Strona główna > Blog > Jak przygotować i spakować kuchnię do przeprowadzki?

Jak przygotować i spakować kuchnię do przeprowadzki?

Zmieniasz miejsce zamieszkania, patrzysz na obecne i myślisz: jak ja to wszystko przewiozę? Rany, jak spakować kuchnię, jak… Spokojnie. Pierwszy krok masz już za sobą: sprawdzasz nasze złote zasady udanej przeprowadzki. A my – bez zbędnego przedłużania – mamy nadzieję, że dzięki nim pakowanie rzeczy z kuchni czy transport mebli będą mniej stresujące. Zapraszamy do lektury!

przeprowadzka kuchni

Organizacja przeprowadzki kuchni: przyGotuj się! Co zrobić przed pakowaniem się?

Aby sprawnie i bezpiecznie się przeprowadzić, trzeba dobrze zaplanować zmianę miejsca zamieszkania. Wiadomo, wybrać odpowiedni termin przeprowadzki (zerknij tutaj: Kiedy się przeprowadzić?), pozrywać lub poprzenosić umowy na media… Ale też porządnie zorganizować pakowanie rzeczy z poszczególnych pomieszczeń.

A kuchnia, ze względu na sporą ilość ciężkich sprzętów i mebli, jest pod tym względem szczególnie wymagająca.

Sprawdź też nasze ogólne porady dotyczące tego, jak przygotować przeprowadzkę tak całościowo: Jak zaplanować i zorganizować przeprowadzkę do innego miasta?

Gruntowne porządki – nie w dzień przeprowadzki!

Sprzątanie przed przeprowadzką, serio? Serio! Przygotowanie do przeprowadzki warto zacząć właśnie od gruntownych porządków. Dokładne umycie szafek kuchennych czy pozbycie się tłuszczu z okapu i trudnodostępnych elementów kuchenki sprawi, że przenoszenie mebli oraz sprzętu AGD będzie łatwiejsze. I bardziej bezpieczne: zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia się czegoś z dłoni.

Sprzątanie to jeden z powodów, dla których warto zacząć przeprowadzkę przed zaplanowanym terminem transportu rzeczy. Jeśli zostawisz wszystko na ostateczny dzień przeprowadzki, to zwyczajnie może Ci zabraknąć godzin w dobie. Dlatego co najmniej kilka dni wcześniej zacznij mycie wnętrza szafek kuchennych, szuflad, lodówki – tego, co chcesz zabrać ze sobą.

Jednak sprzątanie przed przeprowadzką to nie tylko ścieranie kurzu i zmywanie plam. To również pozbycie się przedmiotów, których nie chcesz pakować.

Pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów

Przed dniem pakowania pozbądź się rzeczy, których nie potrzebujesz. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy przeprowadzce jest założenie, że najwygodniej będzie zrobić to „przy okazji” – czyli równocześnie robić selekcję rzeczy i pakować te potrzebne.

W rzeczywistości tworzy się zamęt: po jednej stronie pomieszczenia materiały do pakowania, obok pakunki, dalej rzeczy do wyrzucenia, gdzieś pomiędzy biega kot*… Rozumiesz, o co chodzi.

Dlatego, by dobrze przygotować przeprowadzkę kuchni:

  • Sprawdź, czy jakieś rzeczy musisz komuś oddać – np. pożyczony sto lat temu toster, ślubny zestaw sztućców teściowych… i tak dalej.
  • Sprzedaj lub oddaj to, czego nie potrzebujesz – nadmiar kubków, starszy blender, który szkoda było wyrzucić, bo działa: wszystko to, czego już nie potrzebujesz, a co może się przydać komuś innemu.
  • Oznacz mienie nadające się do utylizacji – zaznacz markerem, naklejką lub czymkolwiek charakterystycznym meble, sprzęty AGD i wyposażenie kuchenne, które nie nadaje się już do użytku. Pamiętaj przy tym, że elektrośmieci czy mebli nie możesz po prostu wyrzucić do śmietnika. Wymagają właściwej utylizacji, o czym więcej piszemy tutaj.

*Jeżeli faktycznie masz kota, to sprawdź też: Jak przeprowadzić kota do nowego domu bez stresu?

To-do: lista rzeczy do przeprowadzki i plan działania

Żeby dobrze zaplanować przeprowadzkę kuchni, rozpisz sobie, co i kiedy chcesz robić. A także: kto ma być odpowiedzialny za poszczególne czynności (gdy przeprowadzasz się z rodziną albo w pojedynkę, ale bliscy chcą pomóc). Konkretne rozdelegowanie zadań pomoże Ci uniknąć nadmiernego chaosu.

