Strona główna > Blog > Jak sprzedać mieszkanie lub dom? Przygotowanie do sprzedaży i formalności
Jak sprzedać mieszkanie lub dom? Przygotowanie do sprzedaży i formalności
Skuteczna sprzedaż mieszkania zaczyna się od dobrego planowania. Lokal trzeba odpowiednio przygotować, by był jak najbardziej atrakcyjny na rynku. Zrobić dobre zdjęcia i oczywiście – właściwie wycenić mieszkanie. Dochodzą też konieczne formalności sprzedażowe oraz przemyślenie, czy lepsza będzie samodzielna sprzedaż mieszkania, czy skorzystanie z usług pośrednika. Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym poradniku.
Przygotowanie mieszkania do sprzedaży
Proces przygotowania mieszkania do sprzedaży jest tak istotny, że zyskał nawet własną nazwę: home staging. Jego celem jest zajęcie się lokalem w taki sposób, by jak najszybciej znaleźć potencjalnych nabywców, najlepiej tak zainteresowanych kupnem, żeby byli w stanie przebić pierwotną cenę.
Najważniejsze elementy home stagingu to:
- Dokładne sprzątanie mieszkania – lokal powinien być nieskazitelnie czysty zarówno na zdjęciach ofertowych, jak i podczas oględzin mieszkania przez osoby zainteresowane kupnem. Z całą pewnością trzeba pozbyć się pajęczyn, ewentualnych śladów wilgoci oraz kurzu, w tym z mniej oczywistych miejsc. Przyjrzyj się nie tylko narożnikom ścian przy suficie i podłogom, ale też parapetom, grzejnikom, lampom czy karniszom, a także tapicerce mebli oraz dywanom.
- Usunięcie rzeczy prywatnych – nawet jeśli do oficjalnego momentu sprzedaży mieszkania wciąż będziesz w nim przebywać, zadbaj o to, by dla kupującego lokal wyglądał jak gotowy do wprowadzenia się. Używane szczoteczki do zębów, kosmetyki, plakaty ulubionych zespołów czy zdjęcia rodziny i przyjaciół mogą skutecznie zniechęcić do zakupu. Dają bowiem wrażenie, że… ten teren jest zwyczajnie zajęty.
- Zadbanie o okna – aby jak najlepiej przygotować do sprzedaży swoje mieszkanie, zwróć uwagę na prezencję okien. Im więcej naturalnego światła słonecznego będzie wpadało do lokalu, tym będzie się wydawał bardziej przestronny i przytulny. Szyby muszą być zatem dokładnie umyte (nie zapomnij o ramach!) i maksymalnie odkryte. Warto przyozdobić okna lekkimi, jasnymi zasłonami albo roletami, ale odsłoniętymi.
- Pozbycie się brzydkich zapachów – jeżeli lokal mieszkalny dłużej stał pusty, to może być w nim wyczuwalny zaduch, specyficzny zapach kurzu czy wręcz wilgoci. Z kolei wciąż używane mieszkanie nabiera wielu różnych zapachów związanych z jego użytkowaniem: gotowania, magazynowanych ziemniaków, kocich kuwet, psiego legowiska, kwiatów, śmieci i tak dalej. Trzeba więc dokładnie wywietrzyć mieszkanie oraz najlepiej usunąć rzeczy wydzielające specyficzną woń: niektórych może podrażnić nawet odświeżacz powietrza. Warto zatem zadbać o neutralność.
- Usunięcie usterek – wiadomo, każdy chce szybko sprzedać mieszkanie. Ale by było to możliwe, nie można odstraszać potencjalnych nabywców kranem, który zostaje w dłoni, brakiem klamek w szufladach czy zakrzywionymi drzwiczkami w szafkach. Warto więc wszystko dokładnie sprawdzić i ponaprawiać wszelkie szkody.
- Odświeżenie ścian – świeżo pomalowane ściany podnoszą schludność mieszkania i zdecydowanie świadczą o tym, że zbywca dokłada wszelkich starań, by przekazać mieszkanie nowemu właścicielowi w idealnym stanie.
- Przytulny, delikatny wystrój – zadbanie o detale, takie jak świeże poduszki-jaśki leżące na sofie, czyste ozdobne lustra, nieużywane świeczki stojące na komodzie czy nowe, kolorowe ręczniki do rąk leżące na umywalce mogą pomóc kupującemu wyobrazić sobie swoje życie w danym mieszkaniu.
Sprawdź też: Jak bezpiecznie przewieźć telewizor do nowego mieszkania?
Jak wycenić mieszkanie?
Wycena mieszkania to oczywiście podstawa jego sprzedaży. Z jednej strony cena nieruchomości powinna maksymalnie Cię zadowalać, a z drugiej: być atrakcyjna dla nabywców, a więc konkurencyjna. Koniecznie sprawdź więc aktualne oferty sprzedaży mieszkania o podobnym metrażu i standardzie oraz zbliżonej lokalizacji. Dzięki temu rozeznasz się na rynku i sprawdzisz, czy Twoje oczekiwania względem ceny sprzedaży są w ogóle realistyczne.
