Strona główna > Blog > Umowa przeprowadzkowa – na co zwrócić uwagę?

Umowa przeprowadzkowa – na co zwrócić uwagę?

Przeprowadzka z firmą przeprowadzkową, to rozwiązanie, które z wielu powodów jest warte pochwalenia. Decyduje się na nie coraz więcej osób, doceniając to, iż dzięki takiej opcji zaoszczędzają czas i własne zdrowie. Przeprowadzka we własnym zakresie jest bowiem dość dużym i czasochłonnym wysiłkiem.

Decyzja o wynajęciu firmy przeprowadzkowej nie jest więc złym rozwiązaniem. Aby jednak przeprowadzka z firmą się udała, warto wiedzieć, w jaki sposób z firmą przeprowadzkową współpracować. Oczywiście w opinii wielu ludzi wystarczy zrobić jedno – wynająć firmę, podpisać umowę przeprowadzkową i czekać na wykonanie zlecenia, po czym za jego wykonanie uiścić ustaloną wcześniej sumę pieniędzy. Nic bardziej błędnego. Współpraca na zasadach partnerskich jest o wiele lepszym wyjściem, dzięki któremu przeprowadzka po prostu będzie wykonana lepiej i szybciej.

Z jakich ustaleń powinna składać się umowa przeprowadzkowa?

Podstawowym krokiem, przy współpracy z firmą przeprowadzkową jest podpisanie stosownej umowy, której celem jest określenie warunków współpracy. W umowie przeprowadzki powinny znaleźć się ustalenia dotyczące:

  • terminu przeprowadzki,
  • zakresu prac,
  • stawek,
  • ewentualnych kar umownych,
  • ustaleń szczegółowych.

Sama umowa przeprowadzkowa jest bardzo istotna, i warto zwrócić na nią baczną uwagę. Podpisując umowę, tak naprawdę zgadzamy się na warunki w niej przedstawione i podejmujemy odpowiedzialność za nasze zobowiązania. Naszym zobowiązaniem może być choćby udostępnienie lokalu, spakowanie rzeczy czy też wykonanie innych prac, bez których przeprowadzka się nie odbędzie. Odpowiedzialność prawna i finansowa jest w tym momencie bardzo realna. Jeśli z naszej winy, przeprowadzka nie dojdzie do skutku, firma przeprowadzkowa może ponieść straty i nie można być zaskoczonym, że na takie sytuacje przewidziano regulacje prawne.

Co poza umowa przeprowadzkowa jest ważne?

Poza umowa przeprowadzkowa, ważne jest również to, by współpraca nie ujęta w umowie była odpowiednia. Należy pamiętać o jednym – firma przeprowadzkowa nie jest tak głęboko w temacie przeprowadzki jak my ipewnych rzeczy może nie wiedzieć. Od nas wiec zależy czy przekażemy stosowne informacje czy tez nie. Poinformujmy firmę między innymi o:

  • możliwości dojazdu do naszego miejsca zamieszkania, uwzględniając, że pracownicy firmy dotrą na miejsce dużym samochodem,
  • możliwości wjazdu na zamknięty teren, jeśli nasze osiedle jest ogrodzone,
  • pokażmy możliwości transportu rzeczy – schody, windy i wszystko to, co może ułatwić pracę,
  • zwróćmy uwagę pracowników firmy na szczególnie istotne składniki naszego majątku,
  • poinformujmy o możliwości dotarcia do nowego miejsca zamieszkania.

Zlecenie przeprowadzki nie powinno zakończyć się na podpisaniu umowy i oczekiwaniu, że firma przeprowadzkowa dokona cudów. Działając dobrze i współpracując z firmą, działamy na swoją korzyść. Przeprowadzka bowiem będzie łatwiejsza, skończy się szybciej, a więc jej cena będzie odpowiednio niższa.

Poradnik przeprowadzkowy
Jak sprzedać mieszkanie lub dom

Sprzedaż mieszkania lub w obecnych czasach nie jest wcale zadaniem łatwym. Na rynku można znaleźć bardzo wiele ofert i niestety każdy kupujący czeka na niespotykana okazję, by kupić mieszkanie zadbane, w dobrym stanie, odpowiedniej lokalizacji i do tego po cenie niższej niż rynkowa. Jeśli więc nie chcemy obniżać ceny, a zależy nam na szybkiej sprzedaży, powinniśmy na…