy powierzyć dorobek całego życia firmie przeprowadzkowej. Co z natury budzi w nas poczucie obawy i dyskomfortu. Nie każda przeprowadzka musi być stresująca. Obserwując osoby zmieniające miejsce zamieszkania z łatwością…