Strona główna > Blog > Utylizacja sprzętu elektronicznego

Utylizacja sprzętu elektronicznego

Utylizacja sprzętu to nic innego jak wykorzystanie odpadów jako innych surowców wtórnych, czyli popularnie nazywany „odzysk odpadów”. Dzięki temu procesowi dbamy o środowisko, ma ono znaczenie ekonomiczne, a także wspiera nasze zdrowie, bowiem likwiduje on ewentualne powstanie ognisk różnych chorób zakaźnych.

Po co nam utylizacja sprzętu elektronicznego?

Często to właśnie podczas przeprowadzki podejmuje się decyzję o wymianie bądź nawet wyrzuceniu starego sprzętu elektronicznego. Niestety, często urządzenia takie trafiają na najbliższy śmietnik. Mało kto wie, że coś takiego jest w Polsce karalne – można dostać nawet do 5 tys. zł grzywny. Sprzęt elektroniczny i elektryczny rozkłada się bardzo wolno, dlatego w Polsce powstaje coraz więcej punktów, które przeznaczone są do przyjmowania takich urządzeń. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, wraz z najnowszą nowelizacją, mówi o wielu obowiązkach związanych z odpadami zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

Gdzie oddać niepotrzebny sprzęt elektroniczny?


Jak wskazuje ustawa, złom taki najlepiej oddać do zarejestrowanych odbiorców, którzy na co dzień zajmują się utylizacją sprzętów (posiadają odpowiednie zaplecze techniczne). Większość firm oferuje utylizację urządzeń nie tylko przedsiębiorcom, ale także osobom prywatnym. Często pracownicy sami odbierają z domów takie sprzęty, dzięki czemu oszczędzają czas i problemy związane z niewiedzą, gdzie znajduje się punkt utylizacji. Niepotrzebny już sprzęt można oddać także w sklepie przy okazji innego zakupu. Sprzedawcy mają obowiązek przyjąć zepsute urządzenia, jednak jedynie w przypadku ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt oraz jeśli uszkodzone urządzenie jest tego samego rodzaju. Zużyty sprzęt może być także oddany w punktach serwisowych, w których chciało się naprawić dane urządzenie. Czasami dzieje się tak, że naprawa danego sprzętu po prostu się nie opłaca, dlatego konieczne staje się jego oddanie i jego utylizacja.

Co ważne, punkty przyjmowania sprzętu elektronicznego nie mogą pobierać opłat. Utylizacja sprzętu jest więc dużą korzyścią – można łatwo pozbyć się niepotrzebnych urządzeń, a także zadbać nie tylko o swoje i innych zdrowie (brak narażenia na zatrucia substancjami takimi jak np. rtęć czy azbest).

Poradnik przeprowadzkowy
Pozyskiwanie klientów w branży przeprowadzkowej w Łodzi

Niestety Łódź nie należy do najbogatszych miast w Polsce. Stąd ogromny problem firm przeprowadzkowych z tego regionu – niezwykle trudno jest pozyskać klientów. Wiele osób po prostu nie korzysta z usług przeprowadzkowych. Gdy planują zmienić miejsce zamieszkania zazwyczaj pakują się sami, a do transportu mebli wynajmują niewielką ciężarówkę z wypożyczalni lub proszą o pomoc kilku znajomych, jeśli akurat nie posiadają dużych…