Strona główna > Blog > Czy warto przeprowadzić się za granicę dla pracy?

Czy warto przeprowadzić się za granicę dla pracy?

Z jednej strony masz ofertę stałego zatrudnienia w tymczasowej pracy za granicą lub po prostu dobrą propozycję zawodową, a z drugiej – dotychczasowe życie. Pojawiają się wątpliwości: co zmieni przeprowadzka? Czy to się opłaci? Jak odnaleźć się za granicą? Jak się spakować? Co trzeba w ogóle załatwić w nowym miejscu? I wiele, wiele więcej. W tym artykule postaramy się pomóc Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.

przeprowadzka za granicę

Przeprowadzka za granicę z powodu pracy – czy się opłaci?

To trzeba podkreślić na samym początku: pomimo najszczerszych chęci, nie możemy Ci powiedzieć, czy Twoja potencjalna przeprowadzka za granicę będzie dla Ciebie opłacalna. Lub dla Ciebie i Twojej rodziny. Ale chcemy ułatwić Ci odkrycie, czy to Ci się opłaci.

Żeby poznać odpowiedź na to pytanie, musisz odpowiedzieć sobie najpierw na inne:

  • Jak zmienią się Twoje zarobki?
  • Jakie są standardowe koszty utrzymania w kraju, do którego masz się przeprowadzić?
  • Jakie są koszty opieki zdrowotnej i edukacji w tym państwie?
  • Jaki wpływ na Twoją karierę będzie mieć przeprowadzka za granicę, mając na uwadze daleką przyszłość?
  • Jak stabilne zatrudnienie Ci zaoferowano? A jeśli nie masz oferty pracy, ale myślisz nad wyprowadzką za granicę np. dla lepszego życia, to jaką masz szansę na znalezienie zadowalającej Cię pracy?
  • Jakie szanse rozwoju daje Ci lub Twojej rodzinie potencjalna wyprowadzka za granicę?
  • Jak zmieni się komfort życia, Twojego lub Twojej rodziny, po przeprowadzce za granicę?

To trudne, nie zawsze wygodne pytania, ale szczera odpowiedź na nie może pomóc Ci podjąć słuszną decyzję. Pamiętaj przy tym, że jeżeli planowanie przeprowadzki dotyczy nie tylko Ciebie, ale również innych osób, to ich zdanie także ma znaczenie.

Sprawdź też: Jak zamieszkać w USA? Formalności i jak się przeprowadzić

Żeby odnaleźć się za granicą, trzeba… tego chcieć

Opłacalność przeprowadzki za granicę jest istotną kwestią, ale nie tylko pieniądze mają tu znaczenie. Jeżeli masz zmienić swoje życie w tak dużym stopniu, to musisz czuć, że w nowym kraju będzie Ci (i ewentualnej rodzinie) dobrze. Po prostu. Zadaj sobie więc dodatkowe pytania:

  • Czy lubisz kraj, do którego masz wyjechać?
  • Co widzisz, gdy myślisz o swoim życiu w danym państwie?
  • Jak duże czujesz przywiązanie do Polski?
  • Co myślisz o kulturze kraju, do którego planujesz przeprowadzkę?
  • Jaka jest Twoja gotowość do nauki języka, którym posługują się mieszkańcy danego kraju?
  • Czy zostawisz w Polsce coś ważnego?
  • Co na to Twoja rodzina? Czy jeśli masz drugą połówkę lub dzieci, które mają jechać z Tobą, to jak reagują na wyprowadzkę za granicę? Będą szczęśliwi? A może w Polsce zostaną rodzice, z którymi czujesz silną więź?
  • Czy po przeprowadzce za granicę uda Ci się zachować komfort psychiczny?

A co, jeśli nie wiesz, czego chcesz?

Jest taka bardzo prosta, banalna wręcz technika odkrywania, czego się chce. Rzut monetą. I nie, nie mamy na myśli tego, żeby przekazać swoje życie w ręce losu, przeciwnie. Bo chodzi nie o powierzenie swojej przyszłości wynikowi rzutu, a nie o to, czy ten wynik Cię rozczaruje, czy nie.

Podczas rzucenia monety Twoja podświadomość może wyjść na wierzch i zawołać: hej, fajnie by w sumie było, gdyby wyszło, żeby jechać za tę granicę! Albo przeciwnie, poczujesz dziwną ulgę, bo zobaczysz stronę monety z ustaloną odpowiedzią „zostań w Polsce, wyprowadzka za granicę to zły pomysł”.

To oczywiście narzędzie pomocnicze, które nie ma znaleźć odpowiedzi za Ciebie, ale pomóc Ci odkryć, czy właśnie takiej chcesz.

Zerknij również na to: Przeprowadzka z USA do Polski. Jak ją wykonać?

Lista za i przeciw dla przeprowadzki zagranicznej

W podjęciu decyzji o rodzinnej lub samodzielnej przeprowadzce za granicę VS pozostaniu w Polsce może Ci ten pomóc stara, dobra lista za i przeciw. Czyli prosta tabelka, w której wypiszesz plusy oraz minusy wyjazdu za granicę. A najlepiej dwie tabelki – jedna dotycząca przeprowadzki, druga: rezygnacji z danej pracy za granicą.

