Strona główna > Blog > Przeprowadzka na studia – organizacja i lista niezbędnych rzeczy
Przeprowadzka na studia – organizacja i lista niezbędnych rzeczy
Wbrew temu, co mówią memy, mieszkanie studenckie to nie tylko czajnik do gotowania parówek, rozklekotane łóżko i szafka nocna zbudowana z puszek po energetykach. Żeby żyć po studencku, a więc niezbyt drogo i przy tym odpowiednio wygodnie, warto zabrać ze sobą z rodzinnego domu (lub poprzedniego mieszkania) tyle przydasiów, ile się da. Przygotowaliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy, a także kilka porad dotyczących tego, jak się przeprowadzić do nowego mieszkania/akademika.
Studenckie mieszkanie i akademik – co warto zabrać, a co już tam jest?
Na początku warto zaznaczyć: przez studenckie mieszkanie rozumiemy w tym artykule wynajmowanie pokoju w lokalu podzielonym na kilka osób. Akademik – no to wiadomo, akademik. Tym, co łączy przeprowadzkę międzymiastową do tych dwóch typów miejsc zamieszkania, jest ogólne wyposażenie. Są tam meble, współdzielone łazienki i kuchnie z podstawowym sprzętem: lodówką, pralką, kuchenką, piekarnikiem, sprzętem do sprzątania czy zmywarką (zazwyczaj). Słowo współdzielone jest tu jednak kluczowe, bo zarówno AGD, jak i sprzęty RTV mogą być mocno oblegane.
Żeby ułatwić sobie życie, warto zabrać ze sobą drobne AGD i sprzęt RTV, takie jak:
- kuchenka mikrofalowa,
- czajnik elektryczny,
- telewizor,
- konsolę,
- laptop/PC,
- mała/mini chłodziarka,
- żelazko,
- lampkę nocną.
Ale zanim zaczniesz przekonywać rodziców, że nie potrzebują mikrofali lub zamówisz nowy telewizor, upewnij się, że regulamin akademika/właściciel mieszkania studenckiego akceptuje instalację danych sprzętów w pokojach (lub jakichkolwiek).
Sprawdź też: Tania przeprowadzka w Warszawie. Jak znaleźć pewną i profesjonalną firmę przeprowadzkową?
Lista rzeczy drobnych, ale niezbędnych
Pokoje w akademiku mają zazwyczaj niezbędne elementy wyposażenia, takie jak kołdra, poduszka, komplet pościeli czy podstawowe naczynia. W przypadku mieszkania studenckiego może być różnie – często na studenta czeka po prostu „gołe łóżko”, a drobne wyposażenie kuchenne każdy organizuje w swoim zakresie.
W obu przypadkach warto zabrać własne podstawowe niezbędne elementy wyposażenia. Chociażby ze względu na komfort ich użytkowania (ulubiony kubek to jednak ulubiony kubek!). Na swojej liście rzeczy do zabrania możesz zatem zapisać:
- ubrania na różne pory roku,
- pościel,
- koc,
- ręczniki,
- szczoteczki do zębów,
- kosmetyki,
- klapki pod prysznic współdzielony,
- sztućce,
- podstawowe naczynia: co najmniej jeden talerz, miskę, kubek, garnek i patelnię,
- ściereczki, gąbki, „mokre chusteczki” i inne artykuły do sprzątania,
- wyposażoną apteczkę,
- przenośne lusterko,
- wagę łazienkową i kuchenną – np. jeśli trzymasz się określonego jadłospisu i zwracasz uwagę na swoją sylwetkę,
- termofor,
- przyjmowane leki
i oczywiście wszelkie rzeczy typowo prywatne, które sprawiają Ci przyjemność: książki, płyty, plakaty, ozdoby.
W przypadku akademika pamiętaj, że najpewniej będziesz współdzielić pokój z inną osobą, a więc miejsca do przechowywania swoich rzeczy może być niewiele. Z ozdobami też nie powinno się wówczas przesadzać, by współlokator/ka również czuł/a się komfortowo i jak u siebie. Warto więc dokładnie przemyśleć, co zabrać i spośród przedmiotów „chcę wziąć” wyłonić listę najpotrzebniejszych rzeczy.
Wyprawka studenta do mieszkania wynajmowanego – niezbędne rzeczy
Sporą zaletą wyprowadzki na studia do mieszkania wynajmowanego w pojedynkę jest to, że możesz urządzić je po swojemu i zabrać ze sobą tyle rzeczy, ile tylko się zmieści. Ma też jednak swoje minusy: nie będzie współlokatorskich zrzutek na artykuły do sprzątania.
O tym, co zabrać na nowe mieszkanie, decyduje też oczywiście poziom wyposażenia lokalu przez właściciela. Może być tak, że w mieszkaniu zastaniesz już odkurzacz, mopa, telewizor czy podstawowe naczynia. Jeśli zatem przeprowadzasz się „w ciemno”, np. do innego miasta, a więc na podstawie samych zdjęć lokalu, to warto poprosić właściciela mieszkania o udostępnienie pełnej listy wyposażenia.
Załóżmy jednak, że w lokalu są tylko podstawowe sprzęty i meble. Co wówczas wpisać na swoją listę rzeczy do zabrania przy przeprowadzce, oczywiście poza rzeczami typowo osobistymi?
