Strona główna > Blog > Kiedy się przeprowadzić? Czy jest najlepszy okres i dzień na przeprowadzkę?

Kiedy się przeprowadzić? Czy jest najlepszy okres i dzień na przeprowadzkę?

Pewnie wielu Twoich znajomych i członków rodziny będzie mieć własne, stanowcze zdanie na temat właściwego wyboru czasu przeprowadzki. Bazując na własnych doświadczeniach, chcą pomóc, ale często zwiększają tylko mętlik w głowie. Nieraz do tego stopnia, że pojawia się wrażenie, jak gdyby każdy czas na planowanie przeprowadzki był zły. My przyjrzeliśmy się temu tematowi z punktu widzenia firmy przeprowadzkowej, która niejeden transport i pakowanie ma już za sobą!

Jaka pora roku jest najlepsza na przeprowadzenie się?

Gdy nie masz żadnych konkretnych planów dotyczących terminu przeprowadzki i możesz sobie pozwolić na pełną dowolność, to najlepiej będzie rozpocząć ustalanie go od wyboru pory roku. Przyjrzyjmy się z osobna każdej z nich:

Przeprowadzka wiosną

Wiosna jest dość dobrym okresem na przeprowadzkę, co zresztą potwierdza spore zainteresowanie naszymi usługami o tej porze roku. Zapewnia praktycznie idealne warunki przeprowadzki: jest ciepło, ale nie ma upałów i z długoterminową prognozą pogody można wybrać okres bez deszczu. Dzięki temu znacznie maleje ryzyko zawilgocenia pudeł czy sprzętów, a więc ich zabezpieczanie staje się mniej wymagające. Przeprowadzka w ładną pogodę wiąże się też ze spokojnymi warunkami na drogach, co obniża ryzyko wypadków, a tym samym: korków.

Dodatkową zaletą przeprowadzki na wiosnę jest fakt, że dni na nowo stają się dłuższe, więc krócej jest ciemno. Daje to sporo czasu na przenoszenie swojego dobytku bez świecenia latarką pod nogami. Urządzanie nowego mieszkania też jest łatwiejsze, gdy dłużej jest jasno.

Istotny dla części osób może być też tutaj aspekt duchowy, czyli podążanie za myślą, że przeprowadzka symbolizuje nowy początek. Co idealnie pasuje do wiosennego budzenia się przyrody do życia. A przy okazji: coraz przyjemniejsza pogoda po długiej zimie poprawia nastrój, co może zredukować stres przy przeprowadzce.

Jest też minus zmiany miejsca zamieszkania na wiosnę: spore zainteresowanie usługami firm przeprowadzkowych, a więc ich słabsza dostępność.

Przeprowadzka latem

Dla rodzin z dziećmi lato może być najlepszym czasem na przeprowadzkę ze względu na wakacje od szkoły. Dzięki nim zmiana miejsca zamieszkania nie wymaga opuszczania przez podopiecznego zajęć szkolnych, a jeżeli konieczny jest wybór nowej szkoły, to nie musi odbywać się w środku roku szkolnego. To też kolejna pora roku, która charakteryzuje się ładną pogodą, stosunkowo rzadkimi opadami deszczu oraz długim, jasnym dniem.

Osoby planujące przeprowadzkę latem muszą jednak mieć na uwadze, że pogoda może być aż zbyt ładna, czyli: upalna. A to wiąże się ze wzmożonym zmęczeniem podczas pakowania, przenoszenia i załadunku rzeczy oraz z ryzykiem przegrzewania się sprzętów w aucie, jeśli droga ma być bardzo długa. Z drugiej jednak strony można zlecić wyczerpujące prace firmie przeprowadzkowej: w Fortis Przeprowadzki nie tylko zajmiemy się transportem rzeczy, ale również ich pakowaniem, wnoszeniem, rozpakowaniem, montażem – i nie tylko.

Trzeba przy tym pamiętać, że podobnie jak wiosną, przeprowadzka latem cieszy się dużym zainteresowaniem, przez co firmy mogą być słabo dostępne.

Przeprowadzka jesienią

Przeprowadzka jesienią może być pod względem warunków pogodowych zarówno bardzo przyjemna, jak i dość trudna. Z jednej strony mamy bowiem polską, złotą jesień pełną słońca oraz miłego, lekkiego wietrzyku, a z drugiej: szare, deszczowe, a nawet gradowe tygodnie. Planowanie zmiany miejsca zamieszkania w tym okresie wymaga zatem dokładnego przyjrzenia się długoterminowej prognozie pogody, a także śledzenia jej na bieżąco i reagowania na nagłe pogorszenie się.

Dla rodziców dzieci w wieku szkolnym/przedszkolnym przeprowadzka jesienią może być nie najlepszym rozwiązaniem, gdy wiąże się ze zmianą placówki. To pierwsze miesiące w kolejnej klasie/grupie, pierwsze oceny, początki budowania frekwencji – i spory stres dla malucha czy nastolatka. Co więcej, znalezienie wolnego miejsca w nowej szkole/przedszkolu będzie w takim czasie wyzwaniem.

