Strona główna > Blog > Przeprowadzka do Australii. Jak ją zorganizować?

Przeprowadzka do Australii. Jak ją zorganizować?

Australia to miejsce, które każdemu kojarzy się z kangurami, pięknymi krajobrazami i eukaliptusami. Wiele osób jednak poza zwiedzeniem tego kontynentu chciałoby tam nawet zamieszkać – jednak chcąc zrealizować swoje marzenia należy dopełnić wszelkich formalności związanych z przeprowadzką.

Wiza przepustką do życia w Australii

Wiza do Australii, czyli pisemne zezwolenie do przebywania na terenie tego kraju, nie jest taką „typową wizą”. Każdy taki dokument musi być dopasowany do konkretnej osoby, celu wyjazdu oraz od chęci długości okresu pobytu w kraju. Istnieje bowiem kilka rodzajów wiz do Australii, o których należy się dowiedzieć przed przeprowadzką do Australii.

  • Wiza turystyczna – zazwyczaj nie interesuje osoby, które na stałe chcą przeprowadzić się do Australii. Istnieją jednak dwa rodzaje takich wiz. Jedną z nich można uzyskać drogą elektroniczną na okres 3 miesięcy. Od 1 lipca 2007 roku takie wizy dla Polaków są bezpłatne. Drugi rodzajmoże zainteresować osoby chętne do przeprowadzki, bowiem pozwala onana pobyt w Australii od 3 miesięcy aż do jednego roku. Ten rodzaj wizy wymaga jednak uiszczenia opłaty 70 $ australijskich.
  • Wiza służbowa – dotyczy osób, które oddelegowane są do tego kraju w celach służbowych. Jednak także tę wizę można uzyskać jedynie na okres do 3 miesięcy.
  • Wizy studenckie – przeznaczone dla osób uczących się, przyznawane są zwykle na okres od roku do 3 lat. Skierowane są dla tych, którzy chcą dalej kształcić się w jednej z australijskich szkół, co często okazuje się świetnym startem w przyszłość zawodową. Do przyznania takiej wizy wymagana jest jednak perfekcyjna znajomość języka angielskiego, przejście przez test kwalifikacyjny, a także wykonanie wszelkich badań, które zabezpieczają osobę w razie wypadku na terenie Australii.
  • Istnieją także wizy powrotne dla rezydentów, czyli osób przebywających w Australii przez okres 2 lat na terenie Australii w ciągu ostatnich 5 lat.Najczęściej rezydentami są osoby, które zatrudnione były w sektorach kulturalnych czy państwowych. Wiza ta jednak często staje się „pretekstem” do przedłużenia pobytu na okres stały.

Na rozpatrzenie wniosku każdej wizy czeka się zwykle około 2 tygodni. Wielką pomocą może służyć Ambasada australijska w Polsce, która wszystkim chętnym do podróży na inny kontynent pozwala pomóc dopełnić wszelkich formalności.

Rozładunek samochodu przeprowadzkowego

Jak przewieźć rzeczy przy przeprowadzce do Australii?

Gdy wiemy już jak formalnie i legalnie przekroczyć granicę tego kontynentu,należy podjąć decyzję, w jaki sposób chcemy przewieźć swoje rzeczy na tak daleki kontynent. O ile zmiana miejsca zamieszkania jest prosta w przypadku innego miasta czy nawet państwa, o tyle dużo trudniej przenieść się do miejsca, które ze wszystkich stron otoczone jest wodą. Wybory są jednak dwa. Można przewieźć swoje rzeczy kontenerem drogą wodną, albo wybrać drogę powietrzną –przemieścić dobytek samolotem. Dużo tańszym rozwiązaniem jednak okaże się przewóz rzeczy drogą wodną, dzięki wynajęciu tzw. „ruchomych kontenerów”. Jest to naprawdę wygodne rozwiązanie – „kontener” jest podstawiany pod nasze mieszkanie, a po zapakowaniu do niego całego dobytku, ciężarówkawraz z nim przemieszcza się do portu. I tak kontener z naszymi rzeczami ląduje na statek. Duża wadą tego rozwiązania może okazać się długość takiego rejsu – może minąć wiele tygodni, aż otrzymamy swoje rzeczy w Australii. Z tego powodu konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie przewozu. Ponadto istotne staje się także skrupulatne zapakowanie naszych rzeczy – droga morska oznacza częste bujanie się statku, a co za tym idzie przemieszczanie się naszych rzeczy w kontenerze.Istotne staje się więc także odpowiednie zabezpieczenie rzeczy, a szczególnie mebli, sprzętu AGD i elektronicznego. Dobre okażą się specjalne folie, odporne na wilgoć. Większość firm, od których pożyczamy kontener powinno być wyposażone także w takie zabezpieczenia.

A co z opłatami celnymi?

Przy przeprowadzce do Australii, zazwyczaj nie jest konieczna zaplata cła, jednak jeśli chcemy przewieźć niebagatelnie dużą ilość rzeczy, np. kilka lodówek czy kilka samochodów (co ewidentnie wskazuje na chęć sprzedaży tych rzeczy w Australii) konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty. Często jednak sprzedaż taka się nie opłaca – każda rzecz wyceniania jest pojedynczo, dlatego lepiej dokładnie przeanalizować koszt i zyski sprzedaży sprzętu na terenie Australii.

Pamiętając o tych zasadach możemy być pewni, że przeprowadzka do Australii może okazać się nie tylko dobrym pomysłem na dalsze życie, ale także spełnieniem marzeń. Miłej podróży!

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka, a presja czasu

Przeprowadzka, to coś, co należy wykonać szybko i dokładnie. Nie ma co do tego wątpliwości. Niekiedy jednak chęć wykonania przeprowadzki szybko, to jedno – konieczność to drugie.Konieczność przeprowadzenia się w określonym czasie, pojawia się, gdy w dokumentach sprzedaży mieszkania przewidziany jest krótki czas na wyprowadzkę. Oczywiście zawsze zgadzamy się na to dobrowolnie, warto jednak pamiętać o…