Strona główna > Blog > Przeprowadzka a starsze osoby. Jak sobie poradzić?

Przeprowadzka a starsze osoby. Jak sobie poradzić?

Przeprowadzka, zmiana miejsca zamieszkania – rzecz w dzisiejszych czasach dość naturalna. Problematyczna staje się dla osób, które wychowały się w innych standardach i nie mają doświadczenia w częstym przeprowadzaniu się. Co więcej – często od urodzenia mieszkają w tym samym miejscu i uważają to za jak najbardziej naturalne.

Starsze osoby, bo o nich mowa, to grupa, która przeprowadzka się bardzo rzadko. Mieszkając w jednym miejscu nieraz kilkanaście lat, wprost nie wyobrażają sobie mieszkania w innym miejscu. Wrośnięte w lokalną społeczność, związane z sąsiadami, znajomymi, nie wyobrażają sobie zmian. Niestety – czasem te zmiany następują. Zdarza się , że dzieci mieszkając z rodzicami, podejmują tą trudną decyzję. Przeprowadzka – dla nich to szansa, a dla starszej osoby dramat. Jak przygotować starsze osoby do przeprowadzki i czy jest to możliwe?.

Bez wątpienia każdy słyszał hasło mówiące o tym, że „starych drzew się nie przesadza”. Jest w nim bardzo wiele prawdy – starsza osoba nie lubi i nie chce się przeprowadzać, jednak czasami musi. Dzieci powinny w tej sytuacji odpowiednio ją przygotować do tej sytuacji.

Dużo rozmów o przeprowadzce.

Podstawowym problemem w tej sytuacji, jest to, iż starsze osoby nie wiedzą co ich czeka w miejscu, do którego mają się przeprowadzić. Jest to dla nich sytuacja nowa, dość straszna i niewątpliwie powodująca dodatkowe problemy zdrowotne. Bardzo ważne w tej sytuacji jest rozmawianie z osobami. Dzieci, bliscy powinni w naturalny sposób wytłumaczyć powody swojej decyzji i przygotować niejako starszą osobę do życia w nowym miejscu. Oczywiście trzeba sobie powiedzieć wprost – nigdy to nie uda się do końca, jednak tłumaczenie, że tam również może być fajnie, może bardzo pomóc.

Wycieczka ze starszą osobą w nowe miejsce.

Dobrze jest, jeśli ze starszą osobą dotrze się w to miejsce jeszcze przed przeprowadzką. Niech spojrzy na to miejsce, okolice i przekona się, że nowe, wcale nie musi oznaczać straszne, złe, nie musi budzić żadnych obaw.

Jak zrealizować przeprowadzkę ze starszą osobą?

W trakcie przeprowadzki, nie można starszej osoby odseparowywać, ale również nie można powodować, by przeżywała przeprowadzkę, pakowanie, wynoszenie mebli z miejsca, w którym stały kilkadziesiąt nieraz lat.

Starając się, uda się przeprowadzić starszą osobę bez większego jej stresu. Nie można rzecz jasna twierdzić, że absolutnie żadnych negatywnych emocji nie będzie, ale starając się, da się je zminimalizować. Warto również już po przeprowadzce zainteresować się starszą osobą. Niech wie, że nadal jest potrzebna i ważna w życiu rodziny.

Poradnik przeprowadzkowy
Jak sprzedać mieszkanie lub dom

Sprzedaż mieszkania lub w obecnych czasach nie jest wcale zadaniem łatwym. Na rynku można znaleźć bardzo wiele ofert i niestety każdy kupujący czeka na niespotykana okazję, by kupić mieszkanie zadbane, w dobrym stanie, odpowiedniej lokalizacji i do tego po cenie niższej niż rynkowa. Jeśli więc nie chcemy obniżać ceny, a zależy nam na szybkiej sprzedaży, powinniśmy na…