Strona główna > Blog > Sprzedaż gruntów miejskich w Łodzi

Sprzedaż gruntów miejskich w Łodzi

Sprzedaż gruntów miejskich w Łodzi


Łódź niestety do najbogatszych polskich miast nie należy. Choć władze starają się wypromować ją jako miasto kreatywne i nowych możliwości, biedę wciąż widać gołym okiem na każdym kroku. Wystarczy minimalnie oddalić się od ulicy Piotrkowskiej i skręcić chociażby w Próchnika, by przekonać się jak mało urokliwe potrafi być nasze miasto i ile mrocznych tajemnic ukrywa. Odrapane bramy, zrujnowane, rozpadające się kamienice, napisy na murach i nieudolne próby zlikwidowania owych napisów za pomocą białej farby – w efekcie brudnobiałe place i nowe napisy.

Sprzedaż gruntów miejskich w Łodzi

Dlatego urząd miasta systematycznie wyprzedaje działki, które są w jego posiadaniu, by do budżetu trafiły niezbędne fundusze. Tej zimy sytuacja okazała się wyjątkowo ciężka – mroźna pogoda z opadami śniegu nadwyrężyły zasobu budżetu. Na odśnieżanie i porządek na ulicach i chodnikach trzeba było  wydać prawie o połowę więcej, niż początkowo zakładano. Dodatkowo planowane są wciąż nowe inwestycja – między innymi wymiana nawierzchni na ulicy Piotrkowskiej. Dlatego też sprzedaż gruntów jest konieczna, a z całą pewnością jest najłatwiejszym i najszybszym rozwiązaniem, by wyjść z tej trudnej sytuacji i podreperować miejski budżet. Rozwiązaniem być może krótkowzrocznym, aczkolwiek koniecznym. Miasto samo nie ma środków na zagospodarowanie owych działek, a po sprzedaży inwestorzy mogą zmienić często zrujnowane powierzchnie w teren atrakcyjny dla mieszkańców i turystów.

Łodzi

Strategia sprzedaży

Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo istotny problem – w pierwszej kolejności sprzedawane są działki najbardziej atrakcyjne, które miasto powinno chcieć zostawić sobie jak najdłużej i które można by wykorzystać w inny sposób. Na szczęście sprzedaż tych interesujących gruntów nie odbywa się w całkowicie nieprzemyślany sposób i bez jakichkolwiek dodatkowych warunków. Najpierw opracowywany jest plan urbanistyczny dla danego terenu, by dokładnie ustalić co na sprzedanych gruntach i wokół nich powinno powstać , jakie są oczekiwania wobec nabywcy i czego wymaga miasto. Ustalenia te zapisywane są w umowie, którą inwestor musi podpisać przed zrealizowaniem transakcji. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której władze nie będą miały żadnego wpływu na to, co dzieje się na najbardziej atrakcyjnych ternach po ich sprzedaży.

Poradnik przeprowadzkowy
Warszawa a tanie przeprowadzki. Jak zorganizować transport?

Przeprowadzka do Warszawy to niejednokrotnie marzenie wielu ludzi, chcących żyć w dużym, tętniącym życiem mieście. Czasem przeprowadzka do Warszawy jest także koniecznością np. ze względu na dostanie się na wymarzone studia, czy z uwagi na nową pracę. Po chwili stajemy jednak przed nie małym zmartwieniem, gdyż przeprowadzki do dużych miast najczęściej są kojarzone z dużym…