Strona główna > Blog > Transport roślin – jak się za to zabrać?

Transport roślin – jak się za to zabrać?

Transport roślin w ich nowe miejsce wcale nie należy do łatwych. Każdy pasjonat zieleni z pewnością wie, że spora część kwiatów nie lubi zmiany swojego „stałego pobytu”. Z tego powodu warto poznać najważniejsze zasady, które pomogą w przeniesieniu roślin na ich nowe miejsce. Tym bardziej, gdy miejsce przeprowadzki znajduje się za granicą, istotne staje się poznanie szczegółów przewozu roślin samolotem. Niniejszy artykuł od Fortis – przeprowadzki Łódź odpowie na najważniejsze pytania dotyczące transportu roślin.

Przed przeprowadzką

Już na około miesiąc przed przeprowadzką należy przesadzić rośliny w specjalne, najlepiej nietłukące się doniczki. Dzięki temu będą one miały czas na dostosowanie się do nowego podłoża, a my usuniemy możliwość ich stłuczenia się podczas przenoszenia. Po upływie tygodnia należy dokładnie ocenić stan wszystkich kwiatów – w przypadku ich choroby (opadnięcia, zżółknięcia lub zblednięcia) bezzwłocznie trzeba skontaktować się z florystą, który pomoże je wyleczyć.Niestety, czasami nawet prawidłowe przesadzenie roślin może spowodować ich więdnięcie. W dniu poprzedzającym przeprowadzkę rośliny należy mocno  podlać – tak, by przez cały dzień mogły „pić wodę” z donic.

Transport roślin podczas przeprowadzki

Pakowanie roślin – w dniu przeprowadzki

Nie od dziś wiadomo, że kwiaty są niezwykle wrażliwe na dotyk – często uszkodzenie jednego liścia może powodować chorobę całej rośliny. Z tego powodu podczas przeprowadzki najlepiej zapakować je w tekturowe kartony, które spełnią funkcję chroniącą. Jeśli decydujemy się do jednego kartonu włożyć kilka roślin, przestrzenie między nimi najlepiej wypełnić gazetami, które dodatkowo chłoną wodę. Gdy za transport rzeczy odpowiada firma przeprowadzkowa, warto także podpisać kartony – obsługa będzie wiedziała, gdzie najlepiej umieścić te pudła oraz z pewnością zachowa szczególną ostrożność przy ich przenoszeniu.

W przypadku roślin wymagających bardzo dużo opieki można przed przeprowadzką uciąć odnóżki kwiatów oraz owinąć je w mokre ręczniki papierowe. Tak zapakowane należy włożyć w plastikowe torby, co ochroni je przed parowaniem.

W chwili przeprowadzki,w kartonach powinny zostać zrobione specjalne otwory (ze średnicą około 1 cm) – pozwoli to na stały dopływ powietrza do rośliny. Niestety, nawet jeśli kwiaty przewożone są dłużej niż 2 dni, powinny być regularnie podlewane i każdego dnia wyjmowane do słońca na około godzinę.

Rozpakowywanie

Kartony z roślinami powinny być rozpakowane od razu po przybyciu na miejsce docelowe. Bez wątpienia należy wyjmować jez pudełek delikatne – tak, by nie uszkodzić liści lub łodyg. Po całodniowej przeprowadzce nie można wystawiać ich bezpośrednio na słoneczne miejsce przez kilka dni. Tak naprawdę, warto od początku postawić je na miejscu, na którym będą stale przebywać w domu.

Przewóz roślin samolotem

Teoretycznie, przewóz roślin nie różni się niczym od transportu ubrań czy książek – na terenie całej Unii Europejskiej nie podlega odprawie celnej oraz obowiązkowi zgłoszenia bagażu przed przewozem. Przed transportem roślin w UE należy jednak zapoznać się z dokładnymi jego warunkami u konkretnego przewoźnika oraz wszelkimi przepisami fitosanitarnymi, które dają szczegółowe informacje o przewozie określonych roślin.  W niektórych państwach konieczne jest bowiem posiadanie dowodu zakupu sadzonek –rośliny chronione wymagają pozwolenia na przywóz lub wywóz z kraju nawet podczas transportu roślin samolotem.

Poradnik przeprowadzkowy
Torby do noszenia, alternatywą dla worków i kartonów?

Przeprowadzka to czas, w którym musimy przenieść, a później przewieźć, cały nasz dobytek, zrozumiałe zatem, że są potrzebne do tego niezbędne pomoce. Najważniejsze to oczywiście rzeczy niezbędne do pakowania i przenoszenia dobytku. Dotychczas do przenoszenia dobytku, stosowano kartony i worki. Jedno i drugie rozwiązanie ma oczywiście sens. Kartony do przeprowadzki, pozwalają spakować praktycznie wszystko, co jest…