Strona główna > Blog > Jak bezpiecznie przewieźć telewizor do nowego mieszkania?

Jak bezpiecznie przewieźć telewizor do nowego mieszkania?

Przed pytaniem, jak bezpiecznie przetransportować telewizor, staje ogromna liczba osób przygotowujących się do przeprowadzki. To spore wyzwanie zarówno dla osób, które zachowały oryginalny karton telewizora wraz ze wszystkimi elementami zabezpieczającymi sprzęt w środku pudełka, jak i dla tych, które dawno się kartonu pozbyły. Kłopot stanowi bowiem nie tylko pakowanie telewizora, ale też jego właściwe przewiezienie w aucie. Jak zrobić to bezpiecznie? Podpowiadamy!

przeprowadzka z telewizorem

Telewizor LED, OLED, QLED, LCD, plazma – czy ich transport się różni?

Odpowiedź mamy już na samym wstępie: bezpieczny przewóz telewizora nie jest uzależniony od rodzaju matrycy. Zarówno modele LED, jak i OLED, QLED, LCD czy plazmowe są bardzo wrażliwe na naciski na ekran telewizora, nagłe uderzenia w matrycę lub obudowę czy wstrząsy. Zatem bez względu na to, o jaki rodzaj sprzętu chodzi, będą go dotyczyć wszystkie opisane przez nas zasady bezpieczeństwa przewozu telewizora.

Pierwszą z wytycznych jest to, że każdy telewizor należy transportować w pozycji pionowej. Szczególny nacisk kładzie się zwykle w tej kwestii na modele plazmowe, ale ta zasada dotyczy wszystkich typów matryc. Wynika ona z faktu, że płaskie telewizory są dość ciężkie. Gdy zostaną położone w poziomie, poszczególne elementy zaczynają na siebie napierać, co prowadzi do ich uszkodzenia. Problem występuje nawet wtedy, gdy telewizor zostanie położony ekranem do góry – wówczas szybka kładzie nacisk na matrycę oraz inne części wewnętrzne urządzenia.

To też może Cię zainteresować: Jak przewozić lodówkę? Czy można ją przewieźć na leżąco?

Transport telewizora w oryginalnym kartonie

Osoby, które zachowały oryginalny karton telewizora, nie muszą już martwić się o to, jak zapakować telewizor. Takie pudło jest wymiarami idealnie dopasowane do rozmiaru urządzenia, dzięki czemu sprzęt nie ma w środku za dużo luzu. Oryginalne opakowania mają też odpowiednią grubość, zatem nie pękają pod wpływem ciężaru telewizora.

Co więcej, w środku można znaleźć specjalne wypełnienia, zazwyczaj styropianowe lub kartonowe. Służą do zabezpieczenia narożników telewizora oraz wszelkich wgłębień, dzięki czemu urządzenie staje się bardziej odporne na wstrząsy – odpowiadają za amortyzację i chronią telewizor. Jeśli zatem karton został zachowany razem z wypełniaczami, a nawet oryginalną folią ochronną, to masz gotową odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć telewizor w pudełku.

Oryginalne pudełka telewizorów są zwykle wyposażone w wygodny uchwyt do przenoszenia i całkiem nieźle radzą sobie podczas deszczu – nie przemakają za szybko. Oczywiście telewizor w kartonie producenta nie powinien być wystawiany na dłuższe opady, ale przenoszony z domu do auta w trakcie deszczu, będzie bezpieczny.

Czy ze względu na to, że oryginalny karton telewizora zapewnia mu całkiem niezłą ochronę, może być transportowany na leżąco? Absolutnie nie – zawsze należy przewozić telewizor w pionie, bez względu na to, jak został zapakowany.

Trzeba też pamiętać o tym, by przed spakowaniem telewizora odłączyć od niego wszystkie kable oraz odpiąć stojak, jeśli jest w niego wyposażony.

Sprawdź również: Kiedy się przeprowadzić? Czy jest najlepszy okres i dzień na przeprowadzkę?

Transport telewizora bez kartonu

Przed zdecydowanie większym wyzwaniem stoją osoby, które nie mają do dyspozycji kartonu producenta urządzenia. Jak w takiej sytuacji prawidłowo spakować telewizor?

Podstawą będzie znalezienie kartonu jak najbardziej zbliżonego wymiarami do telewizora. Jeżeli przygotowania do przeprowadzki następują co najmniej tydzień przed datą przewozu rzeczy, to można próbować znaleźć w sieci oryginalne pudełko telewizora. Zdarza się, że ludzie oddają tego typu kartony za darmo. Jeśli nie znajdzie się kartonu producenta, to warto przeszukać hurtownie pudeł wysyłkowych i przeprowadzkowych w poszukiwaniu odpowiedniego kształtu i rozmiaru.

