Strona główna > Blog > Jak wygląda rozliczenie po przeprowadzce?

Jak wygląda rozliczenie po przeprowadzce?

Rozliczenie po przeprowadzce, to czas najtrudniejszy dla klienta. W tym czasie dowiaduje się o tym, jak dużo lub jak mało zapłaci za wykonanie usługi. Niekiedy jest to koszt przerażający, ale to jednostkowe przypadki, najczęściej jednak cena nie jest specjalnym zaskoczeniem.

Jak wygląda rozliczenie za przeprowadzkę?

Zacząć należy od tego, że rozliczenie jest końcowym etapem, o wiele ważniejsze jest to, co się dzieje na początku, jeszcze przed przeprowadzką. Ustalenia początkowe i umowa przeprowadzki, bo o tych momentach mowa, to coś, do czego trzeba przywiązać wiele uwagi, gdyż ustalenia zawarte w tym momencie będą rzutować na cenę przeprowadzki i wykonaną pracę. Zawsze więc warto dokładnie przeanalizować zapisy umowy, ustalić, czym firma przeprowadzkowa ma się zająć, a czym nie, ustalić terminy i poprosić o kosztorys przeprowadzki.

Kosztorys przeprowadzki to dokument, który każda firma przeprowadzkowa wykonać może, a właściwie powinna od razu i za darmo. Celem kosztorysu nie jest określenie pełnej ceny przeprowadzki, bowiem to prawie nigdy do końca się nie udaje, ale określenie orientacyjnych kosztów.

Dlaczego ciężko jest oszacować wcześniej całkowite koszty przeprowadzki?

Całkowite kosztu przeprowadzki to koszty, które pojawiają się dopiero po wykonaniu usługi. Nikt wcześniej nie może do końca przewidzieć tego, jak długo przeprowadzka potrwa, ile materiałów zabezpieczających zostanie zużyte, czy też ile kilometrów przejedzie samochód firmy przeprowadzkowej. Dopiero po wykonaniu usługi to się staje jasne a koszt konkretny.

Posiadając podpisaną umowę i kosztorys, wiemy mniej więcej, jak dużo będziemy musieli zapłacić za przeprowadzkę, jednak – jak wspominałem – to nie koszty całkowite.

Po wykonaniu usługi, firma przeprowadzkowa podliczy wszystkie swoje koszty, usługi i zgodnie z cennikiem określi jaka suma jest do zapłacenia. Oczywiście klient może to sprawdzić, porównując stawki z informacjami, które posiada – każdy klient, który jest przy przeprowadzce, doskonale na przykład wie, jak dużo osób brało w niej udział, czy ile mniej więcej trwała, lub też jaki był zakres prac w jej trakcie wykonanych.

Jeśli obie strony zgadzają się co do sumy – następuje płatność. Najczęstszy to gotówka, ale to nie jest generalna zasada.

Rozliczenie jest bardzo istotne zarówno dla firmy i dla osoby, które zleca przeprowadzkę. Warto o tym wiedzieć i uważać na to, jak to wygląda. Kontrolując przebieg przeprowadzki i mając świadomość kosztów wynikających z cennika i ustaleń, suma za przeprowadzkę nie powinna być żadnym zaskoczeniem.

Poradnik przeprowadzkowy
Kradzieże podczas przeprowadzki

Realizacja przeprowadzki to czas, w którym mamy sporo prac do wykonania. Pakowanie, noszenie, rozpakowywanie, sprawy urzędowe – można wymieniać jeszcze długo. Jeśli wykonujemy ją samodzielnie, w zasadzie możemy mieć pewność, że przez kilka dni będziemy żyli tylko tym. W zalewie prac, trzeba jednak zrobić wszystko, by nie skończyło się to stratami. Warto ograniczyć ryzyko kradzieży. Realizacja przeprwoadzki to…