Strona główna > Blog > Przeprowadzka z USA do Polski. Jak ją wykonać?

Przeprowadzka z USA do Polski. Jak ją wykonać?

Przeprowadzka z USA to spore przedsięwzięcie, szczególnie w przypadku wieloletniego pobytu w Stanach. Wymaga zatem dokładnego planowania, dobrej organizacji, zadbania o bezpieczny transport mienia oraz dopełnienia wielu przeróżnych formalności emigracyjnych. Jedne z mniej oczywistych dotyczą tzw. mienia przesiedlenia. W tym artykule postaramy się przekazać Ci wszystkie najważniejsze informacje dotyczące przeprowadzki z USA do Polski.

Coś Cię tu przywiało przypadkiem i szukasz tak naprawdę informacji, jak przeprowadzić się do USA, a nie z USA do Polski? W takim razie skocz tutaj: Jak zamieszkać w USA? Formalności i jak się przeprowadzić.

przeprowadzka z usa

Formalności emigracyjne: podstawy

Zacznijmy od ściągawki dotyczącej tego, za jaką papierologię koniecznie musisz się zabrać przed przeprowadzką ze Stanów do Polski i jakie dokumenty zgromadzić:

  • Polski paszport – zgodnie z wymogami polskiego prawa, obywatele Polski mogą wjeżdżać z USA na jej teren na podstawie polskiego paszportu. Jeżeli posiadasz amerykański, to będzie Ci dawał prawo do pobytu w Polsce do 90 dni.
  • Dokumenty podatkowe – zabranie ze sobą rozliczeń dokonywanych na terenie USA jest niezwykle ważne. Może się zdarzyć, że po kupieniu w Polsce mienia o dużej wartości, np. nieruchomości, urząd skarbowy zażąda okazania dokumentów wskazujących na to, skąd pochodzą pieniądze wykorzystane na zakup.
  • Dokumenty bankowe – takie jak wyciągi z kont czy umowy kredytów.
  • Dokumenty emerytalne – dotyczące np. IRA.
  • Dokumenty ubezpieczeniowe – związane np. z amerykańską polisą na życie, ubezpieczeniem samochodu etc.
  • Biały Paszport (ang. Reentry Permit) – uzyskanie tego dokumentu będzie istotne dla osób, które mają Zieloną Kartę. Wyjechanie z USA na dłużej niż 6 miesięcy może sprawić, że Urząd Imigracyjny pozbawi Cię statusu rezydenta. I to właśnie Biały Paszport jest dokumentem, który zezwala na dłuższy pobyt poza USA bez ryzyka utraty Zielonej Karty. Początkowo jest wydawany na 2 lata, ale można wystąpić o jego przedłużenie.
  • Tłumaczenie dokumentów – pamiętaj, by wszystkie dokumenty sporządzone w języku angielskim poddać tłumaczeniu na polski. Jeśli zajmiesz się tym jeszcze w USA, to tłumaczenie powinno być dokonane przez konsulat. Jeżeli w Polsce, to przez tłumacza przysięgłego.
  • Rozwiązanie umów – dotyczących wynajmu, pracy, mediów, abonamentów, prenumerat etc.
  • Social Security – jeżeli przysługuje Ci amerykańska emerytura, to po powrocie do Polski zachowujesz prawo do jej otrzymywania. Musisz jednak przed powrotem do Polski poinformować oddział Social Security o wyjeździe z USA na stale lub na czas nieokreślony (złożyć specjalny wniosek).
  • Ubezpieczenie zdrowotne – jeśli po powrocie z USA do Polski nie planujesz przez jakiś czas pracować, to w okresie przejściowym (czyli przed podjęciem pracy) nie będzie Ci przysługiwało państwowe ubezpieczenie zdrowotne. Masz jednak możliwość samodzielnego opłacania go w NFZ.

Wysyłka mienia przesiedleńczego: odprawa celna

Kolejne, istotne formalności emigracyjne dotyczą tzw. mienia przesiedlenia. To, ujmując najprościej, rzeczy osobistego użytku, które zabiera się ze sobą w trakcie przeprowadzki za granicę. Ponieważ temat jest dość rozległy, poświęciliśmy mu osobny artykuł: Mienie przesiedleńcze – co to jest i jakie są formalności celne?

Ale spokojnie, nie zbywamy Cię linkiem ;). Najważniejsze informacje podrzucimy tutaj w skrócie. Jednak warto tam zajrzeć, by uzupełnić wiedzę!

OK, no to dlaczego mienie przesiedleńcze jest ważnym tematem? Ponieważ podlega odprawie celnej, czyli może wymagać opłacenia cła. Co więcej, osoby planujące przeprowadzkę z USA do Polski i chcące przywieźć ze sobą tamtejsze papierosy, alkohol czy ciekawe pamiątki, muszą też przygotować się na koszty związane z akcyzą i podatkiem VAT. O nich również piszemy w podlinkowanym wcześniej artykule, teraz skupmy się na samym cle.

