Strona główna > Blog > Przeprowadzka do Warszawy. Czy warto?

Przeprowadzka do Warszawy. Czy warto?

Życie w Warszawie kusi wiele młodych osób. Stolica przede wszystkim przyciąga do siebie tych, którzy nastawieni są na robienie zawrotnej kariery lub artystów i kreatywnych ludzi. Przed przeprowadzką do Warszawy warto jednak zastanowić się jakie są plusy i minusy życia w stolicy. Oto kilka głównych aspektów, których nie uniknie się, żyjąc w tym mieście.

Wieczne korki.

Korki na ulicach to coś, czego zdecydowanie nie lubi nikt. Warszawa słynie ze stale przeciążonych dróg i to nie bez powodu. Jest to jedynie miasto w Polsce z ponad milionową liczbą mieszkańców, a co za tym idzie, znajduje się w nim także najwięcej samochodów. Godziny szczytu (dojazdy do pracy, szkoły) trwają w Warszawie od około 7:00 do 9:00 rano oraz od około 15:30 do 18:30. Oprócz tego nie da się zapomnieć o wielu budowach, które także utrudniają szybki przejazd do pracy lub domu. Dla osób, które chcą dostrzegać pozytywy w każdym aspekcie – oczywiście korki mogą np. stać się dobrą okazją do wysłuchania nowej płyty ulubionego artysty. Plusem może okazać się jednak także sprawne działanie komunikacji miejskiej w Warszawie –poza tramwajami i autobusami istnieje możliwość szybkiego przejazdu linią metra.

Praca, praca i jeszcze raz praca.

Mówiąc o przeprowadzce do Warszawy, nie da się pominąć tej kwestii. W stolicy istnieje wiele możliwości znalezienia lepszej, dobrze płatnej pracy. Szczególnie problemu nie powinny mieć osoby z kilkuletnim doświadczeniem, które poszukują pracy na stanowisku specjalisty. Także studenci nie powinni martwić się o dodatkowy zarobek – w związku z ogromną liczbą galerii handlowych oraz klubów lub pubów, ofert dla młodych jest naprawdę sporo. Z pracą w Warszawie wiążą się także wysokie zarobki, które często przekraczają dochody w innych miastach. Jednak nierozerwalnie wiąże się to z dużo droższym utrzymaniem i życiem. Reasumując, przeprowadzka do Warszawy to większe zarobki, ale też większe wydatki.

Drogie utrzymanie.

Warszawa to dużo wyższe koszty wynajmu pokoju, mieszkań, domów. Dla przykładu, przeciętny koszt wynajęcia kawalerki w stolicy to około 1 500 zł, mieszkania 2-pokojowego ponad 2 tys. zł, a samodzielnego pokoju około 700 zł. Ponadto nawet ceny w sklepach spożywczych są nieco droższe, jednak dobrym rozwiązaniem są zakupy w dyskontach i popularnych supermarketach, gdzie ceny nie powinny się różnić od tych w innych miastach.

Rozrywka i kultura w jednym miejscu.

Warszawa to zagłębie wielu wydarzeń i festiwali, na które zjeżdżają się ludzie z całej Polski i nie tylko. W mieście tym po prostu nie można się nudzić. Choć w weekend jest najwięcej takich wydarzeń, w zasadzie w ciągu całego tygodnia dzieją się ciekawe inicjatywy. Chociażby w Empiku spotkać można się z gwiazdami, posłuchać dobrej muzyki na żywo w klubie czy nawet wziąć udział w jako widz w programach telewizyjnych. Dzięki temu można być w centrum wydarzeń – tak naprawdę nie tylko kulturalnych, ale także społecznych i politycznych.

Życie w Warszawie

Anonimowość

Tym razem to czynnik, który może okazać się zarówno plusem, jaki i minusem życia w Warszawie. To zaleta, bowiem dzięki anonimowości nie musi nas obchodzić co sobie pomyślą inni np. na kolor włosów. Na ulicach Warszawy można spotkać wiele narodowości, indywidualistów i osób, które zdecydowanie się wyróżniają, dzięki czemu można czuć się swobodnie. Anonimowość może przeszkodzić jednak w łatwiejszym załatwianiu różnych spraw, a także społecznym zaufaniu – wiele osób nie pamięta twarzy pewnej osoby nawet po 20 minutach, bowiem tylu ludzie może przewinąć się w sklepie.

Przeprowadzka do Warszawy – podsumowanie

ŻYCIE W WARSZAWIE
PLUSY (generalnie)MINUSY (generalnie)
Większa możliwość znalezienia dobrej pracydrogie życie (koszty mieszkań, utrzymania)
Dużo miejsc pracy dla studentówNieuniknione korki
Ogromne zaplecze wydarzeń kulturalnych i rozrywkowychOgromne miasto – wyprawa do supermarketu może zająć kilka godzin
Anonimowość – brak krępacji dotyczącej ubioru, styluAnonimowość –trudno o załatwieniu czegoś dzięki rozpoznaniu twarzy
Poczucie „bycia w centrum wydarzeń”Duże promieniowanie (mnogość sieci elektrycznych, pól magnetycznych itp.)
Dobre działanie komunikacji miejskiej 
Dobra lokalizacja miasta (centrum kraju) 
Wielokulturowość – możliwość poznania innych kultur (codzienne obcowanie z językiem)  

Oczywiście każdy z nas indywidualnie powinien podejść do każdego aspektu życia w Warszawie. Dla każdego co innego może oznaczać zaletę, a co innego wadę takiej przeprowadzki.

Poradnik przeprowadzkowy
Rzeczy zbędne – jak się ich pozbyć?

Realizacja przeprowadzki mieszkania czy domu, to chwile, w których zaczynamy się zastanawiać, jak zamieszkać? Co zrobić, by nasze nowe miejsce zamieszkania wyglądało lepiej? Aby osiągnąć ten cel, trzeba urządzić nowe miejsce zamieszkania tak, by spieniało nasze oczekiwania. Najczęściej to oznacza urządzanie wielu części mieszkania czy domu właściwie od podstaw. Owszem – rzeczy ze starego miejsca zamieszkania zawsze można…