Strona główna > Blog > Przeprowadzka z kotem. Jak przeprowadzić kota do nowego domu bez stresu?

Przeprowadzka z kotem. Jak przeprowadzić kota do nowego domu bez stresu?

Przeprowadzka z kotem to podwójny stres: bo i dla właściciela, i samego zwierzaka. A czasem wręcz potrójny, gdy miauczący maluch rozprasza kierowcę w trakcie transportu do nowego mieszkania. Można jednak przejść przez cały ten proces bez zbędnych nerwów. Jak to zrobić? Jak przygotować kota do przeprowadzki? Jak przeprowadzić transport i aklimatyzację w nowym miejscu? Wyjaśniamy – nie tylko jako specjaliści od przeprowadzek, ale też kociarze.

przeprowadzka z kotem

Czy koty lubią przeprowadzki?

Jak wskazuje w swojej publikacji kocia behawiorystka oraz technik weterynarii Małgorzata Biegańska-Hendryk, część kotów może źle znosić zmianę miejsca zamieszkania. Wynika to z silnego terytorializmu, który leży w ich naturze. Jak pisze p. Biegańska-Hendryk, część zwierzaków może wręcz przeżywać silny stres ze względu na niewielką zmianę wystroju, np. nowe meble. Koty oznaczają odpowiednimi markerami zapachowymi swoje otoczenie, tworząc w ten sposób swoistą mapę terytorialną. I jako takową odbiera inne zapachy. Gdy więc następuje zabranie kota do nowego mieszkania przepełnionego obcymi zapachami, zwierzak zostaje w swoim mniemaniu wrzucony na cudze terytorium i odbiera to jako zagrożenie.

Przekładając z kociego na ludzki – koty nie lubią przeprowadzek. Co wcale nie oznacza, że w sposób trwały wpłynie negatywnie na jego psychikę. Grunt to właściwe przygotowanie do przeprowadzki, które może skutecznie złagodzić stres u kota. A tym samym: również u jego właścicieli.

Jak przygotować kota do przeprowadzki?

Przez przygotowanie kota do przeprowadzki nie rozumiemy oczywiście wielogodzinnych rozmów – choć zwierzęta to dobrzy słuchacze, zatem opowiadanie o przeprowadzce może załagodzić Twój stres. Wracając jednak do kocich nerwów, przygotowanie zwierzaka do przeprowadzki dotyczy zadbania o jego komfort i bezpieczeństwo w czasie całego zamieszania. Zatem o czym pamiętać?

 • Specjalne pomieszczenie na czas pakowania – pakowanie rzeczy może być różnie odbierane przez koty. Część zwierzaków potraktuje proces jako świetną zabawę: przecież z każdej strony są jakieś kartony. A jeśli jest coś, co koty kochają bardziej niż jedzenie i sen, to są to właśnie kartony. Inni pupile mogą jednak już na tym etapie czuć stres, szczególnie gdy coraz więcej półek będzie pustych. Aby zatem zminimalizować zmiany, warto przeznaczyć dla kota ograniczoną przestrzeń, jakieś osobne pomieszczenie, które będzie opróżniane jako ostatnie.
 • Odpowiedni transporter dla kota – czyli w rozmiarze, który pozwoli kotu swobodnie zmieniać pozycję w środku i pomieści niewielkie zabawki czy kocyk. Istotne również, by transporter dla kota był solidny.
 • Miski podróżne – jeżeli podróż do nowego miejsca ma trwać długo, to warto zainwestować w wygodne miski podróżne. To specjalne silikonowe modele, które można złożyć na płasko i schować oraz rozłożyć na czas posiłku czy podawania wody.
 • Pakuj kocie rzeczy jako ostatnie – aż do ostatniej chwili pozostaw kotu jego legowiska, ulubione kartony, zabawki czy drapaki i miski. Jeżeli kocie rzeczy zaczną znikać parę dni przed przeprowadzką, to już wtedy jego poczucie bezpieczeństwa i komfortu może zostać zaburzone.
 • Kota również pakuj jako ostatniego – nie zamykaj kota w transporterze na czas załadunku auta. Poczekaj z tym do ostatniego momentu. Transporter może się zwierzakowi kojarzyć np. z weterynarzem, co samo w sobie jest stresujące, nie wspominając już o nadmiernie ograniczonej przestrzeni i swobodzie ruchu, jedzenia czy wypróżniania się.
 • Specjalne pomieszczenie na czas opróżniania mieszkania – zamiast w transporterze, zamknij kota w którymś z pomieszczeń: np. w łazience, wraz z jego ulubionym kocykiem czy innymi rzeczami przesiąkniętymi jego zapachem. Zwierzak będzie mógł poczuć się bezpiecznie i zostanie odizolowany od zamieszania: w czasie załadunku rzeczy do samochodu, ktoś ciągle wchodzi i wychodzi z mieszkania, ludzie się wołają, etc.

Transport kota do nowego domu/mieszkania

Nadszedł dzień przeprowadzki – jak powinno wyglądać zabranie kota do nowego mieszkania? Co zrobić, by zwierzak poczuł się bezpiecznie? Na co trzeba uważać w dniu przeprowadzki?

Jak zmniejszyć stres kota podczas przeprowadzki?

