Strona główna > Blog > O czym nie należy zapomnieć po przeprowadzce?

O czym nie należy zapomnieć po przeprowadzce?

Przeprowadzka to czas bardzo wytężonej pracy i mnóstwa nierzadko trudnych spraw do załatwienia. W ferworze działań związanych z przeprowadzką, z reguły najważniejsze rzeczy udaje nam się wykonać, jednak nie zawsze pamiętamy, że dla własnego spokoju warto zadbać o wykonanie kilku rzeczy już po przeprowadzce. Jakich?

Kontakt z nowym właścicielem sprzedanego mieszkania czy domu

Sprzedając mieszkanie czy dom, warto nie tracić kontaktu z nowym właścicielem, co zdarza się dość często. Warto zadbać o utrzymanie tego kontaktu, z jednego powodu – przez jakiś czas przesyłki adresowane do nas, mogą docierać na nasz stary adres i dobrze byłoby, mieć możliwość ich odebrania. Oczywiście w ten sposób docierać będą przede wszystkimlisty zwykłe, choć nie jest to generalna zasada, jednak w przypadku listów poleconych, to listonosz może zaznaczyć iż dana osoba pod tym adresem nie mieszka. Nawet zawiadamiając o zmianie adresu wszelkie urzędy i firmy, z którymi mamy podpisane umowy, nie można liczyć, że cała korespondencja będzie docierać pod nowy adres. Czasami ktoś nie dopełni formalności – w wyniku błędu korespondencja będzie docierać pod stary adres. Warto mieć do niej dostęp.

Analiza sytuacji prawnej

Po przeprowadzce warto spokojniej już spojrzeć na nią od strony prawnej. Przeanalizować, czy wszystkie formalne wymogi zostały dopełnione. Istotne są przede wszystkim wymogi związane z zakupem mieszkania czy domu, ale ważne również są – jak wspominałem. wcześniej – powiadomienia urzędów i firm, z którymi współpracujemy. Jeśli któraś z firm lub któryś z urzędów nie został zawiadomiony o tym, że zmieniliśmy adres, warto naprawić niedociągnięcia.

Rozeznanie się w okolicy

Jeśli przeprowadziliśmy się w nowe, nie do końca znane nam miejsce, warto zwrócić sporą uwagę na okolice, zorientować się, gdzie jest bankomat, sklep, stacja benzynowa. Oczywiście w każdym mieście takie miejsca można znaleźć bez specjalnego poszukiwania, ale jeśli będziemy szukać, szybko dotrzemy do punktów, które są tanie, sprawdzone, dobre. Czasami warto popytać sąsiadów. Z przyjemnością wytłumaczą, gdzie robią zakupy, gdzie mięso jest świeże, paliwo tanie a market dobrze zaopatrzony. Na takim działaniu można już na początku zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Podsumowując

Przeprowadzka to praca, która się szybko kończy, ale nasze działanie powinno trwać dalej. Szybkie zorientowanie się w tym, czy dopełniliśmy wszystkich formalności, zorientowanie się w nowym miejscu zamieszkania i jego najbliższych okolicach naprawdę może pomóc. Wtarto od pierwszego dnia zamieszkiwania w nowym miejscu, zacząć się tym interesować – takie zainteresowanie pozwoli nam szybciej dostrzec plusy i minusy nowych okolic , dzięki czemu w nowym miejscu będzie nam lepiej żyć, pracować i spędzać wolny czas.

Poradnik przeprowadzkowy
Dokładne sprzątanie nowego mieszkania. Czy to ma sens?

Dokładnie sprzątanie nowego mieszania, z pozoru wydaje się pracą co najmniej bezsensowną, szczególnie w sytuacji, gdy nowo nabyty lokal wygląda dobrze. Oczywiście jest w tym źdźbło prawy, mimo tego jednak, warto rozważyć wykonanie takich prac.Decydując się na zakup mieszkania, szczególnie takiego, które jest nabywane z rynku wtórnego, kupujemy coś, co nie zostało wyprodukowane wczoraj. W przypadku mieszkania…