Strona główna > Blog > Jak zaplanować i zorganizować przeprowadzkę do innego miasta?

Jak zaplanować i zorganizować przeprowadzkę do innego miasta?

Przeprowadzka do innego miasta to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu. Nie wspominając już o wyjeździe za granicę. Wiąże się nie tylko z całkowitą zmianą otoczenia, ale też niezwykle długą listą „to do. Organizacja przeprowadzki do nowego miasta lub kraju obejmuje między innymi pakowanie, przewóz mebli czy rzeczy osobistych, zwierzaków domowych… Zmiana miejsca zamieszkania może zatem dostarczyć wielu problemów. Postaramy się pomóc Ci je rozwiązać: podpowiadamy, jak zacząć przygotowanie do przeprowadzki! .

Jak zaplanować przeprowadzkę do innego miasta?

Zbliża się wyjazd do innego miasta. Nawet gdy masz już za sobą trudny wybór nowego miejsca zamieszkania, kłopotów nie brakuje. Twoją głowę może zaprzątać perspektywa długich tygodni pakowania swojego dobytku do walizek, pudełek kartonowych, toreb czy worków. Być może martwisz się o ich bezpieczne przeniesienie, przewóz i wypakowywanie. Znoszenie po schodach mebli i innych ciężkich, nieporęcznych przedmiotów często przeraża. Nie mniejszym kłopotem jest najpewniej koszt przeprowadzki do innego miasta.

To chaos myśli, który może uporządkować właściwe przygotowanie do przeprowadzki. Podstawą jest zatem dobry plan działania. Co istotne, warto zacząć go wdrażać co najmniej 8-12 tygodni przed dniem, w którym oficjalnie opuszczasz stare mieszkanie. Załatwianie wszystkiego kilka dni przed ostateczną przeprowadzką skończy się chaosem, nerwami, stresem i prawdopodobnie: zapomnieniem o czymś istotnym.

Zastanowiliśmy się nad tym tematem i wybraliśmy kilka uniwersalnych punktów, które powinny się znaleźć w każdym planie przeprowadzki:

 • Formalności przed przeprowadzką – poinformuj właściciela starego mieszkania, że planujesz się wyprowadzić, a także upewnij się, do kiedy obowiązuje Cię aktualna umowa i jaki masz okres jej wypowiedzenia. Jeżeli lokal należy do Ciebie, to trzeba znaleźć kupca lub najemcę. Pamiętaj również o odpowiednio wczesnym złożeniu wypowiedzenia w pracy oraz u ewentualnego właściciela starego mieszkania. Policz zatem, ile tygodni przed wyjazdem do innego miasta musisz złożyć te dokumenty. Jeżeli masz dzieci, to koniecznie poinformuj obecny żłobek/przedszkole/szkołę o zmianie miejsca zamieszkania i znajdź odpowiednią placówkę w nowym miejscu!
 • Organizacja gadżetów do pakowania – wszelkiego rodzaju „opakowania” na rzeczy osobiste warto zbierać od razu po podjęciu decyzji o przeprowadzce do innego miasta. Możesz zatem składać i chować np. pod łóżkiem czy w piwnicy/komórce lokatorskiej wszystkie pudełka z internetowych dostaw, a także pytać o nie w sklepach oraz marketach. Przydadzą się również produkty do zabezpieczania dobytku, takie jak folia stretch, folia bąbelkowa, taśma czy marker.
 • Pakowanie – wbrew pozorom nie powinno się go zaczynać kilka dni przed oficjalną przeprowadzką. To bowiem całkiem skomplikowany i czasochłonny proces. Najbezpieczniej będzie zatem co najmniej miesiąc wcześniej zacząć pakowanie rzeczy na przeprowadzkę, chowając najpierw te najmniej potrzebne. Np. ozdobne bibeloty, pamiątki, ubrania z innego sezonu; to, czego w najbliższych tygodniach nie będziesz używać. Aby wszystko przebiegło sprawnie również przy rozpakowywaniu, opisuj markerem, co znajduje się w danym pudle lub worku.
 • Przygotowanie toreb awaryjnych – co najmniej kilka dni przed przeprowadzką do innego miasta lub kraju, przygotuj osobną walizkę czy torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami. Takimi, które przydadzą Ci się w trakcie podróży oraz w nowym miejscu. To może być apteczka, artykuły higieniczne dla dzieci, komputer, ładowarki, przedłużacz, kosmetyki czy dokumenty.
 • Zabezpieczenie spakowanego majątku – czyli wypchanie pudeł z delikatnymi rzeczami i sprzętami czymś miękkim, np. ubraniami lub folią bąbelkową, zaklejenie wszystkich pudeł, oznaczenie tych z delikatną zawartością i zabezpieczenie z zewnątrz stretchem, który nie dopuści do przemoczenia pudełek.
 • Formalności po przeprowadzce – formalności związanych z przeprowadzką do innego miasta lub kraju jest jeszcze więcej po przeniesieniu się, niż przed. Konieczne będzie:
  • wymeldowanie się i zameldowanie w nowym miejscu,
  • wypowiedzenie umów po przeprowadzce – na Internet, telewizję etc., przepisanie liczników na nowych właścicieli/najemców,
  • zmiana urzędu skarbowego – czyli poinformowanie urzędu właściwego dla nowego miejsca zamieszkania o zmianie zameldowania,
  • powiadomienie banków i ubezpieczycieli o zmianie miejsca zamieszkania – a także innych firm, które wysyłają Ci poufną korespondencję.

