Strona główna > Blog > Osiedla mieszkaniowe w Łodzi – Chojny

Osiedla mieszkaniowe w Łodzi – Chojny

Osiedla mieszkaniowe w Łodzi - Chojny

Kolejną dawną dzielnicą Łodzi jest Górna czyli Chojny, Chojny-Dąbrowa , Rokicie,   Nad Nerem, Górniak, Ruda, Piastów-Kurak oraz Wiskitno. Chyba najbardziej znanym i charakterystycznym osiedlem w tej dzielnicy są właśnie Chojny.

Osiedla mieszkaniowe w Łodzi a Chojny.

Teren ten do roku tysiąc dziewięćset szóstego był jedną z wsi znajdujących się pod Łodzią. Wieś ta należy do dość starych, pierwsze wzmianki o niej istnieniu datuje się na końcówkę wieku czternastego, dokładnie na rok tysiąc trzysta dziewięćdziesiąty szósty. Znajdował się tam znacznych obszarów majątek ziemski, który został sprzedany w wielu dziewiętnasty i podzielony na mniejsze działki stanowiące grunt pod budowę nowego osiedla robotniczego.

Nazwa terenu prawdopodobnie pochodzi od słowa „choinka” i świadczy o niegdyś dużej ilość drzew iglastych na tych obszarach. Drzewa zapewne zostały wykarczowane, gdy w dziewiętnastym wieku dynamicznie rozwijająca się Łódź potrzebowała nowych ziem i zawłaszczała coraz to liczniejsze tereny okolicznych wsi. Chojny (obok Bałut) były jednym z pierwszych, największych przedmieść w Łodzi. Rozwijające się miasto powstawało jedna niezwykle chaotycznie. Nowe tereny były zagospodarowywane pospiesznie, co nie sprzyjało dobrej organizacji przestrzeni i widoczne jest w zabudowie tego osiedla do dziś. Dziś oprócz starych kamienic i budynków powojennych Chojny to także osiedle domków jednorodzinnych. Domki zaczęto budować po pierwszej wojnie światowej. Wtedy też, w okresie międzywojennym, powstało znane do dziś, eleganckie osiedle przy ulicy Lokatorskiej. Obecnie znajduje się tam miedzy innymi

Centrum Kultury Młodych

Planując przeprowadzkę na Chojny warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to osiedle nie znajdujące się jednak w ścisłym centrum Łodzi. Dojazd do centrum komunikacją miejską w godzinach szczytu może potrwać, dlatego mniej cierpliwym poleca się podróżowanie samochodem – choć i w tym wypadku korki są nieuniknione. Stereotypowo osiedle to postrzegane jest jako spokojne i zaciszne miejsce dla rodzin z dziećmi i nowobogackich.

Poradnik przeprowadzkowy
Pierwszy samochód napędzany parą i pierwszy wypadek samochodowy w historii

samochodowy w historii Pierwszy samochód napędzany parą i pierwszy wypadek samochodowy w historii Już od siedemnastym wieku trwały prace nad skonstruowaniem pierwszego pojazdu mobilnego niewielkich gabarytów, który były napędzany silnikiem parowym. Pod koniec owego siedemnastego wieku prawdopodobnie takowy pojazd powstał, jednak nie ma na to niezbitych dowodów – pogłoski głoszą, że miał być zaprezentowany cesarzowi chińskiemu, jednak nie zyskał…