Wyposażenie kuchenne:
- naczynia do serwowania posiłków: talerze, miski, szklanki,
- naczynia do przygotowywania posiłków: garnki i patelnie przystosowane do typu kuchenki znajdującej się w lokalu,
- sztućce,
- komplet noży,
- czajnik elektryczny,
- mikrofalówka,
- toster,
- grill elektryczny, gofrownica, opiekacz – zebraliśmy je razem, bo to często jeden sprzęt z kilkoma nakładkami,
- gadżety kuchenne do gotowania: chochla, sitko, durszlak, łopatka etc,
- śmietnik.
Wyposażenie sypialni/salonu:
- kołdra i poduszki,
- jaśki,
- kilka kompletów pościeli,
- koce,
- telewizor,
- konsola,
- komputer,
- PC/laptop,
- wiatrak/wentylator,
- przedłużacze.
Wyposażenie łazienki:
- ręczniki,
- szczoteczki do zębów,
- szczotka do włosów,
- kosmetyki,
- suszarka i inne używane przez siebie sprzęty do włosów,
- kosz na pranie,
- śmietnik.
Sprzęt do sprzątania:
- odkurzacz,
- ściereczki, gąbki,
- mop,
- środki czystości i do prania/zmywarki,
- myjka do okien,
- suszarka do ubrań.
To też może Cię zainteresować: Przeprowadzka w jeden dzień. Jak ją zorganizować?
Ubezpieczenie najemcy i nie tylko – ubezpieczenia dla studenta
Rzeczy niezbędne przy przeprowadzce na studia to nie tylko fizyczne przedmioty. Warto również pomyśleć o ochronie w postaci różnego rodzaju ubezpieczeń, dzięki którym zabezpieczysz się finansowo na wypadek różnego rodzaju przykrych zdarzeń.
Przydatne okazać się:
- OC w życiu prywatnym z ubezpieczeniem najemcy – często wręcz wymagane przez właścicieli mieszkań. Takie ubezpieczenie jest niedrogie, bo kosztuje zwykle od ok. 50 do ok. 100 zł rocznie (w zależności np. od wybranej sumy ubezpieczenia), a może okazać się bardzo pomocne. Ochrona dotyczy zwykle szkód na mieniu w wynajmowanym mieszkaniu, pokoju lub akademiku albo na mieniu innej osoby.
- NNW z Assistance – czyli ubezpieczenie zdrowotne od następstw nieszczęśliwych wypadków, wzbogacone o pomoc doraźną (Assistance). Koszt to zazwyczaj od kilkudziesięciu do 200 zł rocznie. Ten rodzaj ubezpieczenia może umożliwiać uzyskanie odszkodowania np. w razie wystąpienia stałego uszczerbku na zdrowiu, kosztów leczenia szpitalnego/ambulatoryjnego, rehabilitacji czy śmierci ubezpieczonego, a także uzyskanie pomocy po nieszczęśliwym wypadku takiej jak wizytę lekarza, transport medyczny czy wizytę u psychologa.
Ubezpieczyciele oferują zazwyczaj pakiety ubezpieczeń dla studentów, a więc możliwość wykupienia równocześnie OC w życiu prywatnym oraz NNW. Często wychodzą taniej od zdecydowania się na dwie osobne polisy.
Pakowanie rzeczy – jak to wszystko ogarnąć?
Jak widzisz powyżej, wyprowadzka na studia może wiązać się ze sporym bagażem. Nawet jeśli ograniczysz swoją listę rzeczy do absolutnego dla siebie minimum, to wciąż czeka Cię pakowanie, zabezpieczanie delikatnych przedmiotów – no i organizacja przewozu. Co sprawia szczególny kłopot w przypadku przeprowadzki do innego miasta.
Na początek przyda się lista rzeczy potrzebnych do pakowania mienia:
- solidne, duże kartony – możesz popytać w okolicznych sklepach, czy pracownicy mają może jakieś kartony do oddania po dostawie towaru albo kupić specjalistyczne kartony przeprowadzkowe, np. online,
- folia stretch/bąbelkowa – zabezpieczy mienie np. przed deszczem czy drganiami w trakcie przewozu, ma wyjątkowe znaczenie w przypadku sprzętów i naczyń,
- taśma pakowa,
- markery – do oznaczania zawartości pudeł,
- wypełniacze – np. fragmenty kartonu, pogniecione gazety lub specjalne wypełniacze papierowe czy typu „chrupki”.
Firma przeprowadzkowa ułatwi wyprowadzkę na studia
Zdecydowanie się na usługi profesjonalnej firmy przeprowadzkowej to spore odciążenie, nie tylko w kwestii transportu rzeczy do nowego mieszkania albo akademika. W Fortis Przeprowadzki zapewniamy wsparcie na każdym etapie wyprowadzki na studia. Oferujemy takie usługi, jak:
- dostarczenie wytrzymałych materiałów do pakowania rzeczy i ich zabezpieczania,
- pakowanie rzeczy – albo tych najbardziej delikatnych, albo nawet wszystkich, które chcesz ze sobą zabrać,
- dokładne zabezpieczenie sprzętów oraz mebli i fachowe przygotowanie ich do transportu,
- profesjonalny, bezpieczny transport AGD i sprzętu RTV,
- rozpakowywanie rzeczy w miejscu docelowym,
- przechowywanie mienia – w nowoczesnych, monitorowanych magazynach,
- załadunek oraz rozładunek w dodatkowych miejscach,
- utylizację rzeczy pozostałych po przeprowadzce
i inne. A co więcej, wykonujemy indywidualną wycenę z gwarancją ceny, dzięki której masz pewność, że nie przepłacisz. Udowadniamy, że firma przeprowadzkowa może naprawdę wiele – nawet za niewielką kwotę.