Co więcej, w przypadku wyjazdu za granicę, konieczne może być też otwarcie konta w banku w nowym kraju czy organizacja numeru referencyjnego właściwego dla danego państwa. Np. w UK podstawą jest zdobycie numeru NIN, tj. ubezpieczenia społecznego, bez którego nie sposób załatwić żadnej sprawy urzędowej, podpisać kontraktu z pracodawcą czy zapisać się do przychodni.

Samodzielna przeprowadzka czy korzystanie z usług firmy przeprowadzkowej?

Korzystanie z firmy przeprowadzkowej może zaoszczędzić Ci sporo czasu i nerwów, które trzeba by było poświęcić przy samodzielnej przeprowadzce. Pod warunkiem że wybierzesz naprawdę profesjonalną firmę. Taką, która świadczy kompleksowe usługi i wesprze Cię w przeprowadzce do innego miasta lub kraju od A do Z. W Fortis Przeprowadzki staramy się maksymalnie Cię odciążyć. Nasza usługa przeprowadzek mieszkań obejmuje np.:

 • dostarczenie pudeł kartonowych do pakowania rzeczy na przeprowadzkę,
 • pakowanie drobnych przedmiotów,
 • zabezpieczenie mebli i sprzętów folią stretch oraz specjalnymi matami ochronnymi,
 • wynoszenie mebli i sprzętów z zastosowaniem bezpiecznych pasów transportowych,
 • sprzątanie po przeprowadzce,
 • utylizacja starych mebli,
 • przechowywanie rzeczy – w magazynach monitorowanych 24/7,
 • transport door-to-door samochodami z zabudowami kontenerowymi,
 • wniesienie pudeł, mebli i ciężkich sprzętów do nowego lokalu,
 • rozpakowywanie kartonów,
 • ubezpieczenie OC.

Powierzenie organizacji przeprowadzki do nowego miasta profesjonalistom to pewność, że Twoje bezcenne pamiątki rodzinne, meble i pozostałe przedmioty zostaną otoczone należytą opieką przy transporcie. W przypadku samodzielnej przeprowadzki wszystko jest na Twojej głowie, od organizacji pudeł, przez utylizację niepotrzebnych mebli i sprzątanie starego mieszkania, aż po przenoszenie wszystkiego (często po schodach) i przewóz. Z całą pewnością warto zatem przemyśleć wynajęcie profesjonalnej firmy, która pomoże Ci zaplanować przeprowadzkę do innego miasta oraz wprowadzić ją w życie.

Jak zacząć życie w nowym mieście?

Nowe życie po przeprowadzce jest kolejnym stresorem. Nieznani ludzie, obce ulice, brak ulubionego sklepu, nowe miejsce pracy… a to dopiero początek listy wyzwań, które na Ciebie czekają. Możesz ją sobie nieco skrócić, dając sobie po przeprowadzce kilka dni wolnego na zaaklimatyzowanie się. Poznaj w tym czasie okolicę, w której zaczniesz nowe życie (nawigacja niech będzie Twoim nowym przyjacielem!), przedstaw się sąsiadom, jeśli cenisz sobie takie relacje, odwiedź okoliczne sklepy. A gdy nieco odpoczniesz, zajmij się:

 • zapisaniem do nowej przychodni, weterynarza (gdy masz zwierzaki),
 • znalezieniem swojego nowego miejsca do relaksu – parku, biblioteki, pubu, salonu urody, restauracji, basenu, siłowni, kina, placu zabaw dla dzieci; czegoś związanego z Twoją pasją (i ew. innych domowników),
 • ewentualnym odwiedzeniem nowego żłobka/przedszkola/szkoły swoich dzieci,
 • zlokalizowaniem potrzebnych Ci przystanków autobusowych, tramwajowych, stacji metra czy pociągów etc.,
 • podpisaniem umów na nowe media – Internet, telewizję etc.

I pamiętaj – szukanie nowej pracy po przeprowadzce może być ogromnym wyzwaniem. Najlepiej zatem „zaklepać” sobie miejsce w nowej firmie jeszcze przed wyjazdem do innego miasta. Wiemy jednak, że nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji zadbaj o to, by mieć jakieś oszczędności na start. Najlepiej takie, które pomogą Ci spokojnie żyć przez pierwsze 2-3 miesiące.

Powodzenia!

Poradnik przeprowadzkowy
Nowe miejsce jest straszne, czyli nietrafiona przeprowadzka

Przeprowadzka zawsze kończy się zamieszkaniem w nowym miejscu. Gdy nadejdzie ten czas, gdy okaże się, że wszystko już zostało rozpakowane, przychodzi czas zaaklimatyzowania się w nowym miejscu. Nie zawsze jest dobrze. Dlaczego to miejsce jest takie straszne? Niekiedy, pomimo naszych starań, nie możemy zaakceptować nowego miejsca. Czujemy się w nim nieswojo, obco, nie potrafimy przejść do porządku…