Strona główna > Blog > Przeprowadzka a dokumenty przewozowe

Przeprowadzka a dokumenty przewozowe

Przeprowadzka to czas, w którym miedzy innymi przewożone są nasze rzeczy. W sytuacji, gdy przewozi je firma przeprowadzkowa, w zasadzie sprawy związane z przewozem nas nie dotyczą. Jeśli jednak jest inaczej i przewozimy je sami, sprawy związane z przewozem staja się dość istotnymi.

Przeprowadzka – o czym powinniśmy pamiętać?

Każdy odpowie, ze bardzo istotna rzeczą jest pakowanie oraz zabezpieczanie ładunku. Owszem. Niezmiernie ważne jest jednak spojrzenie na niego od strony prawnej – aby przewozić ładunek,  warto mieć jakiekolwiek dokumenty z nim związane.

Przy transporcie wykonywanym samochodem ciężarowym, może nas zatrzymać Inspekcja Transportu Drogowego – to wie każdy kierowca. Niewielu jednak wie, że mogą nas zatrzymać również, jeśli jedziemy samochodem typu bus. Każdy kierowca ciężarówki, doskonale wie, że kontrola w wykonaniu inspekcji nie należy do przyjemnych.

Po co nam dokumenty przewozowe podczas przeprowadzki?

Dokument związany z ładunkiem potrzebny jest, by uprawdopodobnić jego legalność. Gdyby dokumentu nie było, nie wytłumaczylibyśmy się z tego, czy ładunek jest legalny, czy też nie, co mogłoby – choć nie musiało – przyczynić się do sporych kłopotów.

Oczywiście w przypadku rzeczy z przeprowadzki, nie jest potrzebna umowa, rachunki zakupu czy inne dokumenty – starczy cokolwiek, co mówiłoby, że przewozimy rzeczy z przeprowadzki. To istotne, gdy jedziemy sami i istotne, gdy za nas transportuje je nasz znajomy – tym bardziej byłoby mu trudniej się wytłumaczyć.

Taki dokument to formalność – lepiej jednak go posiadać niż nie posiadać. Warto o tym pamiętać. Nie ma takich obowiązków w przypadku firmy przeprowadzkowej. Tutaj wystarczy zawarta umowa przeprowadzkizlecenie przewozu, lub inny drobiazg, sam profil firmy mówi jasno, jakiego pochodzenia rzeczy przewozi. Osoba prywatna z rzeczami tego rodzaju może być odebrana za właściciela mieszkania czy domu, ale również za złodzieja – dokumenty potwierdzające przeprowadzkę, są więc bardzo istotne.

Poradnik przeprowadzkowy
Umowa przeprowadzkowa – na co zwrócić uwagę?

Przeprowadzka z firmą przeprowadzkową, to rozwiązanie, które z wielu powodów jest warte pochwalenia. Decyduje się na nie coraz więcej osób, doceniając to, iż dzięki takiej opcji zaoszczędzają czas i własne zdrowie. Przeprowadzka we własnym zakresie jest bowiem dość dużym i czasochłonnym wysiłkiem. Decyzja o wynajęciu firmy przeprowadzkowej nie jest więc złym rozwiązaniem. Aby jednak przeprowadzka…