Przeprowadzka zimą

Osoby planujące przeprowadzkę na zimę mogą czekać trudne warunki pogodowe, które wymagają właściwych przygotowań. Opady śniegu, lód na podjeździe i drogach, zwiększona liczba korków czy szybciej zapadająca ciemność i wilgotność powietrza rodzą sporo wyzwań. Co nie oznacza, że przeprowadzka do nowego domu lub mieszkania jest w tym okresie spisana na straty!

Kluczem do spokojnej przeprowadzki zimą jest bardzo dobre zabezpieczenie mienia przed mrozem i wilgocią. Przyda się folia stretch do owijania pudeł i sprzętów, a te ostatnie (jeżeli nie ma się do nich oryginalnych kartonów) warto otulić wcześniej np. kocem. Konieczne będzie też dokładne odśnieżenie podjazdu i schodów, by zadbać o własne bezpieczeństwo oraz wyposażenie auta w odmrażacz do szyb. Albo: wynajęcie firmy, która zajmie się właściwym spakowaniem i zabezpieczeniem rzeczy, a także ich profesjonalnym przewiezieniem.

Ogromną zaletą przeprowadzki zimą jest bez wątpienia… mniejsze zainteresowanie. Przekłada się ono na niższe obciążenie firm przeprowadzkowych. Dzięki temu nie tylko łatwiej jest znaleźć termin, szczególnie na nagłą, szybką przeprowadzkę, ale też usługi mogą być tańsze niż np. latem.

Dni tygodnia a termin przeprowadzki

Przeprowadzka w sobotę i w niedzielę cieszy się największą popularnością. Bez względu na porę roku. Wynika to oczywiście z faktu, że ogromna liczba osób ma wówczas wolne od pracy oraz szkoły. A wysokie zainteresowanie przekłada się na mniejszą liczbę wolnych terminów w firmach przeprowadzkowych – szczególnie że to tylko dwa dni w tygodniu – oraz na wyższe stawki. Bez wątpienia jednak przeprowadzka w sobotę jest bardzo wygodna; często nie trzeba nawet brać urlopu, by rozpakować część pudeł.

Przeprowadzka w niedzielę ma pewien minus: kolejnym dniem jest poniedziałek, a więc praca/szkoła (o ile nie wzięło się wolnego/nie trwają wakacje). Warto też mieć na uwadze, że stawki firm przeprowadzkowych mogą być podwyższone w niedzielę.

W dni robocze firmy przeprowadzkowe mają najniższe obłożenie, ich usługi mogą być zatem tańsze i łatwiej dostępne, niż w weekend – choć piątek jest pod tym względem wyjątkowy. To w końcu dzień, który tuż po pracy/szkole rozpoczyna weekend, dzięki czemu daje sporo czasu na rozpakowywanie się czy aklimatyzację w nowym mieszkaniu.

Wybór czasu przeprowadzki a… przesądy

Starasz się unikać przechodzenia pod drabiną lub po prostu wolisz dmuchać na zimne? Zatem mogą Cię też zainteresować popularne przesądy na przeprowadzkę związane właśnie z tym, kiedy można, a kiedy zdecydowanie nie warto zmieniać swojego miejsca zamieszkania:

  • Przeprowadzka w środę – jest uznawana za idealne rozwiązanie (przynajmniej dla ekstrawertyków), ponieważ ma to być dzień tygodnia, który będzie wróżył mieszkańcom wielu gości w nowym domu.
  • Przeprowadzka w sobotę – i tutaj przesądy na przeprowadzkę są pozytywne: zmiana miejsca zamieszkania w sobotę ma zapewnić rodzinie ogólne szczęście.
  • Przeprowadzka w niedzielę – w tym przypadku porzekadła niestety są nastawione negatywnie. Ze względu na to, że zgodnie z religią katolicką jest to dzień święty, który należy święcić, skupienie się zamiast tego na przeprowadzce ma zwiastować… brak długiego życia.
  • Przeprowadzka w trakcie wichury – bardzo silny wiatr ma według przesądów gasić ognisko domowe, co oznacza tutaj ryzyko rozpadu rodziny.
  • Przeprowadzka w listopadzie – ponieważ w tym miesiącu obchodzone jest święto zmarłych, zmiana miejsca do życia w listopadzie ma przynosić pecha.

My natomiast wróżymy bezstresową, udaną, sprawną i profesjonalną przeprowadzkę wszystkim, którzy zdecydują się na nią z Fortis Przeprowadzki!

Poradnik przeprowadzkowy
Dokładne sprzątanie nowego mieszkania. Czy to ma sens?

Dokładnie sprzątanie nowego mieszania, z pozoru wydaje się pracą co najmniej bezsensowną, szczególnie w sytuacji, gdy nowo nabyty lokal wygląda dobrze. Oczywiście jest w tym źdźbło prawy, mimo tego jednak, warto rozważyć wykonanie takich prac.Decydując się na zakup mieszkania, szczególnie takiego, które jest nabywane z rynku wtórnego, kupujemy coś, co nie zostało wyprodukowane wczoraj. W przypadku mieszkania…