Strona główna > Blog > Plusy i minusy przeprowadzki do mniejszego miasta

Plusy i minusy przeprowadzki do mniejszego miasta

Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź… Wszystkie te miasta łączy przede wszystkim ich wielkość. Są to bowiem duże metropolie, które kuszą młodych ludzi do zasiedlania się w nich. Oferują wiele miejsc pracy, możliwości rozwoju zawodowego w dużych firmach, ale ich wadą z pewnością jest drogie utrzymanie. To właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na zmianę dużego miasta na mniejsze. Pytanie jest jedno: czy warto?

Zalety przeprowadzki do mniejszego miasta

Pierwszym plusem życia w mniejszej miejscowości są z pewnością mniejsze wydatki. W większych miastach, np. w Warszawie, koszty utrzymania są o około 25% większe niż w przypadku mniejszych miejscowości. Oczywiście nierozerwalnie wiąże się to z większymi zarobkami w dużych miastach. Trzeba jednak zaznaczyć, że oprócz cen mieszkań i czynszów, w miastach peryferyjnych często mniejsze są także koszty paliwa, żywności i ofert obiektów rozrywkowych.

Zaletą, którą dostrzega każdy mieszkaniec mniejszych miast jest także bliskość do centrum. Gdy w Krakowie dojazd do śródmieścia może zająć nawet około godzinę, w mniejszych miejscowościach trwa on maksymalnie 30 minut. Oznacza to też, że można mieć więcej czasu dla siebie – dojazd do centrum handlowego, pracy, domu zajmie przeciętnie około godzinę, gdzie w Warszawie często ten czas jest trzykrotnie dłuższy. I gdzie tu znaleźć chwilę dla rozwijania swoich zainteresowań po pracy…?

Realizacja przeprowadzki międzymiastowej

Zaletą przeprowadzki do mniejszego miasta może być także mała anonimowość. „Znam chociaż jedną osobę w mieście z każdego fachu” – czy nie każdy z nas chciałby móc tak powiedzieć? W mniejszych miejscowościach jest to naprawdę możliwe. Poza tym, dobrze jest powierzyć zaufanemu sąsiadowi opiekę nad domem w czasie naszej nieobecności, a także otrzymać pomoc znanego lekarza czy fachowca w nieoczekiwanej chwili.

Dlaczego nie warto przeprowadzać się do mniejszego miasta?

Nie da się ukryć, że to jednak duże miasta zwiększają szanse na większe zarobki. Ponadto wiele młodych ludzi chce rozwijać się w ogromnych firmach i koncernach, czego nie oferują małe miasta. Temat ten jednak jest dość zawiły – jak zostało wyżej wspomniane, większe zarobki spowodowane są także większymi kosztami utrzymania. I tak, w małych miastach pensje są niższe, jednak jeśli ktoś aspiruje na stanowiska, które nie wymagają pięcia się po szczeblach kariery, to te zarobki nadal utrzymują się na podobnym poziomie co w firmach znajdujących się np. w Poznaniu. Poza tym popularna jest dziś praca zdalna, która umożliwia wyrównanie szans – osoby zlecające pracę nie wymagają obecności w biurze, a co za tym idzie można pracować dla firm z Warszawy, będąc np. w Zamościu.

Mówiąc o pracy, nie można zapomnieć o tym, że w mniejszych miastach na pewno jest mniej możliwości zatrudnienia w interesującym nas zawodzie. Szczególnie humaniści oraz osoby zajmujące się kulturą, promocją lub marketingiem mogą mieć z tym problem. Takich stanowisk jest szczególnie mało lub po prostu brak, co z pewnością wynika z małego zapotrzebowania na takie miejsca pracy.

W małych miastach jest też dużo mniej możliwości do różnorodnego spędzania wolnego czasu. I tak, np. w Warszawie w weekend zorganizowanych jest około 30 różnych ciekawych wydarzeń, spotkań, imprez, tak w małych miejscowościach jest ich co najwyżej 5.

Problemem mogą być także krótsze godziny pracy urzędów państwowych. Często w miastach takich jak Poznań, Warszawa czy Łódź, urzędy czynne są nawet przez 12 godzin, gdzie w mniejszych miastach jeden świstek papieru należy zanieść maksymalnie do 16.00.

PRZEPROWADZKA DO MNIEJSZEGO MIASTA
PlusyMinusy
Mniejsze ceny mieszkańZaplecze wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych
Tańsze życieKrótsze godziny pracy urzędów
„Wszędzie blisko”Brak lub małe częstotliwości jazdy komunikacji miejskiej
Mniejsze korkiMniejsza anonimowość – styl, ubiór i życie może być częściej komentowane przez sąsiadów
Więcej czasu dla siebieMniej miejsc pracy
Mniejsza anonimowość – większa możliwość załatwienia czegoś „po znajomości”

Jak widać przeprowadzka do mniejszego miasta ma swoje plusy i minusy. W zależności od tego czego się oczekuje, co chce się osiągnąć w życiu i na czym najbardziej komuś zależy, musi wybrać, do którego rodzaju miasta chce „należeć”. Oczywiście są to tylko niektóre zalety i wady życia w małej miejscowości, być może ktoś z was zna jakieś inne przykłady i wie gdzie życie może być łatwiejsze.

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka na kredyt

Przeprowadzka na kredyt, to pojęcie, które jeszcze kilka lat temu było dość dziwne, a nawet nielogiczne. Nikt bowiem, z tych, którzy planowali przeprowadzkę, nie był zmuszony do tego, by kredytować koszty tej pracy, tylko po prostu płacił firmie przeprowadzkowej tą sumę, jaką musiał lub – jeśli nie chciał lub nie mógł zapłacić, przeprowadzkę organizował we…