Poniżej znajdziesz garść porad, które mogą pomóc kotu łagodniej znieść dzień przeprowadzki:

 • Najważniejszy jest opiekun – M. Galvan i J. Vonk opublikowały w 2015 roku wyniki badań (na łamach magazynu Animal Cognition), które jasno wskazują, że koty dobrze odczytują ludzkie emocje. Co więcej, odbierają je podobnie jak dzieci: gdy rodzic się stresuje, to jego niemowlę czy kilkulatek również odczuwa niepokój. Podobnie jest ze stresem u kota, dlatego podstawą jego zmniejszenia jest maksymalny spokój domowników.
 • 1 transporter na kota – właściciele kilku mruczków nie powinni umieszczać paru kotów w jednym transporterze, nawet gdy mowa o kociętach. Zestresowane zwierzę może zaatakować swojego towarzysza.
 • Leki uspokajające – mogą być konieczne w przypadku kotów, które wyjątkowo źle reagują na jazdę samochodem i zmiany. Nie powinno się jednak podawać leków bez konsultacji z weterynarzem, który dobierze odpowiedni środek oraz dawkę właściwą dla wagi kota.
 • Nie karm kota tuż przed transportem – zwierzęta mogą odczuwać mdłości podczas podróży podobnie jak ludzie. Dlatego najbezpieczniej będzie, gdy transport kota odbędzie się na czczo.
 • Zabierz kota na gotowe – nowy dom kota nie powinien być w trakcie remontu, najlepiej też uniknąć wnoszenia rzeczy i rozpakowywania się przy zwierzaku. Wszystko to wiąże się z zamieszaniem i hałasem, które potęgują stres u kota. Zaburza również aklimatyzację w nowym miejscu: kot pozna jeden kąt, a ten za chwilę zapełni się innymi rzeczami, czyli znów: nieznanymi zapachami.

Aklimatyzacja kota w nowym miejscu

A jak powinno wyglądać życie kota po przeprowadzce? Ze właściwym wsparciem opiekuna czas aklimatyzacji może się skrócić, przy czym nie sposób wskazać konkretnego okresu, w którym kot przyzwyczai się do nowego miejsca. To kwestia w pełni indywidualna. Co zatem można zrobić, by pomóc kotu się zaadaptować?

 • Ograniczona przestrzeń z zapachem kota – wypuszczanie kota w nowym otoczeniu nie powinno odbywać się na głęboką wodę. Zbyt duża przestrzeń to ogrom nowych, stresujących zapachów. Pozwól kotu eksplorować nowe miejsce, ale na ograniczonej przestrzeni. Zacznij od jednego pomieszczenia, w którym zgromadzisz rzeczy przesiąknięte zapachem kota: jego zabawki, kocyk, kuwetę. Tej ostatniej najlepiej nie myć przed przeprowadzką, wystarczy wysypanie starego żwirku. W czasie aklimatyzacji staraj się powoli roznosić zapach kota po mieszkaniu, by przy poszerzaniu przestrzeni czuł już siebie na nowym terenie.
 • Bezpieczne kryjówki – kot może chować się pod łóżkiem czy w uchylonej szafie: nie zabraniaj mu tego. Bezpieczna kryjówka pozwala kotu obserwować nowy teren i powoli uspokajać.
 • Wsparcie feromonowe – syntetyczne kocie feromony są bezpieczne dla zwierzaka i mogą pomóc kotu się zaadaptować. Dobrym rozwiązaniem jest dyfuzor podpięty do prądu kilka dni przed przeprowadzką; feromony zdążą się roznieść po mieszkaniu.
 • Zabezpieczenie okien – aby zadbać o bezpieczeństwo kota w nowym domu lub mieszkaniu, zainstaluj w oknach i na balkonie specjalne siatki ochronne. Dzięki nim minimalizujesz ryzyko, że zwierzak ucieknie.

Bezstresowa przeprowadzka dla kota – skorzystaj z pomocy firmy przeprowadzkowej!

Przewożenie kota do nowego domu, a także same przygotowania do przeprowadzki mogą być jeszcze mniej stresujące (dla wszystkich), gdy zdecydujesz się na skorzystanie z profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Z Fortis Przeprowadzki pakowanie rzeczy, demontaż mebli i sprzętów czy załadunek przebiegną znacznie sprawniej, co ułatwi redukcję stresu u kota. Zadbamy również o bezpieczeństwo i komfort zwierzaka w transporcie. Nasze wsparcie może też przyspieszyć rozpakowywanie rzeczy w nowym miejscu, by dom był jeszcze szybciej gotowy na przyjęcie zwierzaka. A Ty skupisz się na przystosowaniu mieszkania do potrzeb swojego pupila!

Poradnik przeprowadzkowy
Wykorzystanie dźwigu do realizacji przeprowadzki

Realizacja przeprowadzki zawsze powiązana jest z tym, że trzeba określone rzeczy przetransportować do samochodu dostawczego, później do nowego miejsca zamieszkania. Od zawsze kojarzy się to z noszeniem rzeczy, ciężkich kartonów czy też innych elementów wyposażenia mieszkania Niekiedy jednak to nie wystarczy. Szczególnie przy przeprowadzkach firm, mogą zdarzyć się sytuacje, w których ludzkie ręce pomogą niewiele.Jedną z takich…