Strona główna > Blog > Jak nie dać się oszukać w czasie przeprowadzki?

Jak nie dać się oszukać w czasie przeprowadzki?

Planowanie przeprowadzki obejmuje nie tylko kwestie organizacyjne, takie jak przegląd mienia czy gromadzenie materiałów do pakowania przedmiotów, ale również – znalezienie dobrej firmy transportowej. Wybór usługodawców jest dziś naprawdę duży i mogłoby się wydawać, że głównym kryterium będzie zaproponowana cena wykonania przeprowadzki. Niemniej istotna jest jednak wiarygodność firmy. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać!

jak się nie dać oszukać przy przeprowadzce

Przeprowadzka bez oszustwa, czyli jak sprawdzić wiarygodność firmy

Za transport przeprowadzki nie może odpowiadać „byle kto”. Chodzi tutaj w końcu o dobytek Twojego życia – albo Twojej firmy. Nim zatem przejdziesz do omawiania stawki czy nawet sprawdzania dostępnych terminów u poszczególnych usługodawców, przesiej ich pod kątem ogólnej wiarygodności. Na szczęście w dobie internetu ich weryfikacja nie będzie szczególnie trudna czy nawet czasochłonna. Wystarczy Ci przerwa w pracy czy relaks w domu przy kawie i dostęp do smartfonu/komputera, by sprawdzić w sieci:

 • Informacje o firmie w CEiDG – dzięki tej bazie danych upewnisz się przede wszystkim czy podmiot wciąż jest aktywny. Ustalisz również, pod jakim adresem mieści się siedziba firmy (wszelkie spółki założone na Kajmanach powinny rozbudzić Twoją czujność), od kiedy usługodawca prowadzi działalność gospodarczą, a nawet: czy kiedyś ją zawieszał.

  Możesz również sprawdzić, czy wobec firmy jest prowadzone postępowanie upadłościowe, naprawcze lub restruktuzacyjne, a także jakie ma uprawnienia oraz czy przedsiębiorca otrzymał zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

 • Dane nt. certyfikatów – w przypadku firm przeprowadzkowych istotnym certyfikatem jest Internation Assocation of Movers (IAM). Potwierdza on przynależność do Międzynarodowego Stowarzyszenia Przeprowadzek, do którego przyjmowane są wyłącznie firmy spełniające określone kryteria. To np. bycie poleconym przez co najmniej 2. innych członków IAM i minimum roczna działalność. Informację o tym, że firma przeprowadzkowa należy do IAM, znajdziesz zwykle na jej stronie. I w tym miejscu musimy się pochwalić, że jako Fortis Przeprowadzki jesteśmy dumnymi członkami IAM!
 • Opinie klientów – które sprawdzisz na wielu różnych stronach, w tym w social-mediach danej firmy lub jej wizytówce w Google. O ile z sociali można dość łatwo wykasować niepochlebne komentarze, o tyle w przypadku profilu firmy w Google, przedsiębiorca musi wystąpić z prośbą o usunięcie opinii. Google kasuje wyłącznie te, które są niezgodne z ich zasadami (np.: wulgarne albo publikowane przez konkurencję).

To też może Cię zainteresować: Jak zaplanować i zorganizować przeprowadzkę do innego miasta?

Ubezpieczenie OC dodatkową gwarancją bezpiecznej przeprowadzki

Zaplanuj przeprowadzkę nie tylko z firmą wiarygodną, ale również – dbającą o Twoje bezpieczeństwo. A gwarancję tego, że usługodawca ma na względzie dobro Twojego mienia, daje Ci ubezpieczenie OC. Bez względu na to, jak dokładni i uważni będą pracownicy danej firmy przeprowadzkowej, to zawsze jest ryzyko, że np. przypadkiem potkną się o wyrwę w chodniku i upuszczą przenoszone mienie. Albo: że dojdzie do jakiejś szkody w ruchu drogowym. Polisa OC zdecydowanie podniesie Twoje bezpieczeństwo oraz pewność, że czeka Cię przeprowadzka bez oszustwa.

Proces przeprowadzki musi być ustalony z Tobą

Firmy przeprowadzkowe mogą proponować różne usługi związane z tym przedsięwzięciem, nie tylko sam transport przeprowadzki. Np. w Fortis Przeprowadzki oferujemy:

 • dostarczenie materiałów do pakowania przedmiotów,
 • zabezpieczenie sprzętów AGD i RTV oraz mebli,
 • demontaż mebli i sprzętów,
 • utylizację zbędnych rzeczy,
 • pakowanie dobytku,
 • znoszenie rzeczy, również w blokach bez windy,
 • transport mebli, sejfów, fortepianów, antyków, sprzętu medycznego i innego delikatnego lub nietypowego mienia,
 • załadunek,
 • transport przeprowadzki,
 • rozładunek przewożonych rzeczy w nowym mieszkaniu,
 • przechowywanie mienia,
 • wnoszenie rzeczy, również w blokach bez windy,
 • rozpakowywanie,
 • montaż sprzętów i mebli.