Wyceniając swoje mieszkanie, daj kupującym pole do negocjacji cenowych. Najlepiej zatem zacznij od nieco wyższej stawki, niż ta, którą chcesz uzyskać. Dzięki temu nabywca będzie mógł mieć poczucie, że zaoszczędził i trafiła mu się wyjątkowa okazja.
Możesz również skorzystać z pomocy rzeczoznawcy albo pośrednika sprzedaży. Taka profesjonalna wycena mieszkania jest jednak kosztowna. Stawki rzeczoznawców mogą nawet przekraczać 1000 zł.
To też może Cię zainteresować: Bezpłatna wizyta przedstawiciela i wycena przeprowadzki. Dlaczego warto z nich skorzystać?
Samodzielna sprzedaż mieszkania czy pośrednik sprzedaży?
Jeśli chcesz szybko sprzedać mieszkanie, to skorzystanie z pomocy pośrednika może być dobrym rozwiązaniem. Agent nieruchomości zajmuje się formalnościami, wystawianiem ogłoszeń, rozmowami z zainteresowanymi, umawianiem oględzin czy negocjowaniem ceny. Oczywiście pozostaje z Tobą w kontakcie, informując o najważniejszych etapach sprzedaży czy atrakcyjnych ofertach.
Samodzielna sprzedaż mieszkania może być jednak zaletą dla części kupujących – niektórzy wręcz wybierają tylko ogłoszenia bez pośredników, by uniknąć płacenia prowizji. Co więcej, takie osoby odbierają często tego typu oferty za bardziej wiarygodne, a w przypadku agentów miewają poczucie, że cena mieszkania jest zawyżona.
Gdzie wystawić ogłoszenie o sprzedaży?
Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z agentem nieruchomości, to nie musisz myśleć o tym, gdzie sprzedawać mieszkanie. Biuro zajmie się zarówno napisaniem oferty, jak i jej publikacją, odświeżaniem czy odpowiadaniem na wiadomości. Jeżeli jednak wolisz samodzielną sprzedaż mieszkania, to wrzuć ogłoszenie na co najmniej kilka różnych portali i rozreklamuj je w social mediach. Jakie miejsca w internecie mogą Ci pomóc szybko sprzedać mieszkanie?
- Popularne ogólne portale sprzedażowe – takie jak OLX czy Gratka, gdzie można wrzucać anonse dotyczące nieruchomości, ale też pracy, rzeczy osobistych i z wielu innych kategorii.
- Popularne portale dot. sprzedaży nieruchomości – czyli te, gdzie publikuje się tylko ogłoszenia sprzedaży, kupna lub najmu mieszkań i domów, np. Otodom czy GetHome.
- Lokalne grupy na Facebooku – wpisz w wyszukiwarkę na Facebooku nazwę miasta, w którym znajduje się Twoje mieszkanie na sprzedaż i frazę „sprzedam”, „kupię”, „ogłoszenia” etc., by znaleźć typową grupę ogłoszeniową ze swojej okolicy.
Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania i podatki
Proces sprzedaży mieszkania wiąże się z różnymi formalnościami. Zacznijmy od tego, jakie Ci dokumenty będą Ci potrzebne, by móc sporządzić oraz zawrzeć umowę kupna-sprzedaży:
- akt notarialny potwierdzający własność mieszkania,
- zaświadczenie o braku zaległości w opłatach administracyjnych, mediach czy podatkach,
- odpis z księgi wieczystej lub decyzja o przyznaniu lokalu mieszkalnego,
- aktualny wykaz lokatorów,
- umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania,
- zgoda małżonka na sprzedaż mieszkania – w przypadku nieruchomości należącej do współwłasności małżeńskiej,
- świadectwo charakterystyki energetycznej.
A czy konieczne będzie rozliczenie sprzedaży mieszkania ze skarbówką? To zależy. Funkcjonuje podatek dochodowy (19 proc. wartości transakcji) od sprzedaży nieruchomości, ale tylko w określonych sytuacjach. Taki obowiązek podatkowy dotyczy osób, które zdecydowały się sprzedać mieszkanie przed upływem 5. lat od jego nabycia. Po tym czasie nie trzeba płacić takiego podatku.
A po sprzedaży lokalu mieszkalnego – profesjonalna przeprowadzka
Gdy już uda Ci się sprzedać mieszkanie, nadejdzie Twój czas na przeprowadzkę – jeśli w nim mieszkasz. Wówczas przyda się wsparcie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej: w Fortis Przeprowadzki możemy Ci zaoferować usługę door-to-door, w ramach której zrobimy za Ciebie prawie wszystko. Spakujemy Twoje rzeczy, przewieziemy je i nawet wypakujemy w nowym miejscu. Co więcej, możemy też zająć się sprzątaniem opróżnionego lokalu oraz utylizacją niepotrzebnych mebli czy sprzętów.
Zapytaj o darmową wycenę swojej przeprowadzki!