Strona główna > Blog > Łódzkie tramwaje – plan na unowocześnienie torów i taboru

Łódzkie tramwaje – plan na unowocześnienie torów i taboru

Nowoczesne tramwaje jeżdżące w Poznaniu czy Warszawie to jeszcze nadal marzenie Łodzian. Niestety na naszych torach nie ma tak wielu innowacyjnych, niskopodłogowych pojazdów. Są jednak nadzieje na duże zmiany – co niewątpliwie jest dobrą wiadomością.

ZDiT – plany

Tramwaj - PESA w Łodzi

Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi przewiduje rozbudowę torowiska oraz zakup nowego taboru liczącego 30 nowoczesnych tramwajów. Niestety nie zobaczymy ich na naszych ulicach w najbliższym czasie, jednak iskierka nadziei już świta. Właśnie ruszają przetargi na prace związane rozbudową torowiska oraz zbierane są oferty od producentów nowych tramwajów. Wśród najważniejszych informacji podanych przez ZDiT jest ta, że część kosztów inwestycji zostanie pokryta z środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej. Znany jest też przybliżony czas rozpoczęcia robót oraz ich trwania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace nad nowym torowiskiem rozpoczną się w 2017 roku i potrwają ok. 2 lat.

Co jeszcze będzie robione?

Plany rozbudowy torowiska tramwajowego są jednak znacznie szersze. Nie tylko powstanie 11 km nowej trasy, ale przebudowana ma być również zajezdnia tramwajowa Chocianowice. Wszystkie te prace mają na celu przede wszystkim poprawienie komfortu podróżowania Łodzian. Drugim celem stawianym sobie przez łódzkie ZDiT jest poprawa stanu środowiska. Zakłada się bowiem, że wraz z nowymi liniami tramwajowymi i bardziej efektownym skomunikowaniem transportu miejskiego zmniejszy się liczba samochodów jeżdżących po łódzkich ulicach. Wygodne, nowoczesne tramwaje, które zawiozą nas dokładnie tam, gdzie chcemy – już za kilka lat będzie to nie marzeniem, a rzeczywistością.

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka, a wyrzucenie wielkogabarytowych mebli

Przeprowadzka do nowego miejsca zamieszkania, nie zawsze wiąże się z wywożeniem wszystkiego, co posiadamy. Czasami konieczne jest zostawienie niektórych mebli czy elementów wyposażenia mieszkania. Powody są różne – fakt istnienia takich samych mebli w kupionym lokalu, chęć nabycia innych. Bez względu na powody pozostawienia rzeczy, pojawia się problem. Nowy właściciel lokalu nie musi ich chcieć. Co…