Strona główna > Blog > Utylizacja i wywóz mebli – jak pozbyć się starych mebli?

Utylizacja i wywóz mebli – jak pozbyć się starych mebli?

Wywóz i utylizacja mebli z mieszkania (lub biura!) potrafi przysporzyć więcej kłopotu, niż szukanie nowego lokalu. Po pierwsze: są ciężkie. Często naprawdę bardzo, bardzo ciężkie. Po drugie: są niewygodne, również „bardzo, bardzo”. Po trzecie: nieraz nie mieszczą się w drzwiach wyjściowych, nie wspominając już o samochodzie. Po czwarte: nie wiadomo, gdzie tak właściwie je przewieźć. Odpowiedzią na wszystkie te problemy jest profesjonalny wywóz starych mebli – ale i tak warto wiedzieć, jak powinna przebiegać taka utylizacja.

Co zrobić ze starymi meblami?

Zanim przejdziemy do tematu prawidłowej utylizacji starych mebli, warto wspomnieć o próbie ich renowacji. Nawet pozornie najbardziej beznadziejny przypadek można przy odrobinie samozaparcia zamienić w wizualnie nowe krzesło, stolik czy komodę! To kwestia godna przemyślenia szczególnie wtedy, gdy i tak planuje się kupno mebli do nowego mieszkania. W wielu przypadkach taka renowacja będzie dużo tańsza i przy okazji bardziej ekologiczna, choć oczywiście bardziej czasochłonna.

W sieci można znaleźć mnóstwo inspiracji dotyczących przerabiania starych mebli – bo ich odświeżenie poprzez przepranie lub wymianę tapicerki czy lakieru nie jest jedyną opcją. Dla przykładu: widzieliśmy nawet majsterkowiczów, którzy z niewielkiej vintage komody stworzyli ozdobną kuwetę dla kota! Zatem nim zdecydujesz się pozbyć starych mebli, pomyśl, czy na pewno do niczego Ci się nie przydadzą.

A jeśli wiesz już, że na sto procent nie potrzebujesz danego stolika czy szafki – to co wtedy zrobić ze starymi meblami? Opcje masz co najmniej trzy:

 • Możesz spróbować sprzedać niechciane meble – jeżeli są w dobrym stanie, to warto przeprowadzić rozsądną wycenę (weź pod uwagę wiek mebli), zrobić dokładne zdjęcia ukazujące wszelkie wady, wymierzyć każdy produkt i umieścić anonse na lokalnych stronach z ogłoszeniami czy grupach na Facebooku.
 • Możesz oddać stare meble potrzebującym – korzystając z działów „za darmo” na portalach ogłoszeniowych lub lokalnych grup na Facebooku. Ponownie: zrób dokładne zdjęcia i opisz wymiary oraz ewentualne wady mebli. Pamiętaj też, że meble możesz oddać również do domów dziecka, domów opieki społecznej czy przytułków dla osób w kryzysie bezdomności!
 • Możesz skorzystać z usługi usuwania mebli – czyli zlecić utylizację i wywóz mebli profesjonalistom, by nie musieć się niczym przejmować.

Czy mogę gdzieś legalnie wywieźć stare meble?

A jak wygląda kwestia wywozu mebli na własną rękę? Niestety: kłopotliwie. Starych mebli nie można po prostu wystawić przed dom lub śmietnik przy bloku, z nadzieją, że ktoś je zabierze. Zarówno z pozoru niewielkie krzesła czy taborety, jak i sofy, stoły, komody, łóżka oraz szafy należą do tzw. śmieci wielkogabarytowych. A te nie tylko nie zostaną zabrane przez pracowników zakładu oczyszczania miasta, ale ich przyłapanemu właścicielowi (np. kamerami lub czujnym okiem sąsiadów czy administracji) grozi mandatem karnym w wysokości nawet 500 zł.

Legalne wyrzucanie starych mebli odbywa się wyłącznie zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów wielkogabarytowych wskazanym przez daną gminę. Są one jednak zabierane (bezpłatnie) zwykle raz na 3 miesiące, czasami rzadziej, co może stanowić problem przy przeprowadzce. Jeśli jednak komuś uda się trafić we wskazany termin, to może pozostawić stare meble w miejscu podanym w harmonogramie (zazwyczaj przed domem albo przy śmietniku).

Jeszcze gorszym pomysłem byłoby wywiezienie mebli do lasu, na łąkę, pustostan lub w jakiekolwiek inne, podobne miejsce. Takie usuwanie odpadów wielkogabarytowych (i jakichkolwiek innych!) zostało uwzględnione w Kodeksie wykroczeń. Podlega karze ograniczenia wolności bądź grzywnie w wysokości min. 500 zł.

Można jednak, w pełni legalnie i przy okazji ekologicznie, wywieźć stare meble do punktu selektywnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych (PSZOK). Aby znaleźć takie miejsce w swojej okolicy, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę skrót PSZOK + nazwę miasta, np. PSZOK Łódź. Zwykle adresy są podane na stronach miejskich lub gminnych urzędów, wraz z godzinami pracy danego punktu.

Meble biurowe – a co z nimi?

