Strona główna > Blog > Mieszkanie z kredytem – czy warto je kupować?

Mieszkanie z kredytem – czy warto je kupować?

Mieszkanie z kredytem

Przeprowadzka z mieszkania, które zostało kupione na kredyt, bardzo często uznawana jest za niemożliwą. Do pewnego czasu tak rzeczywiście było – bank uniemożliwiał lub znakomicie utrudniał tego rodzaju operacje, zmuszając dla przykładu, do ponoszenia opłat z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu i nierzadko uniemożliwiając zawarcie aktu notarialnego sprzedaży mieszkania. Dziś jest inaczej. Sprzedaż mieszkania, które zostało kupione na kredyt, a kredyt nie został spłacony, nie jest już kłopotem, choć nie jest to łatwe – to już jednak problem praw rynku.

Przeprowadzka do mieszka z kredytem – jak się za to zabrać?

W dzisiejszych czasach, sprzedaż mieszkania z kredytem jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy zgoda banku na taka transakcję, natychmiastowa spłata wszelkich zobowiązań, którą oczywiście można przeprowadzić po sprzedaży mieszkania i temat kredytu jest jak zakończony – kredytobiorca, który spłaci kredyt, stanie się po prostu były kredytobiorcą. Sprzedając mieszkanie, z reguły decydujemy się na zakup innego lokalu. Niekiedy lokalu z taką samą sytuacją, czyli takiego, które było obciążone kredytem.

Kupując mieszkanie z kredytem powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli mieszkanie, które nabywamy, jest mieszkaniem z kredytem, a w hipotece znajduje się stosowna informacja o banku, nie warto oczywiście od razu z takiego lokalu rezygnować, należy jednak dochować wszelkich formalności i zwrócić uwagę na to, by nie kupić mieszkania z wadą prawną.

Zakup mieszkania z kredytem

Kupując mieszkanie z kredytem, możemy stracić naprawdę bardzo wiele, dlatego warto sprawdzić wszelkie dokumenty dotyczące mieszkania, nawet zażądać stosownych zaświadczeń i oświadczeń, upewnić się, co znajduje się w księgach wieczystych mieszkania, porozmawiać z bankiem, jednym słowem sprawić wszystko, by mieć pewność, że kupujemy mieszkanie, do którego nikt nie ma żadnych praw, mieszkanie bez długów. Oczywiście jest to jak najbardziej osiągalne, ale to zależy od nas.

Odpowiedzialność prawną ponosi kupujący.

Wiele osób uważa, że takie sprawy powinny być w gestii pracowników biura nieruchomości czy notariusza. Oczywiście po części tak jest, ale należy pamiętać, że odpowiedzialność prawną ponosi zawsze strona kupująca mieszkanie. Jedne podpis i to kupujący staje się w pełni odpowiedzialny – za zadłużenie, za stan prawny mieszkania, za inne rzeczy. Wybierając źle, sporo możemy stracić, nie warto więc ryzykować.

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka z kotem. Jak przeprowadzić kota do nowego domu bez stresu?

Przeprowadzka z kotem to podwójny stres: bo i dla właściciela, i samego zwierzaka. A czasem wręcz potrójny, gdy miauczący maluch rozprasza kierowcę w trakcie transportu do nowego mieszkania. Można jednak przejść przez cały ten proces bez zbędnych nerwów. Jak to zrobić? Jak przygotować kota do przeprowadzki? Jak przeprowadzić transport i aklimatyzację w nowym miejscu? Wyjaśniamy…