Strona główna > Blog > Przeprowadzka zimą – TOP 7 najważniejszych wskazówek

Przeprowadzka zimą – TOP 7 najważniejszych wskazówek

Zimowa przeprowadzka jest wyjątkowym wyzwaniem – pora roku bez wątpienia ma wpływ na przebieg całego przedsięwzięcia. O ile latem główną trudnością jest upał, o tyle zimą trzeba zmagać się z lodem, śniegiem, zimnym wiatrem czy wilgocią. Jak zabezpieczyć sprzęt AGD i RTV, meble oraz pudełka kartonowe, by nie zamokły przy przenoszeniu? Jak zaplanować dojazd, by ciężkie warunki atmosferyczne go nadmiernie nie zakłóciły? Przeczytaj!

Image by Freepik

1. Wybór czasu przeprowadzki: sprawdź pogodę

Zimowa pogoda jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stają osoby planujące przeprowadzkę właśnie w tym okresie. A przecież samo pakowanie się czy demontaż sprzętów i mebli już są kłopotliwe. Wpływ pogody zimą tylko dodaje zmartwień: o to, że śnieżyca znacznie spowolni przewóz rzeczy, że na schodach i podjeździe pojawi się lód utrudniający przenoszenie kartonów i sprzętów, że wszystko będzie mokre i przemarznięte…

Aby odjąć sobie tych zmartwień, warto dostosować dzień oraz godzinę przeprowadzki do prognozy pogody. O tyle, o ile będzie to możliwe. Trzeba też pamiętać, że warunki atmosferyczne zimą potrafią zmieniać się z dnia na dzień i to niestety nieraz w sposób sprzeczny z zapowiedziami synoptyków. Dlatego najlepiej jest sprawdzać dodatkowo prognozę na kilka dni przed zaplanowaną przeprowadzką oraz dzień tuż przed nią. Dzięki temu odpowiednio szybko zareagujesz na niepokojące zmiany.

2. Zadbaj o bezpieczeństwo podczas przeprowadzki: odśnieżanie!

Temat pozornie oczywisty – i być może właśnie dlatego łatwo o nim zapomnieć. Zaśnieżone schody, podjazd oraz samochód nie tylko będą istną udręką podczas załadunku swojego dobytku, ale też mogą stanowić spore zagrożenie. Zarówno dla bezpieczeństwa mienia, jak i zdrowia osób przenoszących rzeczy. Pod śniegiem można nie zauważyć warstwy lodu, a w takiej sytuacji łatwo o tragedię – poślizgnięcie się, spadające pudła czy lodówkę… w takim scenariuszu zimowa przeprowadzka może nawet skończyć się na SORze.

Zaopatrz się zatem w szuflę do śniegu, a także piasek do posypania lodu lub zdecydowanie bardziej skuteczny chlorek wapnia albo chlorek magnezu. To środki, które można zamówić online lub kupić w markecie budowlanym. Roztapiają lód i to w sposób bezpieczny dla roślin oraz zwierząt.

3. Przygotuj samochód na niskie temperatury

Aby przeprowadzka zimą przebiegła bez większych niespodzianek, zdecydowanie warto dmuchać na zimne. A najlepiej psikać – odmrażaczem do szyb. Długie skrobanie auta przed przewozem rzeczy może tylko wzmagać cały stres, którego przy przeprowadzce raczej chce się uniknąć. Bez wątpienia należy też wyposażyć auto w opony zimowe (i to nie tylko na czas przeprowadzki :D).

Nie zaszkodzi też dodatkowa kontrola techniczna, szczególnie jeśli auto przechodziło ją ostatnio kilka czy nawet kilkanaście miesięcy wcześniej. Wykrycie ewentualnego zużycia któregoś z podzespołów da czas na usunięcie problemu przed przewozem rzeczy. A to z kolei obniży ryzyko utknięcia gdzieś na drodze przez trudne warunki atmosferyczne lub awarię. Wciąż jednak warto brać pod uwagę różne sytuacje i uzupełnić apteczkę, a także wyposażyć się w kable rozruchowe, łopatę do śniegu czy latarki.

4. Przygotuj odpowiednie materiały do przeprowadzki

Przeprowadzka w zimie wymaga zapewnienia przewożonym rzeczom odpowiedniej ochrony przed wilgocią. To warunki, w których samo zapakowanie ubrań i pamiątek w kartonowe pudełko zdecydowanie nie wystarczy – jeśli trzeba będzie postawić je na ziemi, to w ciągu chwili mogą przemoknąć na dnie. Problem jeszcze mocniej dotyczy sprzętów elektronicznych oraz mebli, czyli wszystkich rzeczy, które są bardziej wrażliwe na wpływ pogody: wilgoć, niskie temperatury, wiatr.

Skuteczne zabezpieczenie kartonów przed wilgocią

Dla jak najbardziej bezpiecznego transportu mienia zabezpiecz kartonowe pudełka folią stretch. Wystarczy dokładne owinięcie każdego kartonu, by wyeliminować ryzyko przemoknięcia pudeł. Pamiętaj przy tym, by wcześniej opisać zawartość kartonów, np. markerem. Dzięki temu rozpakowywanie się w punkcie docelowym będzie dużo łatwiejsze – zdejmowanie folii z każdego pudełka w poszukiwaniu zawartości tylko jednego kartonu mogłoby być frustrujące.

