Strona główna > Blog > Transport roślin i kwiatów. Jak powinny być przewożone?

Transport roślin i kwiatów. Jak powinny być przewożone?

Transport roślin w ich nowe miejsce wcale nie należy do łatwych. Każdy pasjonat zieleni z pewnością wie, że spora część kwiatów nie lubi zmiany swojego „stałego pobytu”. Z tego powodu warto poznać najważniejsze zasady, które pomogą w przeniesieniu roślin na ich nowe miejsce. Tym bardziej, gdy miejsce przeprowadzki znajduje się za granicą, istotne staje się poznanie szczegółów przewozu roślin samolotem. Niniejszy artykuł od Fortis – przeprowadzki Łódź odpowie na najważniejsze pytania dotyczące transportu roślin.

Przed przeprowadzką

Już na około miesiąc przed przeprowadzką należy przesadzić rośliny w specjalne, najlepiej nietłukące się doniczki. Dzięki temu będą one miały czas na dostosowanie się do nowego podłoża, a my usuniemy możliwość ich stłuczenia się podczas przenoszenia. Po upływie tygodnia należy dokładnie ocenić stan wszystkich kwiatów – w przypadku ich choroby (opadnięcia, zżółknięcia lub zblednięcia) bezzwłocznie trzeba skontaktować się z florystą, który pomoże je wyleczyć.Niestety, czasami nawet prawidłowe przesadzenie roślin może spowodować ich więdnięcie. W dniu poprzedzającym przeprowadzkę rośliny należy mocno  podlać – tak, by przez cały dzień mogły „pić wodę” z donic.

Transport roślin podczas przeprowadzki

Pakowanie roślin – w dniu przeprowadzki

Nie od dziś wiadomo, że kwiaty są niezwykle wrażliwe na dotyk – często uszkodzenie jednego liścia może powodować chorobę całej rośliny. Z tego powodu podczas przeprowadzki najlepiej zapakować je w tekturowe kartony, które spełnią funkcję chroniącą. Jeśli decydujemy się do jednego kartonu włożyć kilka roślin, przestrzenie między nimi najlepiej wypełnić gazetami, które dodatkowo chłoną wodę. Gdy za transport rzeczy odpowiada firma przeprowadzkowa, warto także podpisać kartony – obsługa będzie wiedziała, gdzie najlepiej umieścić te pudła oraz z pewnością zachowa szczególną ostrożność przy ich przenoszeniu.

W przypadku roślin wymagających bardzo dużo opieki można przed przeprowadzką uciąć odnóżki kwiatów oraz owinąć je w mokre ręczniki papierowe. Tak zapakowane należy włożyć w plastikowe torby, co ochroni je przed parowaniem.

W chwili przeprowadzki,w kartonach powinny zostać zrobione specjalne otwory (ze średnicą około 1 cm) – pozwoli to na stały dopływ powietrza do rośliny. Niestety, nawet jeśli kwiaty przewożone są dłużej niż 2 dni, powinny być regularnie podlewane i każdego dnia wyjmowane do słońca na około godzinę.

Rozpakowywanie

Kartony z roślinami powinny być rozpakowane od razu po przybyciu na miejsce docelowe. Bez wątpienia należy wyjmować jez pudełek delikatne – tak, by nie uszkodzić liści lub łodyg. Po całodniowej przeprowadzce nie można wystawiać ich bezpośrednio na słoneczne miejsce przez kilka dni. Tak naprawdę, warto od początku postawić je na miejscu, na którym będą stale przebywać w domu.

Przewóz roślin samolotem

Teoretycznie, przewóz roślin nie różni się niczym od transportu ubrań czy książek – na terenie całej Unii Europejskiej nie podlega odprawie celnej oraz obowiązkowi zgłoszenia bagażu przed przewozem. Przed transportem roślin w UE należy jednak zapoznać się z dokładnymi jego warunkami u konkretnego przewoźnika oraz wszelkimi przepisami fitosanitarnymi, które dają szczegółowe informacje o przewozie określonych roślin.  W niektórych państwach konieczne jest bowiem posiadanie dowodu zakupu sadzonek –rośliny chronione wymagają pozwolenia na przywóz lub wywóz z kraju nawet podczas transportu roślin samolotem.

Transport kwiatów

Realizacja przeprowadzki to transport bardzo wielu rzeczy. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek miał okazję przeżywać takie chwile. Spośród przewożonych rzeczy, wiele przewozi się z łatwością, ale nie wszystkie.

Transport kwiatów – dlaczego to takie trudne?

Jedna z trudniejszych do przewożenia rzeczy to kwiaty doniczkowe. Coś, co można spotkać w każdym domu. Zdobią, cieszą oko, czasem pachną, ale przewieźć je jest dość trudno.

Oczywiście trudno mówić o trudnościach w przewożeniu, jeśli temat dotyczy niewielkich doniczek i małych kwiatów. Problem pojawia się, gdy do przewiezienia są duże kwiaty, rozłożyste, lub po prostu wysokie. Podatne na uszkodzenie i trudne do przewiezienia.

