Strona główna > Blog > Przeprowadzka do Niemiec krok po kroku, formalności

Przeprowadzka do Niemiec krok po kroku, formalności

Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych krajów, do którego przeprowadzają się Polacy. Nic dziwnego, bowiem zachęca nas do tego możliwość zatrudnienia oraz ciekawa oferta mieszkaniowa. By w chwili przeprowadzki nic nam nie spadło w ostatnim momencie na głowę, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie formalności musimy spełnić przed oraz tuż po przeprowadzce do Niemiec.

Zameldowanie

W Niemczech konieczne jest posiadanie pozwolenia na pobyt w kraju(przy przeprowadzce na więcej niż 3 miesiące). My, jako obywatele kraju Unii Europejskiej, jesteśmy jednak jedynie zobowiązani do zameldowania się w lokalnym biurze meldunkowym (Einwohnnermeldeamt), które przynależy do adresu naszego nowego miejsca zamieszkania. Do tego potrzebne nam będą: dokument potwierdzający naszą tożsamość (dowód osobisty bądź paszport), formularz meldunkowy (dostępny w urzędzie bądź wysłany drogą elektroniczną, wcześniej przez nas wypełniony), umowa najmu lub kupna, a w przypadku posiadania dziecka – jego paszport lub akt urodzenia. Ponadto studenci muszą posiadać ze sobą zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Obowiązek zameldowania jest bezpłatny w większości landów niemieckich – jedynie w Hamburgu koszt ten to ok. 6 Euro.

Przeprowadzka w Niemczech

Czy potrzeba tłumaczenia dokumentów na niemiecki?

Przed przeprowadzka do Niemiec musimy przetłumaczyć wszystkie ważne dokumenty, takie jak akt urodzenia, dyplomy i certyfikaty, oraz zaświadczenia z pracy. Co istotne, by posiadały one jakąkolwiek moc prawną, ich ważność musi zostać potwierdzona przez tłumacza przysięgłego.Osoby posiadające prawo jazdy nie muszą się martwić – dokument ten jest ważny aż do momentu upłynięcia terminu jego przydatności (niekiedy nawet całe życie).

Przeprowadzka do Niemiec to również inna procedura podatkowa

W Niemczech każdy obywatel powinien posiadać własną kartę podatkową(Lohnsteuerkarte) – to właśnie dzięki niej twój szef zdobędzie informacje, do którego urzędu skarbowego ma odprowadzić podatki. Za pomocą takiej karty, wielu pracodawców sprawdza także „sytuację podatkową” swojego pracownika. Kartę podatkową otrzymuje się po wypełnieniu wniosku w najbliższym urzędzie skarbowym.

Ubezpieczenie zdrowotne a praca

Niemcy posiadają dwa systemy opieki zdrowotnej – państwowy oraz prywatny. Zdecydowana większość korzysta jednak z tej pierwszej, która świadczona jest na dość wysokim poziomie. By zostać członkiem państwowej opieki zdrowotnej, po przyjeździe do kraju, powinno się zarejestrować w najbliższej kasie chorych. Do zarejestrowania potrzebna będzie umowę o pracę bądź zaświadczenie o kontunuowaniu nauki  (w przypadku studentów). Formularz zostanie wypełniony przez pracownika kasy chorych – od razu najlepiej wziąć także ze sobą jedną fotografię, którą należydołączyć do karty ubezpieczeniowej.

Posiadanie konta bankowego w Niemczech

Większość pracodawców w Niemczech chce rozliczać się ze swoim pracownikiem drogą elektroniczną. Z tego powodu zaraz po przeprowadzce, należy założyć własne konto bankowe bądź najlepiej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który często jest całkowicie bezpłatny.

Powyżej wymienione zostały podstawowe formalności, jakie należy spełnić podczas przeprowadzki do Niemiec. Nie można jednak zapomnieć o sprawach, które należy załatwić jeszcze w Polsce. Mowa tu m.in. o wymeldowaniu, rezygnacji z umów oraz uregulowaniu wszelkich płatności. Dzięki temu nasza przeprowadzka, po spełnieniu wszystkich wymogów, stanie się dla nas jedynie przyjemnością.

Poradnik przeprowadzkowy
Materiały niezbędne do przeprowadzki

Przeprowadzka to czas, w którym czekać będzie nas dużo pracy. Przeniesienie wszystkiego, co znajduje się w mieszkaniu czy domu, do samochodu dostawczego, późniejsze wniesienie tego do nowego miejsca zamieszkania, to trudne zadanie. Nie każdy pamięta o tym, że niezbędne jest coś jeszcze, a mianowicie dużo materiałów do przeprowadzki. Co składa się na materiały niezbędne do…