Strona główna > Blog > Przeprowadzki w Łodzi spowodowane projektem „Mia100 Kamienic”

Przeprowadzki w Łodzi spowodowane projektem „Mia100 Kamienic”

„Mia100 Kamienic” to sztandarowy program Urzędu Miasta Łodzi, który realizowany jest już od kilku lat. Jego podstawowym celem ma być zrewitalizowanie minimum 100 najbardziej zniszczonych kamienic w Łodzi, które mają charakter zabytkowy i które w ogóle jeszcze nadają się do takich remontów. W efekcie działania tego programu centrum miasta naprawdę wypiękniało, choć oczywiście nadal nie brakuje kamienic, które po prostu straszą. Najgorszy jest fakt pojawienia się nieprzyjemnych kontrastów. Dwie zrewitalizowane kamienice dzieli jedna, która nie jest nawet wyremontowana na fasadzie, co niestety zakłóca estetyczny wygląd. Przy okazji miasto ma coraz większe problemy z lokatorami kamienic rewitalizowanych, których trzeba przeprowadzić i zapewnić im lokum zastępcze.

Za mało pieniędzy na remonty

Przeprowadzki w Łodzi Lofty

W roku 2016 UMŁ w budżecie założył 10 milionów złotych na remonty kolejnych kamienic, co jest kwotą wielokrotnie niższą niż chociażby w roku 2015. Jest to efekt tego, że do końca tego roku program „Mia100 Kamienic” ma zostać wygaszony. Zamiast tego pojawi się rewitalizacja obszarowa, zakrojona na dużo większą skalę. Zrewitalizowane już kamienice miały stanowić lokale zastępcze dla mieszkańców kamienic objętych rewitalizacją obszarową. Wiele z tych kamienic po rewitalizacji zyskało jednak charakter komercyjny i nie są już możliwe do zamieszkania, a 10 milionów na ten rok może nie zapewnić odpowiedniej ilości lokali zastępczych. Łódź jednak ma w posiadaniu także wiele mieszkań na blokowiskach, do których także planowane są terminowe przeprowadzki ludzi z kamienic objętych rewitalizacją obszarową. W roku 2016 do remontu przewidziane są kamienice przy ul. Więckowskiego 4 oraz Tuwima 17. Druga z kamienic już oznacza problemy dla miasta, gdyż po rewitalizacji mają tam się znaleźć wyłącznie lokale usługowe.

Wiele Łodzian jest zmuszonych do przeprowadzki w Łodzi

Nie da się ukryć, że z racji funkcjonowania tego programu do przymusowej przeprowadzki w Łodzi co roku zmuszanych jest wielu mieszkańców. W efekcie bardzo dobrze rozwinął się sektor firm realizujących wyprowadzki, co jest oczywiście pozytywnym aspektem całej tej akcji. Firmy przeprowadzkowe w Łodzi świadczą dzisiaj bardzo profesjonalne usługi, które do tego dostępne są w atrakcyjnych cenach. Pamiętajmy oczywiście, że w przypadku przymusowych przeprowadzek związanych z rewitalizacją kamienic to miasto odpowiedzialne jest za sfinansowanie całego tego procesu. Przeciętny koszt, razem z samym przygotowaniem lokalu dla przeprowadzanej rodziny, władze miasta szacują na około 50 tysięcy złotych.

Poradnik przeprowadzkowy
Tania przeprowadzka – jak ją zrealizować?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz zmianę dotychczasowego miejsca zamieszkania z pewnością zastanawiasz się w jaki sposób możesz obniżyć koszty swojej przeprowadzki. Bez wątpienia najprostszym sposobem jest wynajęcie najtańszej firmy przeprowadzkowej. Niestety rozwiązanie to nie jest najlepszym wyborem, ponieważ tanie firmy przeprowadzkowe oferują na równi z niską ceną, niską jakość świadczonych usług. Ponadto przedsiębiorstwa tego typu bardzo często…