Strona główna > Blog > Przeprowadzka na własną rękę czy wynajęcie firmy przeprowadzkowej – co jest bardziej opłacalne?

Przeprowadzka na własną rękę czy wynajęcie firmy przeprowadzkowej – co jest bardziej opłacalne?

Przeprowadzka zawsze wiązać się będzie z pakowaniem rzeczy, przedmiotów, wynoszeniem mebli  oraz przewożeniem tego wszystkiego do nowego miejsca zamieszkania. Zabrać to może nie tylko masę pieniędzy, ale także czasu i energii. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad wynajęciem do pomocy przy przeprowadzce profesjonalistów.Choć wydawać by się mogło, że opłacenie firmy przeprowadzkowej jest dużo droższą inwestycją, często zapominamy o własnych kosztach paliwa, kupna narzędzi, pudełek czy skrzynek.

Fortis – przeprowadzki Łódź prezentuje porównanie, czy przeprowadzka na własną rękę jest tańsza niż wynajęcie firmy.

Wynajem transportu

W firmach, które zajmują się przeprowadzkami koszt wynajęcia pojazdu zazwyczaj zależy od wielkości i ilości przewożonych rzeczy. Do tego bowiem należy dopasować rozmiar auta i jego pojemność. Osoby, które chcą przewieźć jedynie pudła i kartony, mogą bez obaw zdecydować się na wynajęcie małego, dostawczego auta. W takim wypadku często bardziej opłaca się przewóz rzeczy własnym samochodem (koszt to jedynie opłaty za paliwo).

Ci, którzy mają zamiar przewozić meble, nie obędą się bez ciężarówki. W tym przypadku rzadko kiedy możemy zdecydować się na własne auto – mało kto posiada tak duże, które umożliwi transport szafy, komody czy sprzętu AGD.

Należy wziąć pod uwagę także to, iż firmy transportowe zazwyczaj posiadają inny cennik usług w zależności od odległości jednego mieszkania do drugiego. Oto przykładowe zestawienie, porównujące ceny przeprowadzki na własną rękę oraz wynajęcia profesjonalnej firmy.

Przeprowadzka w obrębie jednej miejscowości

Wielkość załadunkuWłasne autoUsługa firmy przeprowadzkowej
Powierzchnia auta ok. 20 m3(małe auto dostawcze)Koszt paliwa + poświęcony czas pracy. Koszt: około 50 zł przy dwukrotnym przejeździe.Koszt usługi: około 90 zł za 1 godzinę (wynajem auta wraz z dwiema osobami, które przenoszą przedmioty i meble).
Powierzchnia auta ok. 45 m3Koszt paliwa +  wynajęcie/pożyczenie auta (mało kto posiada tak duży samochód). Za godzinną przeprowadzkę cena może wynieść około 100 zł.Koszt usługi: około 120 zł za 1 godzinę (wynajem auta wraz z dwiema osobami, które przenoszą przedmioty i meble).
Przeprowadzka na własną rękę

Przeprowadzka do innego miasta

Przenosząc się z jednej miejscowości do drugiej, koszt naszej przeprowadzki wzrastają. Nie dotyczy to jednak jedynie firmy transportowej, bowiem w tym przypadku przewożenie rzeczy osobiście liczy się z dużo większą ilością poświęcanego przez nas czasu. Niekiedy taka przeprowadzka może zająć więcej niż jeden dzień.

Wielkość załadunkuWłasne autoUsługa firmy przeprowadzkowej
Powierzchnia samochodu do 21 m3Koszt paliwa + ilość poświęconego czasu własnej pracy (często więcej niż 1 dzień). W zależności od odległości miasta, do którego się przenosimy, koszt paliwa rośnie liniowo. Trasa z Łodzi do Warszawy wynieść nas może około 80 zł, licząc przewóz rzeczy jedynie w jedną stronę.W tym przypadku opłaty zazwyczaj są rozkładane „na części”. Za załadunek oraz rozładunek należy zapłacić około 520 zł, do czego należy doliczyć także koszt pokonywanej trasy: za 1 km wynosi on około 1,60 zł. Przykładowo do Warszawy cały koszt wynajęcia firmy wyniesie ok. 1000 zł.Czas realizacji całości: kilka godzin do 1 dnia.
Powierzchnia samochodu ok. 45 m3Koszt paliwa +wynajęcie/pożyczenie pojazdu. Niestety, czas podróży, a tym samym wynajęcia takiego auta, znacznie się wydłuży, dlatego koszt wzrośnie – wynajem auta oraz kupno paliwa może nas wynieść nawet do około 500 zł. Do tego dochodzi cały dzień naszej pracy (ładowanie pojazdu, przewóz rzeczy i ich rozpakowywanie).Do poprzedniej kwoty doliczyć należy od 200 zł do 500 zł (w zależności od odległości miasta).

Sam samochód to za mało. Bez pomocy przyjaciół się nie obędzie

Nie zapomnijmy o tym, że przeprowadzka na własną rękę wymaga zazwyczaj większej ilości pary rąk do pracy. Z tego powodu konieczne staje się poproszenie o pomoc naszych przyjaciół, rodzinę czy znajomych. Przenoszenia ogromnej ilości kartonów i pudeł, a przede wszystkim wynoszenia mebli z domu nie da się zrobić w pojedynkę. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z pomocy najbliższych, firmy transportowe często pozwalają na wynajęcie profesjonalistów (bez pojazdów transportowych), którzy odpowiedzialni są za przenoszenie i wynoszenie rzeczy z domu.

Pomoc przyjaciółWynajęcie profesjonalistów
Zazwyczaj nie kosztuje nas nic – jednak do większej przeprowadzki konieczne jest wzięcie dnia wolnego od pracy. A także wypada jakoś odwdzięczyć się znajomym czy to symbolicznym trunkiem czy też zapraszając na parapetówkę (jakby nie patrzeć, kosztów nie unikniemy)Przeciętny koszt to około 40 zł za osobę, która przez około 1 h będzie pomagać nam w pakowaniu, przenoszeniu, a nawet rozładowywaniu przedmiotów.

Patrząc na te konkretne ceny nie można jednoznacznie stwierdzić co jest tańsze – przeprowadzka na własną rękę czy wynajęcie firmy przeprowadzkowej. Wszystko zależy od odległości, jaką chcemy pokonać pojazdem oraz ilości przewożonych rzeczy.

Niestety, należy zaznaczyć, że decydując się na samodzielne dokonanie przeprowadzki, pochłonięta zostanie ogromna ilość naszego czasu. Często także o pomoc będziemy musieli poprosić najbliższych, co może wiązać się z koniecznością wzięcia dnia wolnego w pracy. Dodatkowo, doliczyć należy do tego naszą energię – zarówno fizyczną, jak i tę psychiczną.

A jakie jest wasze zdanie? Bardziej opłaca się samemu przeprowadzić, czy też zlecić całość firmie i zapomnieć o problemach?

Poradnik przeprowadzkowy
Transport akwarium podczas przeprowadzki

Realizacja przeprowadzki to przewożenie wielu rzeczy. To oczywiste stwierdzenie nie mieści w sobie jednego – wiele z tych rzeczy może przy przeprowadzce sprawić spory kłopot. I nie chodzi tu z pewnością o rzeczy ciężkie, ale możliwe do przeniesienia, ale o rzeczy nietypowe – takie jak akwarium. Transport akwarium podczas przeprowadzki – jak się za to zabrać? Jeśli posiadamy w domu…