Przygotowując taką listę, warto pamiętać, że w podjęciu decyzji o przeprowadzce za granicę powinna pomagać nie tylko liczba jej plusów i minusów, ale również ich waga. Czyli przemyślenie, jak duże znaczenie ma dla Ciebie dana wada czy zaleta, szczególnie w zestawieniu z jej „przeciwniczką”.

My znaleźliśmy kilka zalet przeprowadzki za granicę do pracy, takich ogólnych, które mogą (ale nie muszą!) sprawdzić się w każdym przypadku:

  • możliwość bliskiego poznania innej kultury,
  • nauka lub doszlifowanie języka obcego,
  • otwarcie zupełnie nowego rozdziału w życiu,
  • nowe otoczenie: nowe możliwości,
  • poszerzenie sieci kontaktów biznesowych,
  • poznanie zupełnie nowych ludzi,
  • nowy kraj do zwiedzenia.

Sprawdź też: Przeprowadzka z UK do Polski. Jak ją wykonać?

A jeśli za, to… jak zorganizować przeprowadzkę za granicę?

Już samo podjęcie decyzji o wyjeździe za granicę jest trudne. A gdzie tam planowanie i organizacja przeprowadzki? Nie będziemy kłamać, że to super proste. Ale postaramy się pomóc Ci poukładać sobie cały ten przeprowadzkowy chaos w głowie tak, żeby był chociaż trochę łatwiejszy.

Zacznijmy od mniej wymagającej, ale wciąż bardzo istotnej kwestii: wyboru firmy przeprowadzkowej.

Wybór profesjonalnej firmy przeprowadzkowej

Oczywiście możesz zdecydować się na samodzielną przeprowadzkę za granicę i nie musieć wybierać żadnej firmy przeprowadzkowej. Ale tak po prostu będzie dużo trudniej. I nie, nie piszemy tego tylko dlatego, że sami taką firmą jesteśmy.

Profesjonalna firma przeprowadzkowa dysponuje zdecydowanie bardziej pakownym autem od zwykłej osobówki. Co więcej, w Fortis Przeprowadzki współpracujemy z największymi liniami lotniczymi oraz spedytorami morskimi. Dochodzi do tego nasze doświadczenie oraz specjalizowanie się w organizacji przeprowadzek międzynarodowych i międzykontynentalnych.

Efekt: wiemy, jak przeprowadzić bezpieczny i sprawny, a przy tym nie za drogi transport drogą powietrzną, wodną lub drogową.

Naprawdę dobra firma przeprowadzkowa zdejmie z Ciebie spory ciężar – i nie chodzi wyłącznie o załadunek Twojego mienia 😊 Bo zajmiemy się nie tylko przewozem, ale też przygotujemy dla Ciebie plan przeprowadzki za granicę. A do tego: prześlemy Ci dokumenty niezbędne do organizacji odprawy celnej eksportowej oraz importowej mienia przesiedleńczego. Wykonamy też packing-listę, na której znajdzie się szczegółowy spis Twojego mienia.

Zajmujemy się też demontażem mebli czy sprzętów i ich montażem na miejscu, pakowaniem do przeprowadzki za granicę… oraz wieloma innymi sprawami. Zależnie od Twoich potrzeb!

To też może Cię zainteresować: Mienie przesiedleńcze – co to jest i jakie są formalności celne?

Formalności przed wyjazdem

Planowanie wyprowadzki za granicę to oczywiście nie tylko wybór firmy, która profesjonalnie zrealizuje usługę przeprowadzki. Czeka Cię też trochę formalności przed wyjazdem:

  • Sprawdzenie ważności dokumentów do przeprowadzki – takich jak dowody osobiste (nie wiemy, czy przeprowadzasz się z rodziną, więc dla uproszczenia będziemy tu używać liczby mnogiej 😊), paszporty, polisy ubezpieczeniowe czy prawa jazdy.
  • Organizacja EKUZ – czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (w przypadku przeprowadzki na terenie Unii Europejskiej).
  • Skompletowanie pozostałych dokumentów – wszystkiego, co może Ci się przydać przy podpisywaniu kontraktu o pracę czy załatwiania spraw urzędowych za granicą. Np. certyfikatów, dyplomów, aktów urodzenia.
  • Otwarcie międzynarodowego rachunku bankowego – tu opcje są trzy. Możesz założyć konto już za granicą (ale zwykle trzeba najpierw mieszkać tam określony czas, często 3 miesiące), otworzyć konto walutowe w swoim polskim banku (przewalutowanie jest zwykle mało opłacalne) albo skorzystać z banków oferujących karty wielowalutowe (takich jak Revolut, Wise czy Zen).
  • Formalności celne – które są tematem-rzeką, więc poświęciliśmy im osobny artykuł: Cło przy przeprowadzce zagranicznej. Kiedy trzeba je zapłacić i czy można być zwolnionym z cła?
Poradnik przeprowadzkowy
Jak nie zniszczyć podłogi podczas przeprowadzki?

Realizacja przeprowadzki, to sporo pracy. Każdy, kto się wprowadzał doskonale o tym wie. Nie można jednak ukrywać, że jest to praca bardzo przyjemna. Podejmując się jej, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu wielu istotnych szczegółów. Jednym z nich jest troska o swój nowy lokal mieszkalny, już od pierwszego przekroczenia jego progów. W przypadku przeprowadzki, jest to bardzo ważne,…