Strona główna > Blog > Pierwszy samochód napędzany parą i pierwszy wypadek samochodowy w historii

Pierwszy samochód napędzany parą i pierwszy wypadek samochodowy w historii

samochodowy w historii

Pierwszy samochód napędzany parą i pierwszy wypadek samochodowy w historii

Pierwszy samochód napędzany parą

Już od siedemnastym wieku trwały prace nad skonstruowaniem pierwszego pojazdu mobilnego niewielkich gabarytów, który były napędzany silnikiem parowym. Pod koniec owego siedemnastego wieku prawdopodobnie takowy pojazd powstał, jednak nie ma na to niezbitych dowodów – pogłoski głoszą, że miał być zaprezentowany cesarzowi chińskiemu, jednak nie zyskał jego aprobaty i zaprzestano dalszych prac nad konstrukcji. Dlatego też za pierwszego konstruktora silnika parowego do samochodu uważa się Nicolas-Joseph Cugnota, który swój wynalazek zaprezentował dopiero w drugiej połowie wieku osiemnastego

Pierwszy samochód napędzany parą – zastosowanie

Nicolas-Joseph Cugnot urodził się w roku 1725 we Francji, w Void – w Lotaryngii. Był inżynierem wojskowym i swoje projekty tworzył właśnie na potrzeby francuskiej armii, która była zainteresowana pojazdami napędzanymi silnikiem parowym. Posiadanie takiego pojazdy dałoby niewątpliwie Francuzom przewagę na polu bitwy. Dlatego nie szczędzono środków dla badaczy i inżynierów, którzy mieli przyczynić się do stworzenia tego wyjątkowego wynalazku. Pojazd mechaniczny był potrzebny Francuzom ze względu na konieczność transportowania ciężkich dział artyleryjskich z jednego miejsca na drugie. Ułatwiłby więc niewątpliwie mobilność wojsk i zaoszczędził wiele trudu związanego z logistyką pola walki i wcześniejszym przygotowaniem się do stoczenia boju.

Nicolas-Joseph Cugnot swój wynalazek oparł na wykorzystaniu ruch tłoka posuwisto zwrotnego w mechanizmie maszyna parowej przeznaczonej do zasilania i napędzania pojazdów niewielkich gabarytów, takich jak pojazdy drogowe. Cugnot swój wynalazek nazwał po prostu pojazd parowy (z francuskiego fardier a vapeur ), a jego konstrukcja funkcjonowała całkiem sprawnie – pojazd osiągał prędkość czterech kilometrów na godzinę i mógł udźwignąć aż cztery tony, co było istotne z punktu widzenia jego docelowego wykorzystania na potrzeby armii.

pierwszy wypadek samochodowy w historii

Pierwszy wpadek samochodowy

Rok po zaprezentowaniu pierwszej wersji pojazdu parowego przedstawiono jego ulepszoną mechanikę. Jednak drogie inwestycje znacznie nadszarpnęły francuski budżet. Dodatkowo maszyna uległa awarii – dwa lata po powstaniu nierozważny kierowca wjechał nią w mur. Incydent ten uważany jest za pierwszy wypadek samochodowy w historii motoryzacji. Jednak owy wypadek przyczynił się do kresu funkcjonowania pierwszego samochodu napędzanego parą. Jego egzemplarz jednak zachował się do dziś. Można go podziwiać w jednym z paryskich muzeów mechaniki i sztuki, gdzie przyciąga uwagę pasjonatów motoryzacji i miłośników wynalazków sprzed wieków.

Poradnik przeprowadzkowy
Utylizacja i wywóz mebli – jak pozbyć się starych mebli?

Wywóz i utylizacja mebli z mieszkania (lub biura!) potrafi przysporzyć więcej kłopotu, niż szukanie nowego lokalu. Po pierwsze: są ciężkie. Często naprawdę bardzo, bardzo ciężkie. Po drugie: są niewygodne, również „bardzo, bardzo”. Po trzecie: nieraz nie mieszczą się w drzwiach wyjściowych, nie wspominając już o samochodzie. Po czwarte: nie wiadomo, gdzie tak właściwie je przewieźć.…