Strona główna > Blog > Prace przeprowadzkowe nie uwzględnione w umowie przeprowadzki.

Prace przeprowadzkowe nie uwzględnione w umowie przeprowadzki.

Prace przeprowadzkowe nie uwzględnione w umowie przeprowadzki

Wynajmując firmę przeprowadzkową, w podpisanej umowie ustalane są wszelkie zasady przeprowadzki. Jej termin, zakres usług i wiele innych postanowień. Taka umowa jest zbiorem praw i obowiązków obu stron. Zleceniodawca zobowiązuje się zapłacić za pracę, które są w umowie określone, a firma przeprowadzkowa zobowiązuje się je wykonać.

W toku przeprowadzki, często jednak okazuje się, że niezbędne jest do wykonania czegoś więcej. Coś, czego w umowie przeprowadzki nie ma. Pojawia się w tym momencie mała wątpliwości – z pewnością żaden z pracowników firmy nie wykona tych prac za darmo – niezbędne będzie wynagrodzenie.

Sposoby na rozliczenie prac przeprowadzkowych nie uwzględnionych w umowie przeprowadzki.

Zasady naliczania takich wynagrodzeń są różne. Patrząc z perspektywy firmy – zgłoszenie dodatkowych prac jest najlepszym rozwiązaniem. Dopisywane są do rachunku i opłaca się je po wykonaniu całego zlecenia. Z perspektywy pracowników firmy, o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie tej pracy „na boku” i przyjęcie pieniędzy do kieszeni. Jaką decyzje podjąć ma zleceniodawca.

umowie przeprowadzki

Powiadamiać firmę czy dogadywać się z pracownikami?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna – w przypadku drobnych prac, nie warto zajmować nimi firmy, o wiele lepiej porozumieć się z pracownikami i poprosić o to, by wykonanie dodatkowej pracy. Jeśli nie będą to prace czasochłonne, z pewnością zdecydują się na takie rozwiązanie. Nie można tu mówić o oszukiwaniu firmy czy państwa, wspierania szarej strefy – nikt bowiem w ten sposób nie powinien zlecać wielu prac – drobne pomoce przy przeprowadzce i kilka złotych przekazanych do kieszeni pracownika, to rozwiązanie szybsze i lepsze.

W przypadku, gdy niezbędne jest wykonanie większych prac, użycie sprzętu, wykonanie prac wymagających czasu, zasadne jest powiadomienie o tym fakcie firmy przeprowadzkowej. Nowe prace zostaną wykonane a koszt ich będzie zgodny z cennikiem usług firmy.

W każdym przypadku, jeśli takie sytuacje się pojawiają, nie warto się przejmować, wykonywać prac samemu. Skoro jest firma, znajda się osoby, które wykonają je za nas. Kwestia rozliczenia pozostaje osobnym tematem do dyskusji.

Poradnik przeprowadzkowy
Sektor polski przedsiębiorstw przeprowadzkowych

Artykuł opisuje sektor polskich przedsiębiorstw przeprowadzkowych,  stanowi kompendium wiedzy o firmach przeprowadzkowych oraz opisuje specyfikę przedsiębiorstw z sektora msp. Jeśli prowadzisz małą firmę możesz w nim znaleźć mnóstwo ciekawych informacji. Polskie przedsiębiorstwa przeprowadzkowe  zazwyczaj należą do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Charakteryzuje się on szeregiem cech strukturalnych dzięki którym odgrywa podstawową role w gospodarce rynkowej. Ma…