Jak zatem widzisz, dobra firma przeprowadzkowa może Ci sporo zaoferować. Rzecz w tym, że każda taka „ekstra” usługa powinna być z Tobą uzgodniona, bo może się wiązać z dodatkowym kosztem. Nie powinno zatem dojść do sytuacji, w której na umowie z usługodawcą widnieje sam transport, a w dniu przeprowadzki pracownicy proponują Ci zniesienie ciężkich rzeczy – po czym dostajesz dodatkową fakturę do zapłacenia (lub fakturę z wyższą kwotą od omawianej na początku). Nie zgadzaj się więc „bez papierów” na wszelkie miłe gesty, jeżeli nie masz pewności, że będą darmowe lub gdy nie znasz ich ceny.

Przeczytaj też: Utylizacja i wywóz mebli – jak pozbyć się starych mebli?

O czym jeszcze pamiętać przy przeprowadzce, by nie dać się oszukać?

Na powyższych kwestiach, o których warto pamiętać przy przeprowadzce (a dokładniej: przy planowaniu przeprowadzki bez oszustwa), cały proces się nie kończy. Jest jeszcze kilka istotnych spraw:

 • Stawka musi być zawarta w umowie – w części branż wciąż popularne jest ustne ustalanie stawki za wykonaną usługę, zwykle przed jej wykonaniem. Można się z tym spotkać szczególnie w przypadku prywatnych fachowców, np. od remontów czy hydrauliki.

  Kłopot w tym, że nieuczciwy wykończeniowiec może zażądać wyższej kwoty już po pomalowaniu ścian… a farby raczej nie zdejmie. Więc trudno będzie mu zmusić Cię do zapłacenia wyższej kwoty. Natomiast nieuczciwa firma przeprowadzkowa może zażądać większych pieniędzy po przewiezieniu Twoich rzeczy do nowego miejsca zamieszkania, ale jeszcze przed rozładunkiem. Rozumiesz, co mamy na myśli? Dlatego niezwykle istotne jest to, by przy organizacji przeprowadzki zawsze żądać potwierdzenia stawki w umowie.

 • Nigdy nie płać bez pokwitowania – każda płatność za usługę przeprowadzki powinna odbywać się dopiero po otrzymaniu faktury. Nie zgadzaj się na propozycję zapłacenia firmie np. w gotówce od razu po wykonaniu usługi i „dosłania fakturki”. Bo może się zdarzyć, że dokument będzie opiewał na zdecydowanie wyższą kwotę, co w połączeniu z niejasnymi zapisami w umowie będzie problemem.
 • Dokładnie przeczytaj umowę – upewnij się, że wszystkie zapisy w umowie są zgodne z ustaleniami, a także: że są dla Ciebie w pełni zrozumiałe. Nie krępuj się zgłosić firmie, że coś jest niejasne albo opisane inaczej, niż wynikało np. z rozmowy. A jeżeli nie masz pewności, czy wyłapiesz wszystkie niuanse, które mogą ułatwić firmie przeprowadzkowej ewentualne oszustwo, to możesz zlecić prawnikowi sprawdzenie dokumentu.
 • Reaguj na wszelkie niezgodności – zwracanie uwagi przy przeprowadzce pracownikom usługodawcy, gdy tylko coś wzbudza Twoje wątpliwości, nie jest niczym złym. Jeżeli zaczną wnosić Twoje rzeczy do nowego domu, a taka usługa nie weszła w zakres umowy i jest dodatkowo płatna, to poinformuj ich o tym: mogli się pomylić, ale może też być to próba oszustwa.
 • Podpisuj pudła – oznaczając, co się w nich znajduje i numerując je (1/10, 2/10 itd.). Dzięki temu w nowym domu, po rozładunku, sprawnie zauważysz ewentualne braki w mieniu.

Zaplanuj przeprowadzkę bezpiecznie z Fortis Przeprowadzki

Planowanie przeprowadzki z Fortis Przeprowadzki daje Ci pewność, że cały proces przebiegnie po Twojej myśli, sprawnie, bez zbędnego stresu oraz uczciwie. Dbamy o to, by umowa dokładnie odzwierciedlała zlecenie, a także chętnie odpowiadamy na pytania. Zawsze przeprowadzamy precyzyjny spis mienia przed transportem, dzięki czemu brak mienia nie umknie niczyjej uwadze.

Co więcej, dajemy Ci możliwość skorzystania z bezpłatnej wyceny na podstawie oględzin. Nasz przedstawiciel przyjeżdża na miejsce i sprawdza liczbę oraz rozmiar/wagę rzeczy do przewiezienia, a także ich typ. Przygląda się też dostępności lokalu (winda lub jej brak, piętro, szerokość wejść etc.). Zarówno kosztorys, jak i umowę dostajesz na piśmie, oczywiście wystawiamy też fakturę oraz dokładnie informujemy, jak poszczególne usługi wpływają na cenę przeprowadzki.

Masz jakiekolwiek pytania? Skontaktuj się z nami!

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka. Wykorzystanie rzeczy, które posiadamy, do chowania innych

Przeprowadzając się, wiele wysiłku poświęcamy na odpowiednie pakowanie wszystkiego, co mamy do przewiezienia. Oczywiście aby sobie pomóc, do zapakowania naszego dobytku używamy bardzo wiele różnych rzeczy – kartony, worki, torby do noszenia. Aby choć trochę ograniczyć ich ilość, można uciec się do sposobu, który pozwala oszczędzić miejsce – użyć do chowania niektórych rzeczy, innych swoich rzeczy.W…