A tu kilka tipów, o czym warto pamiętać, przygotowując listę rzeczy do przeprowadzki oraz plan działania przy pakowaniu:

  1. Uwzględnij materiały do pakowania i zabezpieczenia sprzętu. Takie jak solidne kartony, taśmę pakową, markery, naklejki, folia bąbelkowa i stretch.
  2. Zapisz sprawdzenie, czy masz oryginalne pudełka po sprzęcie AGD. Najbezpieczniej będzie przewozić mikrofalówkę czy robota kuchennego w kartonie producenta, bo jest odpowiednio dopasowany do wymiarów urządzeń.
  3. Jeśli nie masz oryginalnych pudeł, spróbuj znaleźć kartony o wielkości zbliżonej do sprzętu kuchennego.
  4. Przydadzą się też wypełniacze do pudeł, takie jak styropian czy skropak.
  5. Uwzględnij na liście to-do opisywanie kartonów z już spakowanymi rzeczami. Będzie Ci łatwiej się rozpakowywać w nowym miejscu zamieszkania, wiedząc, gdzie są talerze, a gdzie czajnik.
  6. Jeżeli przeprowadzka nie jest nagła, to rozpisz plan działania na co najmniej kilka dni. Tak, by nie robić wszystkiego naraz. A więc pakuj rzeczy systematycznie: najpierw te najrzadziej używane, takie jak świąteczna zastawa. I zostaw na koniec to, co może Ci być potrzebne jeszcze w dniu przeprowadzki, jak kubek do kawy (i kawę).
  7. Masz kuchenkę gazową? Pamiętaj, że zgodnie z przepisami urządzenia gazowe może odłączać i podłączać tylko osoba mająca specjalne uprawnienia. Samowolka grozi niestety wyciekiem gazu. Ale! Z nami nie musisz się martwić o opłacanie fachowca. Mamy w ekipie ludzi z odpowiednimi uprawnieniami 😊 I do tematu tego, co może zrobić dla Ciebie firma przeprowadzkowa, jeszcze wrócimy.

Pakowanie rzeczy z kuchni – jak przygotować się na bezpieczny transport?

Podpowiedzieliśmy już, że pakowanie rzeczy najlepiej rozłożyć w czasie, żeby się nie przeciążyć. No i ze wszystkim zdążyć. Ale jak się do tego zabrać?

Najpierw drobnica, a potem pakowanie cięższych rzeczy

Przeprowadzkę kuchni (już po pozbyciu się niepotrzebnych przedmiotów i zostawieniu tylko tego, co ma być spakowane) warto zacząć od pakowania najdrobniejszego wyposażenia. A więc od opróżniania szuflad z przydasiami, łopatkami kuchennymi czy sztućcami. Później talerze, garnki – powoli opróżniaj szafki kuchenne z lekkich przedmiotów.

Pakowanie cięższych rzeczy warto zostawić sobie na koniec. Drobnica potrafi zająć sporo czasu, dlatego najlepiej „pozbyć się” jej w pierwszej kolejności. A później na spokojnie: talerze, garnki, mniejsze sprzęty i tak dalej. Pamiętaj, by dobrze zabezpieczyć delikatne rzeczy:

  • Szkło i porcelana – najlepiej pakować w kartony, a luzy wypchać miękkim materiałem czy styropianem. Pamiętaj, by nie kłaść talerzy czy filiżanek bezpośrednio jedno na drugim. Zamiast tego przekładaj je papierem, jakimś materiałem lub kawałkami kartonu.
  • Srebrne sztućce – srebro to stosunkowo miękki kruszec, przez co jest podatny na zarysowania. Warto więc zabezpieczyć z osobna każdy widelec czy łyżeczkę, np. papierem do pieczenia albo ręcznikiem papierowym. Oczywiście: o ile nie masz specjalnej walizki na sztućce czy oryginalnego pudełka.

Pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć sprzęt kuchenny

Sprzęt AGD należy dobrze przygotować do transportu, by nie zagrażał mu deszcz czy drgania podczas przewozu. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących zabezpieczenia sprzętu kuchennego:

  • Lodówka musi być rozmrożona – powinna być odłączona od prądu co najmniej kilka godzin przed przeprowadzką. A jeśli to możliwe: najlepiej dzień wcześniej. Musi się porządnie rozmrozić, by w transporcie była sucha.
  • Wyjmij i spakuj osobno wszystkie ruchome elementy – szklane półki z lodówki czy te na drzwiach, blachy z piekarnika, talerz obrotowy z mikrofalówki i tak dalej.
  • Zaklej drzwi w sprzętach – tak, by nie otworzyły się w transporcie.

Przeprowadzka kuchni z firmą przeprowadzkową czy bez?

Zorganizowanie przeprowadzki z profesjonalną firmą może znacznie ułatwić cały proces. Bo zajmujemy się nie tylko transportem mebli, sprzętów i spakowanych rzeczy. Możemy zrobić dla Ciebie o wiele więcej:

  • zaoferujemy pomoc przy demontażu i montażu mebli kuchennych,
  • odłączymy i podłączymy sprzęt,
  • zabezpieczymy meble i urządzenia do transportu,
  • pomożemy Ci spakować kuchnię,
  • proponujemy nawet pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów – utylizację,
  • zabezpieczymy podłogę, ściany i narożniki do wynoszenia i wnoszenia rzeczy,
  • zapewniamy bezpieczny transport sprzętu, mebli oraz reszty mienia

i więcej! Zapytaj o szczegóły 😊

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka do większego mieszkania. O czym należy pamiętać?

Przeprowadzka do większego mieszkania, to krok, na który decyduje się niejeden z nas. Nie można się temu dziwić – każdy chce polepszyć warunki swojego życia, duże, nowoczesne mieszkanie jest z pewnością takim krokiem, jednak przeprowadzając się w takie miejsce, nie można jednak zapominać o jednym – taka przeprowadzka to poważne zmiany – trzeba się do nich przygotować.…