Strona główna > Blog > EC1 w Łodzi ożywa na naszych oczach z ogromnym rozmachem

EC1 w Łodzi ożywa na naszych oczach z ogromnym rozmachem

EC 1 Łódź

Elektrociepłownia EC1 jest najstarszym obiektem tego typu w Łodzi, gdyż powstała w roku 1907. Służyła mieszkańcom miasta przez prawie sto lat dostarczając energię elektryczną i ciepłą wodę do łódzkich domów do roku 2001, kiedy to rozpoczęło się jej stopniowe wygaszanie. Choć elektrociepłownia od długiego już czasu nie spełniała swojej podstawowej roli, to jednak dzięki pomysłowości władz miasta znów będzie ona dumnie królować nad centrum, zapewniając mieszkańcom tym razem mnóstwo rozrywki, także tej kulturalnej oraz naukowej.

EC1 w Łodzi po rewitalizacji już częściowo działa

Cały budynek elektrociepłowni przeszedł bardzo gruntowną rewitalizację, która to jest tak naprawdę częścią większego planu władz miasta, gdyż w obrębie elektrociepłowni ma wkrótce powstać Nowe Centrum Łodzi, z EC1 oraz nowym Dworcem Fabrycznym na czele. W budynku elektrociepłowni wciąż toczą się prace związane z przygotowaniem wnętrz, ale już od początku roku 2016 mieszkańcy mogą korzystać z najnowocześniejszego planetarium nie tylko w kraju, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. 18-sto metrowa kopuła, która powstała we wnętrzu budynku dawnej elektrociepłowni, zapewnia wygodne miejsca do siedzenia ponad 100 osobom, a do tego znajdujący się w środku sprzęt wyświetla na zwieńczeniu kopuły obraz o rozdzielczości 8K. Pokazy w planetarium cieszą się ogromnym zainteresowaniem łodzian i na chwilę obecną ciężko znaleźć wolne miejsce nawet na pokazy mające się odbyć za 2-3 tygodnie. Planetarium oferuje nie tylko typowe dla tego obiektu pokazy naukowe związane z gwiazdami, ale także interesujące filmy, które wiele mówią o otaczającym nas świecie czy osiągnięciach ludzkości. Na tym jednak siła nowej EC1 się nie kończy.

Prawdziwe Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

Już wkrótce bowiem łodzianie nie będą musieli jeździć do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik, gdyż równie atrakcyjne możliwości będzie oferowała reszta powierzchni w dawnym budynku po EC1. Przede wszystkich zachowało się dużo urządzeń z samej elektrowni, które będzie można podziwiać. Zachodnia część budynku będzie jednak oferowała rozrywkę połączoną z nowoczesnymi technologiami. Planowane jest stworzenie trzech ścieżek tematycznych, gdzie będzie można nie tylko poznawać osiągnięcia technologiczne, ale także być częścią całego tego procesu wykonując niezwykle interesujące eksperymenty. Wschodnia część budynku stanie się z kolei centrum kulturalno-rozrywkowym. Będzie tam nowe kino 3D, najnowocześniejsze w Europie studio nagraniowecentrum kultury filmowej i wiele więcej atrakcji, które przyciągną nie tylko samych łodzian, ale mogą także zachęcić turystów do odwiedzania tego miasta.

Poradnik przeprowadzkowy
Przeprowadzka do Warszawy. Czy warto?

Życie w Warszawie kusi wiele młodych osób. Stolica przede wszystkim przyciąga do siebie tych, którzy nastawieni są na robienie zawrotnej kariery lub artystów i kreatywnych ludzi. Przed przeprowadzką do Warszawy warto jednak zastanowić się jakie są plusy i minusy życia w stolicy. Oto kilka głównych aspektów, których nie uniknie się, żyjąc w tym mieście. Wieczne korki. Korki na…