Wyposaż się też od razu w nożyk budowlany typu tapeciak, by mniej denerwować się na cały ten stretch przy rozpakowywaniu :).

Odpowiednie zabezpieczenie sprzętu elektronicznego

Przenoszenie kuchenki, laptopa czy telewizora bez żadnego opakowania może być ryzykownym rozwiązaniem podczas zmiany lokum zimą. Wystarczy chwila opadów śniegu, by pod obudowę sprzętu AGD czy RTV dostała się wilgoć, a stąd już niedaleko do uszkodzenia elektroniki.

Aby dobrze zabezpieczyć sprzęt, zapakuj go zatem w solidne kartony (tam, gdzie się da – w oryginalne), a następnie owiń je stretchem. Większe urządzenia, takie jak np. lodówka, mogą sprawić tutaj kłopot; zamiast kartonu można użyć starego dywanu lub koców. Te ostatnie często mocno chłoną wilgoć, warto zatem również na nie użyć folii stretch.

Właściwe zabezpieczenie mebli

Bezpieczny transport zimą jest trudny również w przypadku mebli. Prawdziwe skórzane obicia, tekstylne tapicerki, drewno czy sklejka – wszystkie te materiały źle reagują na wilgoć oraz niskie temperatury i mogą zacząć się rozwarstwiać. Zalecamy zatem rozkręcenie większych mebli, takich jak kanapa czy stół i zabezpieczenie poszczególnych elementów kartonami z folią lub samą folią. Mniejsze meble, takie jak krzesła, pufy czy stoliki kawowe i nocne można owinąć kocem, a następie stretchem.

5. Sprawdź firmy przeprowadzkowe

Jak widzisz, przeprowadzka w trakcie zimy wymaga sporo pracy oraz naprawdę dobrego planowania i dość długich przygotowań. Można jednak zdjąć ze swoich barków większość tych wyzwań – ogromnym odciążeniem będzie zatrudnienie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Takiej, która oferuje naprawdę kompleksowe usługi i ma długie doświadczenie, szczególnie w zimowych przeprowadzkach.

W Fortis Przeprowadzki możemy zrobić za Ciebie prawie wszystko. Nie przesadzamy: nasza oferta jest naprawdę szeroka. Zajmiemy się bowiem:

 • przygotowaniem odpowiednich materiałów do przeprowadzki,
 • demontażem mebli oraz sprzętów elektronicznych,
 • pakowaniem Twoich rzeczy,
 • zabezpieczeniem mebli i sprzętów – z wykorzystaniem bezpiecznych, nieprzemakalnych materiałów,
 • utylizacją niepotrzebnych rzeczy,
 • znoszeniem wszystkich rzeczy – również w blokach bez windy,
 • załadunkiem,
 • bezpiecznym transportem zimowym – nasze samochody są dobrze przygotowane na trudne warunki atmosferyczne,
 • rozładunkiem,
 • wnoszeniem rzeczy do nowego miejsca – również w blokach bez windy,
 • rozpakowywaniem,
 • montażem mebli i sprzętów,
 • a nawet przechowywaniem Twojego mienia.

A wycenę Twojej zimowej przeprowadzki wykonamy za darmo – również na podstawie dokładnych oględzin!

6. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze na przeprowadzkę zimą

Aby przeprowadzka zimą przebiegła sprawnie i bez większych nerwów, istotne będzie też przygotowanie na ten czas odpowiedniej odzieży. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną przeprowadzkę lub pomaganie firmie przeprowadzkowej w przenoszeniu rzeczy, to nie ulega wątpliwości, że podczas pracy możesz się zgrzać. Co w połączeniu z zimową pogodą wróży przeziębienie… ale też zwyczajnie drażni. Warto zatem dokładnie zastanowić się, które ubrania zapewnią Ci największą wygodę podczas ruchu.

7. Miej plan działania na wypadek pogodowych opóźnień

Plan B warto mieć zawsze, bez względu na to, jaka będzie pora roku na przeprowadzkę. Zimą jest on jednak jeszcze istotniejszy, bo więcej spraw może pójść niezgodnie z pierwotnymi założeniami. To niestety okres, w którym często dochodzi do wypadków drogowych, a widoczność w trakcie transportu mienia może być tak ograniczona, że konieczny będzie postój. Co więcej, nagła zmiana pogody może wymagać przełożenia przeprowadzki o kilka godzin, a nawet dzień lub parę dni.

W Fortis Przeprowadzki stawiamy na otwartą komunikację z klientem. Wspólnie znajdziemy wyjście z każdej trudnej, zimowej sytuacji!

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka do Kanady – przepisy i formalności

Kanada przedstawia się większości z nas jako atrakcyjny kraj, który przyciąga coraz większą liczbę imigrantów. Prawie 20 % ludności tego państwa urodziło się poza jego granicami. Wiele Polaków wyjeżdża tam z powodu pracy lub dobrych warunków mieszkaniowych, jednak przed przeprowadzką warto dowiedzieć się jakie formalności należy spełnić, by bez żadnych problemów przekroczyć granicę tego państwa. Rzecz najważniejsza –…