Niestety poszukiwania takiego kartonu nie zawsze kończą się powodzeniem. Wówczas można postawić na wersję DIY:

  • W pierwszym kroku należy zabezpieczyć telewizor folią bąbelkową, zarówno ekran, jak i obudowę.
  • Następnie powinno się otoczyć urządzenie dużymi fragmentami kartonu, by maksymalnie ochronić telewizor, po czym połączyć je taśmą pakową i najlepiej ponownie owinąć telewizor folią.
  • Wszelkie puste przestrzenie i narożniki warto dodatkowo zabezpieczyć kostką styropianową, folią bąbelkową, gazetami lub miękkim materiałem.

Podobnie jak w przypadku przewożenia telewizora w oryginalnym kartonie, w wersji DIY również należy odpiąć wszystkie kable oraz wymontować stojak, jeśli urządzenie jest w niego wyposażone.

Jak przewieźć telewizor w aucie?

Sporym dylematem jest nie tylko to, jak zapakować telewizor. Równie duży problem stanowi sam prawidłowy przewóz urządzenia. Gdzie go umieścić? Co zrobić, by karton nie ruszał się w trakcie transportu i nie obijał o wnętrze auta? Jak wygląda odpowiednie ułożenie telewizora?

Transport telewizora na tylnej kanapie czy w bagażniku?

Zacznijmy od tego, gdzie umieścić sprzęt, by bezpiecznie przetransportować telewizor w aucie. Lepszym miejscem będzie bagażnik czy tylna kanapa? Oba rozwiązania będą dobre, o ile zadba się o odpowiednie zabezpieczenie kartonu. I tutaj są dwie opcje:

  • można przypiąć pudło z urządzeniem do oparcia kanapy przy pomocy pasów bezpieczeństwa,
  • albo wykorzystać specjalne pasy transportowe, które przydadzą się szczególnie w przypadku przewożenia telewizora w bagażniku.

Oba rodzaje pasów zadbają o to, by pakunek nie poruszał się w trakcie jazdy, utrzymywał stabilną pozycję oraz odbierał jak najmniej wstrząsów. Słowem: będą chronić telewizor.

Na bezpieczne przewiezienie wpływa też sposób, w jaki kierowca będzie prowadził auto. Warto więc unikać gwałtownego hamowania oraz ruszania, ostrożnie wjeżdżać na ewentualne progi zwalniające i omijać, o tyle, o ile to możliwe, wszelkie wyrwy w drodze.

W jakiej pozycji przewozić telewizor?

Odpowiedź na pytanie, w jakiej pozycji transportować telewizor, zawsze jest jedna: wyłącznie w pionie. Ale nawet osoby, które są tego świadome (bo np. znają zalecenia producenckie), pytają często na forach internetowych, czy można przewozić telewizor na leżąco. I problem w tym, że sporo odpowiedzi jest twierdzących – bo ja tak przewoziłem i nic się nie stało.

Bez względu na to, czy historię udanego przewozu telewizora w poziomie opowiada ktoś w internecie, sąsiadka czy szwagier, warto postawić jednak na zwiększone bezpieczeństwo. Zawsze znajdzie się też osoba, której kot zrzucił telewizor na ziemię i matryca się nie rozlała, co nie oznacza, że można na jej przykładzie rzucać urządzeniem o podłogę. Zatem ponownie podkreślamy: jeśli chcesz bezpiecznie przewieźć telewizor, to tylko pionowo. Ani na leżąco, ani pod skosem!

Problem z transportem telewizora? Odezwij się do Fortis Przeprowadzki!

Martwisz się tym, jak zapakować telewizor, bo nie masz oryginalnego pudełka i obawiasz się jego samodzielnego zabezpieczania? A może Twoje urządzenie to jedno z tych większych telewizorów i nie ma szans, że zmieści Ci się w aucie, szczególnie pionowo? Bez względu na to, co stanowi problem, możesz łatwo go rozwiązać – wybierz bezpieczny przewóz z Fortis Przeprowadzki.

Dysponujemy odpowiednimi samochodami do transportu telewizorów, bez względu na przekątną ekranu. Nasi specjaliści wiedzą, jak zapakować telewizor nawet bez oryginalnego kartonu i bezpiecznie przeniosą pakunek z mieszkania do auta, również z wysokich pięter, bez windy. Decydując się na usługi profesjonalnej firmy transportowej, zyskujesz też bezpieczne wniesienie urządzenia do nowego mieszkania, jego rozpakowanie, a nawet podłączenie do kina domowego czy połączenie z routerem.

Z Fortis Przeprowadzki bezpieczny transport telewizora staje się prosty i naprawdę wygodny!

Poradnik przeprowadzkowy
Jak zaplanować i zorganizować przeprowadzkę do innego miasta?

Przeprowadzka do innego miasta to jedno z ważniejszych wydarzeń naszego życia. Jak podają statystyki, najczęściej przyjemność ta spotyka nas dwa lub trzy razy w życiu. Przeprowadzka jednak może dostarczyć także wielu problemów. Naszą głowę zaprząta perspektywa długich tygodni pakowania naszego dobytku do walizek, pudełek kartonowych, toreb czy worków. Martwimy się o ich bezpieczne przeniesienie, przewóz…