Strona główna > Blog > Przeprowadzka do Anglii. Jak wyglądają formalności?

Przeprowadzka do Anglii. Jak wyglądają formalności?

Na drugi plan często schodzą wszelkie formalności, jakie powinniśmy spełnić przed i po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Formalności – już samo to słowo często przyprawia nas o mdłości. Każdy z nas stroni od odwiedzania urzędów państwowych, jednak przy przeprowadzce nie da się tego uniknąć. Tym bardziej, myśląc o wyjeździe do Anglii czy Szkocji, należy liczyć się z załatwianiem formalności, co może być jeszcze większym utrudnieniem z powodubariery językowej. By jednak to nieco ułatwić, przygotowaliśmy dla Was poniższe rady, mówiące o tym, jakie formalności urzędnicze należy załatwić po przeprowadzce do Zjednoczonego Królestwa.

Kto płaci za media przy wynajem mieszkania w UK?

Większość osób, przeprowadzając się do Wielkiej Brytanii, decyduje się na wynajem mieszkania. W tym przypadku, podczas podpisywania umowyz właścicielem, oprócz podstawowych danych, powinny znaleźć się w niej informacje kto uiszcza opłaty za media (prąd, woda, gaz). Nie każdy o tym wie, jednak w Wielkiej Brytanii nie zawsze wynajemmieszkania wiąże się z płaceniem za zużywane media.

Oprócz umowy najmu, konieczne jest podpisanie kontraktów  z dostawcami energii, gazu czy wody. W Anglii istnieje bardzo dużo różnych firm, oferujących te usługi, dlatego najlepiej wcześniej porównać ze sobą ich ceny. Można to zrobić np. na stronie uswitch.com, gdzie oprócz porównania usług kilku dostawców, możemy sprawdzić najkorzystniejsze oferty telewizji czy Internetu.

Pomocą może także okazać się bezpośredni kontakt z poprzednim lokatorem, który może udzielić nam informacji, z usług którego dostawcy korzystał. Do zawarcia umowy potrzebne będą nasze dane osobowe oraz stan liczników.

To co może nas zaskoczyć, jest wymóg wykupienia licencji telewizyjnej TV License, w każdym mieszkaniu, w którym znajduje się telewizor. Jest to nic innego, jak polski odpowiednik abonamentu telewizyjnego.

Podatek lokalny, czyli „countiltax”

Wymogiem w Wielkiej Brytanii jest także uiszczanie opłaty „countiltax”, czyli podatku lokalnego. By otrzymać taką książeczkę należy udać się do siedziby władz lokalnych (Town hall), rejestrując się jako mieszkaniec dzielnicy. Oczywiście konieczne staje się posiadanie umowy najmu (bądź innego dokumentu potwierdzającego nasze miejsce zamieszkania).

Opłacanie podatku lokalnego wiąże się także z otrzymywaniem pewnych profitów, np. tańszego  miejsca parkingowego (Parking Permit Holder) w obrębie naszej dzielnicy. Dla porównania: miejsce takie dzięki opłacaniu counciltax, to koszt ok. 25 – 70 funtów rocznie (w zależności od miejsca zamieszkania), a bez tego podatku może wynosić ono podobną kwotę w rozliczeniu… miesięcznym.

Realizacja przeprowadzki

Przeprowadzka do Anglii oznacz również problemy z prawem jazdy.

Przebywając poza granicami Polski, mamy prawo – jednak nie obowiązek – posiadania ważnego dowodu osobistego. Wynika z tego, że nie musimy ubiegać się o nowy dokument przed przeprowadzką. Jednak konieczne jest posiadania ważnego paszportu, który poświadcza nasze obywatelstwo i uprawnia do przebywania za granicą.

Kłopotem nie staje się także konieczność wyrobienia prawa jazdy, bowiem bez obaw, możemy prowadzić auto, posiadając ważny polski dokument. Jednak wiele osób  decyduje się na zmianę prawa jazdy, ponieważ pozwala to np. na wzięcie dodatkowego kredytu. By tego dokonać, należy wypełnić formularz D1 (powinien być dostępny na każdej poczcie) oraz wysłać go z obecnym prawem jazdy, fotografią, paszportem i potwierdzeniem wpłaty (ok. 50 funtów) do Royal Mail Special Delivery. Wyrobienie nowego dokumentu wraz z przesyłką go na nasz adres trwa około 2 tygodnie.

Nie zapomnijmy także o formalnościach dotyczących naszych dzieci w wieku szkolnym. Jak najszybciej należy udać się do Education Service, gdzie znajdziemy formularz zgłaszający dziecko do brytyjskiej szkoły.

Inne formalności związane z przeprowadzką do Anglii

Przeprowadzając się do Wielkiej Brytanii konieczne staje się także otworzenie konta bankowego, na które przelewane będą pieniądze od naszego pracodawcy.Dużym ułatwieniem może okazać się także rejestracja na liście wyborczej. Nieważne czy jesteśmy entuzjastami polityki czy też nie – obecność na liście uprawnionej do głosowania pozwala nam na liczne profity, np. możliwość ubiegania się o zasiłki.

Rozliczanie podatku w UK

Wiele osób przeprowadzając się do Anglii zastanawia się co zrobić z fiskusem, czyli jak wyglądają sprawy rozliczania? Otóż jeśli przeprowadzamy się do Anglii, a nie pracowaliśmy w ciągu roku w Polsce, nie musimy rozliczać się z urzędem skarbowym. Jeśli jednak ktoś pracował (nawet dorywczo), to musi wypełnić wniosek PIT-37, rozliczając się z uzyskanego przychodu – jednak tylko tego uzyskanego w Polsce.

Przy załatwianiu formalności oraz oczekiwaniu na swoją kolej w urzędach, prawie zawsze mamy ochotę złożyć broń i po prostu się poddać. Jednak dzięki powyższej wiedzy, co tak naprawdę mamy wykonać i załatwić, wszystko (a w szczególności nasza przeprowadzka) może stać się o niebo prostsze.

Jeśli miałbyś jakieś pytania, jak przeprowadzić się do Anglii, napisz do nas lub zadzwoń.

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka – strach jest zbędny

Przeprowadzka to czas, który u wielu z nas budzi poważne obawy. Nie można oczywiście się dziwić, ponieważ wszystko to co nowe i trudne może takie skojarzenia budzić. W przypadku przeprowadzki to tym bardziej oczywiste – nie dość, że jest to dla wielu z nas nowość, to jeszcze wymagająca bardzo dużego zaangażowania. To tylko przeprowadzka Przeprowadzki nie warto…