Utylizacja starych mebli biurowych powinna przebiegać w dokładnie taki sam sposób, co tych prywatnych. Nie można zatem po prostu wystawić ich na śmietnik albo wywieźć w dowolne miejsce. Firma, zarówno ta funkcjonująca w specjalnie przeznaczonym na ten cel budynku, jak i mająca siedzibę pod adresem zamieszkania właściciela, może zatem:

 • sprzedać meble biurowe,
 • oddać stare meble innej firmie bądź potrzebującym,
 • wywieźć stare meble biurowe do PSZOK,
 • przekazać meble biurowe do utylizacji zgodnie z harmonogramem zbiórki odpadów wielkogabarytowych,
 • wykonać upcykling mebli,
 • skorzystać z usługi wywozu i utylizacji mebli.

Ile kosztuje utylizacja mebli?

Profesjonalna utylizacja mebli to usługa, dla której nie sposób wskazać jednego konkretnego cennika. Koszt jest bowiem uzależniony od ilości mebli, ich rozmiarów, wagi, materiału wykonania, dostępności lub braku windy, kondygnacji, z której muszą zostać odebrane czy prac dodatkowych, których musi podjąć się firma odbierająca stare meble, takich jak rozkręcenie poszczególnych elementów (np. by łóżko zmieściło się w drzwiach). Na cenę wywozu i utylizacji mebli wpływa również trasa, którą pokona z nimi kierowca.

Dlatego też w Fortis Przeprowadzki wszystkie usługi wyceniamy indywidualnie. A co istotne, każda wycena jest bezpłatna i nie jest wiążąca. Oznacza to, że nim zlecisz nam pracę, możesz skontaktować się z nami, by poznać proponowany koszt wykonania danego zlecenia. Wystarczy, że zostawisz nam w formularzu swoje dane wraz z podstawowymi informacjami: adres przewozu starych mebli, datę, typ nieruchomości, swoje imię i nazwisko, nr telefonu oraz adres e-mail. Skontaktujemy się, by omówić szczegóły! Jeśli tak wolisz, to możesz też do nas zadzwonić: + 48 514 555 800 albo napisać na kontakt@fortis-przeprowadzki.pl.

Wywóz mebli Łódź

Mieszkańcy Łodzi i okolic oraz osoby prowadzące tutaj działalność gospodarczą mają kilka opcji legalnej utylizacji mebli. Pierwsza możliwość to samodzielne wywiezienie tzw., gabarytów do jednego z 3 punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych:

 • PSZOK Graniczna, ul. Graniczna 2, Łódź,
 • PSZOK Kasprowicza, ul. Kasprowicza 10, Łódź,
 • PSZOK Zamiejska, ul. Zamiejska 1, Łódź.

Można również czekać na odbiór gabarytów spod adresu właściciela mebli, ale wywóz odpadów wielkogabarytowych przez gminę odbywa się w Łodzi co pół roku. Harmonogram jest dostępny na stronie Urzędu Miasta Łódź (uml.lodz.pl).

Zdecydowanie bardziej wygodnym rozwiązaniem jest profesjonalny wywóz starych mebli, usługa, którą oferujemy w Fortis Przeprowadzki między innymi w Łodzi i okolicach. Dlaczego akurat Fortis Przeprowadzki? Bo naprawdę wiemy, co robimy. Dysponujemy specjalistycznym, dobrze przygotowanym sprzętem oraz równie fantastyczną, zgraną, w pełni przeszkoloną i doświadczoną załogą.

Jak wygląda usługa wywozu i utylizacji mebli w Fortis Przeprowadzki?

W Fortis Przeprowadzki stawiamy na kompleksową obsługę. Jeśli zatem zlecisz nam wywóz i utylizację mebli z biura lub domu czy mieszkania prywatnego, to możesz liczyć na to, że zajmiemy się wszystkim od A do Z.

Zaczynamy od darmowej wyceny. Dalej ustalamy szczegóły i przechodzimy do wykonania prac w umówionym terminie. Zajmujemy się praktycznie wszystkim:

 • rozmontowujemy zabudowę meblową i duże meble, które wymagają tego do przewozu,
 • wynosimy meble z mieszkania, nawet z wysokiego piętra w bloku bez windy,
 • ładujemy meble na pakę naszych, odpowiednio do tego przystosowanych samochodów,
 • zabezpieczamy meble taśmą transportową,
 • wywozimy stare meble do właściwego PSZOK.

Po Twojej stronie pozostaje zatem tylko wskazanie, które meble mamy wywieźć. Skontaktuj się z nami, by zamówić usługę wywozu mebli lub skorzystać z naszej pomocy w przeprowadzce. Oferujemy usługi przeprowadzkowe dla osób prywatnych i biur, a także przechowywanie mebli i wiele innych!

Poradnik przeprowadzkowy
Praca własna, to mniejsze koszty przeprowadzki

Przeprowadzka w wykonaniu firmy przeprowadzkowej, to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób, chcących przeprowadzać się do innego mieszkania czy też innego domu. W opinii większości, idea przeprowadzki, którą tak naprawdę wykonują inni, jest bardzo fajna, jednak trzeba sobie powiedzieć wprost – cena już fajna nie jest. Przeprowadzki wykonywane przez firmę przeprowadzkową, mogą być dość kosztowne.Koszt przeprowadzek może…