Strona główna > Blog > Przeprowadzka do Kanady – przepisy i formalności

Przeprowadzka do Kanady – przepisy i formalności

Kanada przedstawia się większości z nas jako atrakcyjny kraj, który przyciąga coraz większą liczbę imigrantów. Prawie 20 % ludności tego państwa urodziło się poza jego granicami. Wiele Polaków wyjeżdża tam z powodu pracy lub dobrych warunków mieszkaniowych, jednak przed przeprowadzką warto dowiedzieć się jakie formalności należy spełnić, by bez żadnych problemów przekroczyć granicę tego państwa.

Rzecz najważniejsza – paszport

Pierwszą rzeczą jest upewnienie się, czy posiadamy paszport czytany maszynowo, który został wydany przez władze Rzeczpospolitej Polskiej. Oznacza to, że dokument taki można skanować komputerowo (obecnie to większość paszportów), jednak niektóre dokumenty wydane poza granicami naszego kraju nie posiada tej funkcji. Z tego powodu najlepiej sprawdzić czy paszport posiada specjalny pasek na spodzie strony z naszym zdjęciem – jeśli tak, nie trzeba go zmieniać. Ponadto osoby, które posiadają paszport bez cech biometrycznych (wydane przed 28 sierpnia 2006 r.) muszą ubiegać się o nowy dokument – jeśli nie, mogą otrzymać wizę jedynie na pobyt czasowy.

To, jak długo możemy przebywać w Kanadzie, zależy od decyzji Urzędnika Imigracyjnego, która podejmowana jest na granicy kanadyjskiej (na lotnisku lub lądowym przejściu granicznym). Jeśli urzędnik nie wpisze konkretnego okresu, w którym można przebywać na terenie Kanady, oznacza to, że możemy być w niej 6 miesięcy od momentu wjazdu do kraju. Oczywiście później można ubiegać się o przedłużenie okresu pobytu. Warto pamiętać, że przy wjeździe do kraju urzędnik, oprócz sprawdzenia paszportu, zada kilka pytań, które będą miały na celu sprawdzenie możliwości naszego pobytu.

Ponadto jeżeli przeprowadzamy się razem z dzieckiem, musimy pamiętać, by zabrać ze sobą odpis aktu urodzenia dziecka, a w przypadku wyjazdu bez jednego rodzica, także jego zgodę podpisaną przez notariusza. Dokumenty te powinny być w języku angielskim bądź francuskim.

Kanada

Studia w Kanadzie dla imigrantów

Osoby, które chcą rozpocząć naukę w Kanadzie powinny uzyskać odpowiednie zezwolenie – jednak jedynie w przypadku, gdy zamierza się podjąć naukę na dłużej niż 6 miesięcy. Czasami, nawet jeśli chce się na początku zacząć naukę, która jest krótsza niż te 6 miesięcy, później warto ją kontynuować (nawet na innej uczelni). W tym przypadku także trzeba jak najszybciej ubiec się o zezwolenie na naukę. Podobnie jak wizę, ważność zezwolenia na edukację można przedłużyć będąc już w Kanadzie. Niestety, osoby, które przeprowadziły się do Kanady posiadając jedynie zezwolenie na pobyt czasowy, nie mogą bez zezwolenia rozpocząć nauki nawet na okres do 6 miesięcy.

Przeprowadzka do kanady w poszukiwaniu pracy?

Wiele osób przeprowadza się do Kanady, by pracować. Choć wiele osób o tym nie wie, w Kanadzie, bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia ze strony władz, praca jest nielegalna. Jeszcze przed wyjazdem powinniśmy ubiec się o takie pozwolenie – można to zrobić w Sekcji Wizowej, której siedziba znajduje się w Warszawie.

Są to wszystkie formalności, które należy spełnić przed przeprowadzką do Kanady. Warto jednak wcześniej zasięgnąć porad osób, które już mieszkają w tym kraju bądź na stronie rządu kanadyjskiego: www.cic.gc.ca.

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka do Kanady – przepisy i formalności

Kanada przedstawia się większości z nas jako atrakcyjny kraj, który przyciąga coraz większą liczbę imigrantów. Prawie 20 % ludności tego państwa urodziło się poza jego granicami. Wiele Polaków wyjeżdża tam z powodu pracy lub dobrych warunków mieszkaniowych, jednak przed przeprowadzką warto dowiedzieć się jakie formalności należy spełnić, by bez żadnych problemów przekroczyć granicę tego państwa. Rzecz najważniejsza –…