Strona główna > Blog > Mieszkanie obciążone hipoteką – czy można je sprzedać?

Mieszkanie obciążone hipoteką – czy można je sprzedać?

Mieszkanie obciążone hipoteką

Mieszkanie obciążone hipoteką, to co codzienność naszych czasów. Rzadko kto kupuje mieszkanie za gotówkę, ponieważ najczęściej przekracza to możliwości finansowe przeciętnej rodziny. Kupując mieszkanie na kredyt, można mieć pewność, że mieszkaniem będzie dysponować się natychmiast, a spłaci się je w ciągu kilkudziesięciu lat. Niestety, często okazuje się, że mieszkanie staje się niepotrzebne, złe, nieciekawe, przeszkadzające.

Jakie są powody rezygnacji z obciążonego hipoteką mieszkania?

Powody są różne – powiększenie rodziny, lub wręcz odwrotnie – śmierć kogoś bliskiego i konieczność przeprowadzenia się do mniejszego mieszkania. Praca, chęć zmiany mieszkania na mniejsze, większe, inne, inaczej położone. Powodów może być wiele, trudno wymieniać wszystkie.

Mieszkanie obciążone hipoteką – w dzisiejszych czasach można się go pozbyć.

W opinii wielu osób, powody powodami, ale opcji sprzedania mieszkania obciążonego hipoteką praktycznie nie ma. Nic bardziej błędnego. Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, często decydują się na udostępnienie tej opcji. Warunków jednak jest kilka.

Podstawowy to spłata kredytu. Po sprzedaży mieszkania, niezwłocznie należy to zrobić.

Drugi to uzyskanie zgody banku. Należy wiedzieć, że w wielu sytuacjach, bank, jako instytucja, wpisana w hipotekę mieszkania, może mieć sporo do powiedzenia w sprawie sprzedaży mieszkania i nie zawsze musi wyrazić zgodę na sprzedaż mieszkania, niestety więc bank należy traktować jako cichego partnera całej transakcji.

Jeśli transakcja będzie przeprowadzona odpowiednio, można mieć pewność, że nikt nie będzie miał o nią pretensji – kredyt zostanie spłacony, a możliwość wyprowadzki stanie się realna. W takiej sytuacji istnieje jeszcze jedna opcja – kredyt zostanie spłacony a bank pozwoli na to, by wziąć kredyt na kolejny lokal. Jednym słowem, kredyt hipoteczny nie jest przeszkodą w sprzedaży mieszkania, choć na pewno ograniczeniem. Warto jednak wiedzieć, że i z nim, sprzedaż mieszkania jest absolutnie możliwa.

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka biura rachunkowego

Przeprowadzka biura rachunkowego, to krok jak najbardziej wytłumaczalny. Każdy, kto prowadzi taką firmę, doskonale wie, jak istotna jest lokalizacja. Jeśli pojawia się szansa na lepszą – warto się na to zdecydować. Decydując się na przeprowadzkę biura rachunkowego, nie można zapominać, że z pozoru praca jest prosta, jednak tylko z pozoru – błąd w przeprowadzce biura…