Strona główna > Blog > Jak przygotować się psychicznie do przeprowadzki?

Jak przygotować się psychicznie do przeprowadzki?

Przeprowadzka to czas wytężonej pracy, ale również czas, w którym dociera do nas myśl: już niedługo będziemy żyć w nowym miejscu. Jest to wiadomość, miła, ale jednocześnie dość stresująca, nie ma bowiem osoby, która w jakiś sposób nie obawiał się tego, co będzie dalej. Jedni podchodzą do zmiany miejsca zamieszkania bardziej na luzie, inni mniej, nikt jednak nie traktuje tego jako coś oczywistego i nic nie znaczącego. Jak przygotować się psychicznie do przeprowadzki?

Nowe miejsce zamieszkania to nie jest niespodzianka.

Najczęściej nowe miejsce zamieszkania nie jest niespodzianką. Kupując mieszkanie czy dom, dokonujemy oględzin, widzimy okolice. Warto pomyśleć o tym, że już w tym momencie otrzymujemy szereg informacji o tym, jak jest w nowym miejscu. Owszem – nie wiemy jako będzie wyglądało życie na co dzień, ale tego dowiemy się już niebawem. Posiadane informacje powinny jednak nas nieco uspokoić.

W starym miejscu zamieszkania również było różnie.

Obawiamy się jak będzie w nowym miejscu zamieszkania? Miejsce zamieszkania zawsze można oceniać pozytywnie i negatywnie. Miejsce, z którego odchodzimy również. Warto mieć świadomość, że w byłym miejscu zamieszkania radziliśmy sobie z wieloma sytuacjami i z pewnością będzie dokładnie tak samo w nowym miejscu zamieszkania. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.Będzie inaczej, ale wcale nie oznacza to, że gorzej.

Zamieszkać bez bagażu doświadczeń i nie załatwionych spraw.

Bardzo istotne jest, aby w nowym miejscu zamieszkania zamieszkać, mając świadomość, że wszelkie sprawy z poprzedniego domu czy mieszkania zostały załatwione. Przeprowadzka powinna skończyć się na kompletnym umeblowaniu nowego mieszkania czy domu i na załatwieniu wszelkich niezbędnych spraw administracyjno – prawnych. Nie dopuszczajmy do tego, by cokolwiek za nami się ciągnęło i powodowało stres. Działając odpowiednio o wiele szybciej wejdziemy w rytm życia w nowym miejscu.

Pozytywne myślenie, pomaga przygotować się psychicznie do przeprowadzki.

Przeprowadzając się do nowego miejsca zamieszkania, warto na zawsze zapamiętać złotą zasadę, powtarzaną przez wielu psychologów. Jeśli będziemy szukać w nowym miejscu negatywów, z pewnością je znajdziemy. Jeśli podejdziemy do sprawy pozytywnie i będziemy szukać dobrych stron, również takie dostrzeżemy. Warto od początku myśleć o nowym miejscu pozytywnie i doceniać wszystko to co warto docenić. Wtedy mniej istotne sprawy z pewnością nie będą stanowić większego problemu.

Odpowiednie przygotowanie psychiczne ułatwi zaakceptowanie nowego miejsca zamieszkania i jest bardzo konieczną rzeczą. Warto o tym pamiętać i wiedzieć, że bez problemu można to osiągnąć. Istotne jest pokonanie strachu przed nowym miejscem zamieszkania, a najczęstszym powodem strachu jest uważanie czegoś za nieznane. Poznając nowe miejsce, podchodząc świadomie do tego jakie jest i patrząc pozytywnie na fakt przenosin ze starego miejsca zamieszkania do nowego, szybko dostrzeżemy plusy tej sytuacji. Może być tak, ze dostrzeżemy również minusy poprzedniego miejsca zamieszkania, wady, jakich nie widzieliśmy wcześniej. Warto się starać.

Poradnik przeprowadzkowy
Jak rozkręcić narożnik, wersalkę lub inny mebel?

Przeprowadzka zawsze jest związana z koniecznością przetransportowania dużych części wyposażenia mieszkania. Najtrudniejsze do przewiezienia są rzecz jasna meble choć istnieje bardzo wiele innych rzeczy, których przewiezienie będzie dość skomplikowane. Bez względu na to jakiego rodzaju meble są do przewiezienia, zawsze są za ciężkie i zawsze są nieporęczne. Czy można coś z tym zrobić? Rzecz jasna…