Kwiaty wysokie czy rozłożyste?

W przypadku takich kwiatów, rodzaj sposobu przewożenia jest oczywiście zależny od tego, czy są to kwiaty wysokie, z jedną czy kilkoma łodygami, czy rozłożyste, z mnóstwem podatnych na złamanie liści. W pierwszym przypadku wystarczy wzmocnienie łodygi, poprzez zamocowanie do niej sztywnego kija, ewentualne dodatkowe osłonięcie miejsc, które są podatne na uszkodzenia, w drugim, warto kwiat zapakować tak, by było bezpiecznie. Trudno odpowiedzieć na pytanie o konkretny sposób pakowania – wszystko jest zależne od sytuacji. Zawsze przed konkretną decyzją, trzeba obejrzeć kwiat, który jest do przewiezienia sprawdzić, jakiego typu to roślina i co się może z nią stać, dopiero później decydować.

Transport kwiatów podczas przeprowadzki

Jak przygotować kwiaty do transportu?

Decydując się na transport kwiatów, nie można zapominać, że mogą zniszczyć się w transporcie. Stosunkowo łatwo jednak je dobrze zabezpieczyć. Doniczka wypełniona ziemią, to świetny początek – dzięki ciężarowi, ryzyko, że kwiat się przewróci, jest dużo mniejsze. Rzecz jasna trzeba również wiedzieć o tym, że kwiat może się uszkodzić, jeśli coś na niego spadnie, coś innego się przesunie – warto zadbać o to, by tak nie było.

Dobrze zabezpieczony kwiat, który będzie przewożony w odpowiednich warunkach, raczej nie powinien ulec zniszczeniu. Warto oczywiście się o to starać – kwiaty tego rodzaju, to rośliny, które nierzadko hodowane są przez lata. Szkoda byłoby zniszczyć je w ciągu jednego dnia, niezbyt uważnym przenoszeniem czy też przewożeniem.

Transport roślin jest bez wątpienia czynnością która wymaga wiele uwagi podczas przeprowadzki. Dzieje się tak ponieważ rośliny starannie pielęgnujemy przez wiele lat, dlatego jeśli doznają uszkodzenia podczas przeprowadzki stanowi to niewątpliwą stratę, nie tylko finansową ale i emocjonalną. Warto więc przygotować się do transportu roślin korzystając z kilku wskazówek opracowanych przez pracowników firmy Fortis przeprowadzki.

6 kroków do bezpiecznego przewiezienia roślin podczas przeprowadzki.

Wbrew pozorom bezpieczny transport roślin jest o wiele bardziej złożonym i skomplikowanym procesem, niż by to się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Aby proces ten zakończył się sukcesem należy swoje rośliny przeprowadzić przez proces przeprowadzki nie zapominając o żadnym z sześciu kroków:

  • krok pierwszy – dzień przed przeprowadzką umieść rośliny w dużym, solidnym , pojemnym kartonie. A następnie zabezpiecz je papierem pakowym lub gazetami, tak by skutecznie uniemożliwić ich przemieszczanie się w obrębie pudełka. Ważne jest to by nie zaklejać pudełka i pozostawić je otwarte, aż do momentu przyjazdu ekipy przeprowadzkowej,
  • krok drugi – otocz liście roślin miękkim papierem, pomoże to utrzymać je w wilgoci podczas przeprowadzki.,
  • krok trzeci – czytelnie podpisz karton, zaznaczając jego górę i dół, pamiętaj także aby opisać, że znajdują się w nim rośliny. Pomoże to ekipie przeprowadzkowej bezpiecznie go przewieść do nowej lokalizacji,
  • krok czwarty – w dniu przeprowadzki wytnij dziury wentylacyjne w górnej części kartonu, oraz zaklej pudło,
  • krok piąty – zaraz po przyjeździe rozpakuj karton z roślinami. Otwórz karton i delikatnie wyciągnij rośliny tak by nie uszkodzić łodyg,
  • krok szósty – bezpośrednio po wypakowaniu roślin nie umieszczaj ich w bezpośrednim świetle słonecznym. Stopniowo zwiększaj nasłonecznienie tak by rośliny nie doznały szoku termicznego.

Transport roślin w trakcie przeprowadzki – to się może udać.

Jeśli sumiennie wykonamy każdy z kroków opracowanych przez pracowników firmy Fortis przeprowadzki, możemy być pewni, że nasze rośliny przebrną przez proces przeprowadzki w nienaruszonym stanie i udekorują nowe mieszkanie na długie lata.

Poradnik przeprowadzkowy
Jak bezpiecznie przewozić rzeczy z przeprowadzki?

Transport jest nieodłącznym elementem każdej przeprowadzki. Bez względu na to czy jest daleki czy bliski, bez względu na rodzaj samochodu, trzeba pamiętać o tym, że musi być bezpieczny dla kierującego i dla innych użytkowników drogi i zgodny z obowiązującym prawem. Jak transportować mądrze i zgodnie z przepisami? Transport zgodnie z przepisami to z pozoru prosta…