Strona główna > Blog > Osiedla mieszkaniowe w Łodzi – Bałuty

Osiedla mieszkaniowe w Łodzi – Bałuty

Osiedla mieszkaniowe w Łodzi - BałutyObecnie Łódź podzielona jest na 36 osiedli administracyjnych, które stanowią pomocniczy szczebel samorządu miejskiego. Jednak oprócz funkcji administracyjnej osiedla posiadają jeszcze jedną bardzo istotną funkcję – tożsamościową. Stanowią dla każdego mieszkańca Łodzi pewnego rodzaju małą ojczyznę – miejsce z którym się utożsamia i do którego jest przypisywany. Dlatego też fakt zamieszkiwania tego, a nie innego osiedla może łączyć się z przypisywaniem danej osobie licznych cech czy koniecznością prezentowania prze tą osobę określonych poglądów.

Stereotypów o mieszkańcach poszczególnych osiedli jest wiele i dotyczą przeróżnych kwestii – od zasobności portfela po kibicowanie konkretnej drużynie piłkarskiej czy zamiłowanie do form spędzania wolnego czasu. Dlatego też planując przeprowadzkę na terenie Łodzi warto zastanowić się nie tylko nad tym, czy nowe mieszkanie nam się podoba, jest większe od poprzedniego i bardziej nowoczesne, ale także w jakim miejscu się znajduje, na jakim osiedlu i co to oznacza dla jego przyszłych mieszkańców.

Osiedla mieszkaniowe w Łodzi a dawne dzielnice.

Dawna dzielnica Bałuty

Choć podział na dzielnice został formalnie zniesiony już dwadzieścia lat temu, wciąż funkcjonuje w świadomości łodzian i rzutuje na ich postrzeganie danego terenu. Osiedla w dawnej Dzielnicy Bałuty to Bałuty Centrum, Bałuty-Doły, Teofilów-Wielkopolska, Bałuty Zachodnie, Julianów-Marysin-Rogi, Radogoszcz, Łagiewniki oraz Osiedle Wzniesień Łódzkich. Nazwa dzielnicy wywodzi się od nazwy wsi, którą w roku tysiąc dziewięćset piętnastym włączono do dynamicznie rozwijającej się wówczas Łodzi.

Przed przyłączeniem do obszarów miejskich Bałuty były największą ówczesną wsią w Europie. Bałuty są więc jedną ze starszych dzielnic Łodzi. Można znaleźć tu zarówno przedwojenne je kamienice, jak i nowoczesne bloki. Jednak ta dzielnica wcale nie kojarzy się z blokowiskami, bardziej  z dużym osiedlem domków jednorodzinnych, które przeważają między innymi ja Julianowie czy w Łagiewnikach. Stereotypowo więc na przykład Łagiewniki postrzegane są jako miejsce gdzie zamieszkują przeważnie starsze osoby zajmujące się swoimi ogródkowymi działkami oraz bogacze uciekający od zgiełku miasta.

Poradnik przeprowadzkowy
Standardy firmy Fortis Przeprowadzki

Firma przeprowadzkowe, by móc konkurować na rynku musi nie tylko świadczyć usługi na podstawowym poziomie. Dziś nie wystarczy już, że pracownicy firmy sprawie przewiozą meble z jednego miejsca na drugie i nic przy tym nie uszkodzą. Dziś klienci są coraz bardziej wymagający, rynek pełen konkurencji, a by wyróżnić się trzeba świadczyć usługi na najwyższym światowym poziomie. Wdrożenie…