Dobra informacja jest taka, że w przypadku mienia przesiedlenia można uzyskać zwolnienie z cła. Trzeba jednak spełnić kilka warunków:

  • złożyć odpowiedni wniosek o zwolnienie mienia przesiedlenia z cła w urzędzie celnym lub celno-skarbowym,
  • właściciel mienia musi je posiadać co najmniej 6. miesięcy i być w stanie to udokumentować – czyli mieć np. rachunki albo faktury za zakup,
  • właścicielem mienia przesiedlenia musi być osoba, która zamieszkiwała państwo trzecie przez co najmniej 12 miesięcy i być w stanie to udokumentować – np. kontraktem zawodowym, umową najmu mieszkania w USA itd.,
  • mienie przesiedleńcze musi służyć w Polsce do tych samych celów, co w Stanach.

Koszt przeprowadzki ze Stanów do Polski

O tym, ile kosztuje przeprowadzka z USA do Polski, decyduje szereg przeróżnych czynników. Odpowiedź brzmi więc niestety: to zależy. Między innymi od:

  • ilości, objętości i wagi przewożonego mienia,
  • wartości rzeczy do transportu,
  • rodzaju transportu (wodnego, powietrznego),
  • oczekiwanych usług dodatkowych – np. zabezpieczanie i pakowanie rzeczy do przeprowadzki, magazynowanie mienia etc.,
  • odległości między punktem odbioru a dostawy

i wielu innych.

W Fortis Przeprowadzki każdorazowo ustalamy koszt przeprowadzki z danym klientem. Oznacza to, że nie prowadzimy jednego sztywnego cennika – pozwala to uniknąć płacenia przez klienta za usługi, które nie są mu potrzebne. Dlatego też oferujemy bezpłatną wycenę przeprowadzki międzykontynentalnej. Sama w sobie do niczego nie zobowiązuje, za to pozwala się zorientować, ile kosztuje przeprowadzka danych rozmiarów.

Transport powietrzny czy transport morski?

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają osoby planujące przeprowadzkę międzykontynentalną, jest ustalenie jak tak właściwie przetransportować te wszystkie rzeczy przez ocean? Zdecydować się na wynajem kontenera i transport morski? A może lepiej sprawdzi się samolot?

W obu przypadkach całe przedsięwzięcie wymaga bardzo dokładnego planowania logistycznego. Jak w ogóle zorganizować wodny lub powietrzny przewóz rzeczy? I co potem z nimi zrobić, kto je odbierze z portu albo lotniska? Co z odprawą celną w obu państwach?

Zdecydowanie łatwiej będzie powierzyć planowanie profesjonalnej firmie przeprowadzkowej, niż zajmować się tym wszystkim samodzielnie. W Fortis Przeprowadzki zajmujemy się przeprowadzkami zagranicznymi, w tym międzykontynentalnymi, od wielu lat.

Mamy nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale przede wszystkim: cały dział ludzi zajmujących się logistyką takich przeprowadzek. To zatem ekipa, która od A do Z zaplanuje dla Ciebie bezpieczny transport mienia z USA do Polski i oczywiście go zorganizuje. Mamy też możliwość wysyłania towarów zarówno transportem morskim, jak i lotniczym i lądowym po najlepszych stawkach.

Przeprowadzka z USA jest prostsza z Fortis Przeprowadzki

Decydując się na przeprowadzkę z USA do Polski z Fortis Przeprowadzki, zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepszą dla Twoich potrzeb formę transportu mienia. Co do zasady transport morski jest tańszy od lotniczego, ten drugi jednak sprawdza się w przypadku bardzo napiętego grafiku lub przewozu wyjątkowo cennych rzeczy, takich jak np. dzieła sztuki. Wszystko jednak zostanie z Tobą omówione.

Nie tylko zajmiemy się organizacją transportu mienia, ale również:

  • przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan przeprowadzki z USA,
  • prześlemy do Ciebie wszystkie dokumenty niezbędne do organizacji odprawy celnej eksportowej oraz importowej mienia przesiedlenia,
  • zabezpieczymy Twój dobytek,
  • spakujemy i odbierzemy od Ciebie Twoje rzeczy,
  • przygotujemy szczegółową packing-listę,
  • zajmiemy się dostawą,
  • po dotarciu Twojego mienia do Polski skontaktujemy się celem wyznaczenia dogodnego dla Ciebie terminu dostawy rzeczy pod nowy adres,
  • rozpakujemy Twoje rzeczy,
  • zajmiemy się sprzątaniem po serwisie.

Co więcej, możesz również skorzystać z usługi magazynowania mienia. Sprawdzi się idealnie np. wówczas, gdy okaże się, że Twój nowy dom potrzebuje nieco więcej przygotowań do wprowadzenia rzeczy.

Zapytaj o swoją przeprowadzkę!

Poradnik przeprowadzkowy
Pozyskiwanie klientów w branży przeprowadzkowej w Łodzi

Niestety Łódź nie należy do najbogatszych miast w Polsce. Stąd ogromny problem firm przeprowadzkowych z tego regionu – niezwykle trudno jest pozyskać klientów. Wiele osób po prostu nie korzysta z usług przeprowadzkowych. Gdy planują zmienić miejsce zamieszkania zazwyczaj pakują się sami, a do transportu mebli wynajmują niewielką ciężarówkę z wypożyczalni lub proszą o pomoc kilku znajomych, jeśli akurat nie posiadają dużych…