Strona główna > Blog > Sprzedaż gruntów miejskich w Łodzi

Sprzedaż gruntów miejskich w Łodzi

Sprzedaż gruntów miejskich w Łodzi


Łódź niestety do najbogatszych polskich miast nie należy. Choć władze starają się wypromować ją jako miasto kreatywne i nowych możliwości, biedę wciąż widać gołym okiem na każdym kroku. Wystarczy minimalnie oddalić się od ulicy Piotrkowskiej i skręcić chociażby w Próchnika, by przekonać się jak mało urokliwe potrafi być nasze miasto i ile mrocznych tajemnic ukrywa. Odrapane bramy, zrujnowane, rozpadające się kamienice, napisy na murach i nieudolne próby zlikwidowania owych napisów za pomocą białej farby – w efekcie brudnobiałe place i nowe napisy.

Sprzedaż gruntów miejskich w Łodzi

Dlatego urząd miasta systematycznie wyprzedaje działki, które są w jego posiadaniu, by do budżetu trafiły niezbędne fundusze. Tej zimy sytuacja okazała się wyjątkowo ciężka – mroźna pogoda z opadami śniegu nadwyrężyły zasobu budżetu. Na odśnieżanie i porządek na ulicach i chodnikach trzeba było  wydać prawie o połowę więcej, niż początkowo zakładano. Dodatkowo planowane są wciąż nowe inwestycja – między innymi wymiana nawierzchni na ulicy Piotrkowskiej. Dlatego też sprzedaż gruntów jest konieczna, a z całą pewnością jest najłatwiejszym i najszybszym rozwiązaniem, by wyjść z tej trudnej sytuacji i podreperować miejski budżet. Rozwiązaniem być może krótkowzrocznym, aczkolwiek koniecznym. Miasto samo nie ma środków na zagospodarowanie owych działek, a po sprzedaży inwestorzy mogą zmienić często zrujnowane powierzchnie w teren atrakcyjny dla mieszkańców i turystów.

Łodzi

Strategia sprzedaży

Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo istotny problem – w pierwszej kolejności sprzedawane są działki najbardziej atrakcyjne, które miasto powinno chcieć zostawić sobie jak najdłużej i które można by wykorzystać w inny sposób. Na szczęście sprzedaż tych interesujących gruntów nie odbywa się w całkowicie nieprzemyślany sposób i bez jakichkolwiek dodatkowych warunków. Najpierw opracowywany jest plan urbanistyczny dla danego terenu, by dokładnie ustalić co na sprzedanych gruntach i wokół nich powinno powstać , jakie są oczekiwania wobec nabywcy i czego wymaga miasto. Ustalenia te zapisywane są w umowie, którą inwestor musi podpisać przed zrealizowaniem transakcji. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której władze nie będą miały żadnego wpływu na to, co dzieje się na najbardziej atrakcyjnych ternach po ich sprzedaży.

Poradnik przeprowadzkowy
Po przeprowadzce należy obiektywnie spojrzeć na nowe miejsce zamieszkania

Przeprowadzając się do nowego miejsca zamieszkania, kierujemy się tym, by zmienić w swoim życiu coś na lepsze. Jest to jak najbardziej naturalne i wytłumaczalne i po większości przeprowadzek tak właśnie się dzieje. Nowe miejsce okazuje się bardzo sensowne, lubiane i po prostu „nasze”. Niestety – to, że tak jest w większości przypadków, nie oznacza, że zawsze.…