Strona główna > Blog > Przeprowadzka a dokumenty przewozowe

Przeprowadzka a dokumenty przewozowe

Przeprowadzka to czas, w którym miedzy innymi przewożone są nasze rzeczy. W sytuacji, gdy przewozi je firma przeprowadzkowa, w zasadzie sprawy związane z przewozem nas nie dotyczą. Jeśli jednak jest inaczej i przewozimy je sami, sprawy związane z przewozem staja się dość istotnymi.

Przeprowadzka – o czym powinniśmy pamiętać?

Każdy odpowie, ze bardzo istotna rzeczą jest pakowanie oraz zabezpieczanie ładunku. Owszem. Niezmiernie ważne jest jednak spojrzenie na niego od strony prawnej – aby przewozić ładunek,  warto mieć jakiekolwiek dokumenty z nim związane.

Przy transporcie wykonywanym samochodem ciężarowym, może nas zatrzymać Inspekcja Transportu Drogowego – to wie każdy kierowca. Niewielu jednak wie, że mogą nas zatrzymać również, jeśli jedziemy samochodem typu bus. Każdy kierowca ciężarówki, doskonale wie, że kontrola w wykonaniu inspekcji nie należy do przyjemnych.

Po co nam dokumenty przewozowe podczas przeprowadzki?

Dokument związany z ładunkiem potrzebny jest, by uprawdopodobnić jego legalność. Gdyby dokumentu nie było, nie wytłumaczylibyśmy się z tego, czy ładunek jest legalny, czy też nie, co mogłoby – choć nie musiało – przyczynić się do sporych kłopotów.

Oczywiście w przypadku rzeczy z przeprowadzki, nie jest potrzebna umowa, rachunki zakupu czy inne dokumenty – starczy cokolwiek, co mówiłoby, że przewozimy rzeczy z przeprowadzki. To istotne, gdy jedziemy sami i istotne, gdy za nas transportuje je nasz znajomy – tym bardziej byłoby mu trudniej się wytłumaczyć.

Taki dokument to formalność – lepiej jednak go posiadać niż nie posiadać. Warto o tym pamiętać. Nie ma takich obowiązków w przypadku firmy przeprowadzkowej. Tutaj wystarczy zawarta umowa przeprowadzkizlecenie przewozu, lub inny drobiazg, sam profil firmy mówi jasno, jakiego pochodzenia rzeczy przewozi. Osoba prywatna z rzeczami tego rodzaju może być odebrana za właściciela mieszkania czy domu, ale również za złodzieja – dokumenty potwierdzające przeprowadzkę, są więc bardzo istotne.

Poradnik przeprowadzkowy
Jak rozkręcić narożnik, wersalkę lub inny mebel?

Przeprowadzka zawsze jest związana z koniecznością przetransportowania dużych części wyposażenia mieszkania. Najtrudniejsze do przewiezienia są rzecz jasna meble choć istnieje bardzo wiele innych rzeczy, których przewiezienie będzie dość skomplikowane. Bez względu na to jakiego rodzaju meble są do przewiezienia, zawsze są za ciężkie i zawsze są nieporęczne. Czy można coś z tym zrobić? Rzecz jasna…