Strona główna > Blog > Przeprowadzka do Warszawy. Czy warto?

Przeprowadzka do Warszawy. Czy warto?

Życie w Warszawie kusi wiele młodych osób. Stolica przede wszystkim przyciąga do siebie tych, którzy nastawieni są na robienie zawrotnej kariery lub artystów i kreatywnych ludzi. Przed przeprowadzką do Warszawy warto jednak zastanowić się jakie są plusy i minusy życia w stolicy. Oto kilka głównych aspektów, których nie uniknie się, żyjąc w tym mieście.

Wieczne korki.

Korki na ulicach to coś, czego zdecydowanie nie lubi nikt. Warszawa słynie ze stale przeciążonych dróg i to nie bez powodu. Jest to jedynie miasto w Polsce z ponad milionową liczbą mieszkańców, a co za tym idzie, znajduje się w nim także najwięcej samochodów. Godziny szczytu (dojazdy do pracy, szkoły) trwają w Warszawie od około 7:00 do 9:00 rano oraz od około 15:30 do 18:30. Oprócz tego nie da się zapomnieć o wielu budowach, które także utrudniają szybki przejazd do pracy lub domu. Dla osób, które chcą dostrzegać pozytywy w każdym aspekcie – oczywiście korki mogą np. stać się dobrą okazją do wysłuchania nowej płyty ulubionego artysty. Plusem może okazać się jednak także sprawne działanie komunikacji miejskiej w Warszawie –poza tramwajami i autobusami istnieje możliwość szybkiego przejazdu linią metra.

Praca, praca i jeszcze raz praca.

Mówiąc o przeprowadzce do Warszawy, nie da się pominąć tej kwestii. W stolicy istnieje wiele możliwości znalezienia lepszej, dobrze płatnej pracy. Szczególnie problemu nie powinny mieć osoby z kilkuletnim doświadczeniem, które poszukują pracy na stanowisku specjalisty. Także studenci nie powinni martwić się o dodatkowy zarobek – w związku z ogromną liczbą galerii handlowych oraz klubów lub pubów, ofert dla młodych jest naprawdę sporo. Z pracą w Warszawie wiążą się także wysokie zarobki, które często przekraczają dochody w innych miastach. Jednak nierozerwalnie wiąże się to z dużo droższym utrzymaniem i życiem. Reasumując, przeprowadzka do Warszawy to większe zarobki, ale też większe wydatki.

Drogie utrzymanie.

Warszawa to dużo wyższe koszty wynajmu pokoju, mieszkań, domów. Dla przykładu, przeciętny koszt wynajęcia kawalerki w stolicy to około 1 500 zł, mieszkania 2-pokojowego ponad 2 tys. zł, a samodzielnego pokoju około 700 zł. Ponadto nawet ceny w sklepach spożywczych są nieco droższe, jednak dobrym rozwiązaniem są zakupy w dyskontach i popularnych supermarketach, gdzie ceny nie powinny się różnić od tych w innych miastach.

Rozrywka i kultura w jednym miejscu.

Warszawa to zagłębie wielu wydarzeń i festiwali, na które zjeżdżają się ludzie z całej Polski i nie tylko. W mieście tym po prostu nie można się nudzić. Choć w weekend jest najwięcej takich wydarzeń, w zasadzie w ciągu całego tygodnia dzieją się ciekawe inicjatywy. Chociażby w Empiku spotkać można się z gwiazdami, posłuchać dobrej muzyki na żywo w klubie czy nawet wziąć udział w jako widz w programach telewizyjnych. Dzięki temu można być w centrum wydarzeń – tak naprawdę nie tylko kulturalnych, ale także społecznych i politycznych.

Życie w Warszawie

Anonimowość

Tym razem to czynnik, który może okazać się zarówno plusem, jaki i minusem życia w Warszawie. To zaleta, bowiem dzięki anonimowości nie musi nas obchodzić co sobie pomyślą inni np. na kolor włosów. Na ulicach Warszawy można spotkać wiele narodowości, indywidualistów i osób, które zdecydowanie się wyróżniają, dzięki czemu można czuć się swobodnie. Anonimowość może przeszkodzić jednak w łatwiejszym załatwianiu różnych spraw, a także społecznym zaufaniu – wiele osób nie pamięta twarzy pewnej osoby nawet po 20 minutach, bowiem tylu ludzie może przewinąć się w sklepie.

Przeprowadzka do Warszawy – podsumowanie

ŻYCIE W WARSZAWIE
PLUSY (generalnie)MINUSY (generalnie)
Większa możliwość znalezienia dobrej pracydrogie życie (koszty mieszkań, utrzymania)
Dużo miejsc pracy dla studentówNieuniknione korki
Ogromne zaplecze wydarzeń kulturalnych i rozrywkowychOgromne miasto – wyprawa do supermarketu może zająć kilka godzin
Anonimowość – brak krępacji dotyczącej ubioru, styluAnonimowość –trudno o załatwieniu czegoś dzięki rozpoznaniu twarzy
Poczucie „bycia w centrum wydarzeń”Duże promieniowanie (mnogość sieci elektrycznych, pól magnetycznych itp.)
Dobre działanie komunikacji miejskiej 
Dobra lokalizacja miasta (centrum kraju) 
Wielokulturowość – możliwość poznania innych kultur (codzienne obcowanie z językiem)  

Oczywiście każdy z nas indywidualnie powinien podejść do każdego aspektu życia w Warszawie. Dla każdego co innego może oznaczać zaletę, a co innego wadę takiej przeprowadzki.

Poradnik przeprowadzkowy
Beczki Grohmana w Łodzi

Ostatnio powstał projekt zagospodarowania nieużytkowanych, a niezwykle rozległych terenów przy beczkach Grohmana na ulicy Targowej. Teren ten jest wizytówką Łodzi i często prezentowany jest na różnego rodzaju pocztówkach. Warto więc, by powstało tam coś, co ożywi to miejsce i przywróci mu dawną świetność. Doskonałym przykładem takiej inwestycji rewitalizacyjnej jest manufaktura – niegdyś zaniedbane i niszczejące budynki wokół Pałacu Poznańskiego, dziś znane na całym…