Strona główna > Blog > Transport instrumentów muzycznych

Transport instrumentów muzycznych

Przenosząc się w nowe miejsce należy zabrać wszystkie cenne meble i przedmioty, bez których nie wyobrażamy sobie nowego domu. Do takich obiektów zdecydowanie należą instrumenty muzyczne, które często są traktowane ze szczególną uwagą przez ich właścicieli. Niestety, muzycy zdecydowanie mogą mieć problem z transportem instrumentów, które są większe niż skrzypce czy trąbka. W końcu jak bez szkody przewieźć perkusję, pianino czy fortepian?

Transport pianina i fortepianu

Przewóz instrumentów muzycznych nie jest dużym problemem, jeśli mówimy o takich sprzętach, jak gitara czy skrzypce. Nawet z transportem wiolonczeli czy harfy nie ma problemu – instrumenty te często posiadają swoje futerały, co ochrania je przed ewentualnymi upadkami lub nawet zwykłym porysowaniem. Niestety, transport pianina czy fortepianu jest dużo większym wyzwaniem. Wiele wysiłku należy włożyć w samo przestawienie takiego instrumentu, a co dopiero jego przewiezienie w zupełnie nowe miejsce. Do transportu pianina i fortepianu zdecydowanie należy zatrudnić profesjonalistów (pełna oferta firmy transportującej pianina). Sprzęty te przenoszone są zwykle na specjalnych pasach, które gwarantują ich bezpieczeństwo. Oczywiście sposób wnoszenia, znoszenia i wkładania instrumentu na pojazd przewożący go, są zależne od wielkości pianina czy fortepianu. Do transportu z pewnością należy jednak zatrudnić choć czterech pracowników, którzy są w tym wyszkoleni, by mieć pewność, że instrument dojedzie bez uszkodzeń w nowe miejsce.

Ile kosztuje transport pianina lub fortepianu?

Cena transportu pianin i fortepianów zależy od kilku czynników, a są nimi m.in.: ciężar instrumentu, jego wartość, piętro załadunku i rozładunku czy długość trasy przewozowej. Koszt ten waha się zazwyczaj od około 250 do 300 zł bez konieczności znoszenia i wnoszenia go po schodach (za co często należy dopłacić około 100 zł).

Przewóz instrumentów samolotem

Instrumenty muzyczne niewiele różnią się od zwykłego bagażu, jeśli ich wymiary nie przekraczają 30 cm x 120 cm x 38 cm. W tej kategorii znajdują się takie instrumenty jak skrzypce, altówka, trąbka, flet czy np. klarnet. Bagaż ten należy zaliczyć do „podręcznego”, dlatego istotne jest to by zrezygnować z rzeczy, które chcieliśmy ze sobą zabrać. Ewentualnie można dopłacić za kolejną „sztukę” bagażu. Istnieje też możliwość przewiezienia instrumentu jako dodatkowego za zgodą Kapitana pokładu, w razie dostępności miejsca w schowku nad siedzeniem.Jeśli połączenie instrumentu z pozostałymi przedmiotami bagażu podręcznego w jedną sztukę wydaje się mało wygodne,bez obaw można wziąć ze sobą na pokład samolotu także torebkę lub plecak.

Transport gitary

Przed wylotem, instrumenty, które są większe niż 30x120x38 cm powinny zostać zgłoszone do odprawy jako „bagaż rejestrowany”. Niestety nie ma możliwości jego przewozu,jeśli waży więcej niż 32 kg (dlatego często niemożliwe jest przewiezienie fortepianu samolotem). Oczywiście wybór tej opcji wiąże się z zapłatą opłaty bagażowej.

Jeśli niechętnie chce się oddać wiolonczelę do oddzielnej kabiny, za uiszczeniem dodatkowej opłaty można zdobyć dla niej miejsce w kabinie pasażerskiej. W tym przypadku instrument muzyczny należy posadzić na siedzeniu oraz przymocować do niej pasy bezpieczeństwa. Niestety, w przypadku przewożenia jeszcze większych instrumentów te same praktyki się nie sprawdzą, bowiem np. kontrabas jest dużo cięższy od wiolonczeli. Mniejsze instrumenty natomiast mogłyby wyślizgnąć się spod pasów, dlatego zaleca się trzymanie ich w schowku.

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka do Niemiec krok po kroku, formalności

Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych krajów, do którego przeprowadzają się Polacy. Nic dziwnego, bowiem zachęca nas do tego możliwość zatrudnienia oraz ciekawa oferta mieszkaniowa. By w chwili przeprowadzki nic nam nie spadło w ostatnim momencie na głowę, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie formalności musimy spełnić przed oraz tuż po przeprowadzce do Niemiec. Zameldowanie W Niemczech…