Strona główna > Blog > Przeprowadzka do akademika

Przeprowadzka do akademika

Choć czas studenckich przeprowadzek przypada głównie na wrzesień i październik, młodzi żacy zmieniają mieszkania także w trakcie trwania semestru. Dużym problemem może być właśnie przeprowadzka podczas trwania nauki – nowi ludzie i nowe miejsce, w które należy szybko się zaadoptować, mogą powodować niemały stres. Co jest ważne podczas przeprowadzki do akademika?

Formalności podczas przeprowadzki do akademika

Wybór akademika należy do osoby chcącej tam zamieszkać. Jego lokalizacja powinna znajdować się jak najbliżej uczelni, w której ktoś zamierza się uczyć. Jeśli nie da się spełnić tego warunku, koniecznie wokół akademika musi znajdować się węzeł komunikacyjny, który zapewni dobre połączenie z wydziałem uczelni. Warto wcześniej sprawdzić także informacje o remontach – w większych miastach mogą zdarzyć się utrudnienia w szybkim dojeździe do określonego miejsca, które spowodowane są licznymi budowami i inwestycjami miasta. Po wybraniu akademika należy złożyć odpowiednie dokumenty do jego sekretariatu lub miejsca do spraw obsługi studenta. Dokładne wytyczne każdego miejsca znajdują się na stronie internetowej akademika. Niestety, nie da się ominąć spraw papierkowych – konieczne będą m.in. takie zaświadczenia jak dochody finansowe rodziców i studenta, czy zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości całkowitej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Po otrzymaniu zgody na przeprowadzkę warto zapisać się do najbliższej przychodni lub poradni studenckiej, która przysługuje każdemu studentowi.

Przeprowadzka do akademika

Co ze sobą zabrać?

Zdecydowanie podczas przeprowadzki do akademika warto zabrać ze sobą mini lodówkę – nie zawsze osoby, na które trafimy są skłonne dzielić swój sprzęt. Należy pamiętać, że w akademiku pokoje nie posiadają własnej kuchni. Z tego powodu dobrym pomysłem może okazać się zakupienie kuchenki elektrycznej (chociaż z jednym palnikiem). Innymi sprzętami, które okażą się niezbędne to m.in.: czajnik elektryczny, bez którego zdecydowanie nie da się obejść (na szczęście w akademiku nie trzeba martwić się o rachunki za prąd), patelnia (najlepiej z pokrywką), rondel i garnek czy sztućce. Jak wiadomo nie obędzie się też bez naczyń (talerz, kubki, miska), deski do krojenia i oczywiście rzeczy osobistych. Wiele osób może zapomnieć też o zabraniu ze sobą lampki nocnej, latarki, które podczas niejednej nocy z pewnością się przydadzą.

Jak zorganizować przeprowadzkę do akademika?

Najlepiej poprosić o pomoc osoby, które dysponują samochodem. Choć wydawać by się mogło, że student nie ma zbyt wielu rzeczy, nie pozostańmy w błędzie – całość ekwipunku zdecydowanie mogłaby zająć nawet dwa duże auta. Przeprowadzka w tym samym mieście może okazać się dużo łatwiejsza. Niestety w przypadku zmiany miejsca zamieszkania do zupełnie innej miejscowości, zawsze lepiej skorzystać z pomocy bliskiej osoby, choć coraz częściej zdarza się zatrudnienie firmy przeprowadzkowej (na przykład Fortis – Przeprowadzki Łódź).

Poradnik przeprowadzkowy
Życie po przeprowadzce

Życie po przeprowadzce, do nowego miejsca zamieszkania, to życie, które może nas zaskoczyć. Nowe miejsce, nowi ludzie, nowe rzeczy do załatwienia, wykonywanie niektórych prac w inny sposób, to coś, czego w nowym miejscu zamieszkania nierzadko uczymy się od nowa. Jak sobie zorganizować życie po przeprowadzce? Na początku warto zdać sobie sprawę z jednego – nowe…