Strona główna > Blog > Czy przeprowadzka z miasta na wieś ma sens?

Czy przeprowadzka z miasta na wieś ma sens?

przeprowadzka z miasta na wieś

Miasto to miejsce, w którym warto żyć. Wiele możliwości, wiele szans na realizację siebie, realizowanie swoich zainteresować, szans na dobrą pracę – to pozytywy takiego miejsca zamieszkania. Niestety są i negatywy. Czasami jest ich na tyle dużo, że miasta można mieć dosyć. Pojawia się pomysł przeprowadzki na wieś. Czy to ma sens?

Jaki jest sens przeprowadzki z miasta na wieś?

Zdawać by się mogło, że sens jest olbrzymi. Spokojniejsza wieś, niższe koszty życia, brak problemów, brak trosk, które w mieście są po prostu naturalne, to coś, co powoduje, że wsią zaczynamy się interesować. Decyzja powinna być jednak bardzo przemyślana, wieś bowiem to również poważne minusy.

Przeprowadzka z miasta na wieś plusy i minusy.

Koszty dojazdów.

Należy pamiętać, że dojazdy ze wsi do miasta – a jest to naturalne na przykład w przypadku pracy w mieście – to koszty, które nadwyręża domowy budżet. Wszelkie wyjazdy na zakupy, do lekarza, kina czy teatru również. Koszty są oczywiście tym większe, im większa jest odległość do pokonania.

Koszty życia.

Koszty życia, z pozoru na wsi są dużo mniejsze. Każdy kto się zastanawia nad przeprowadzka z miasta na wieś, powie – są dużo mniejsze, ponieważ nie ma konieczności płacenia czynszu za mieszkania. Oczywiście tak jest, jednak nie można zapominać, że pojawiają się w tym momencie inne koszty – opału, remontów domu, utrzymania go w dobrym stanie i wielu innych.

wieś

Praca.

Przeprowadzając się na wieś, nie można zapominać jeszcze o jednym – przybędzie nam wiele obowiązków związanych z nowym miejscem. Trzeba będzie znaleźć na nie czas i siły. Odśnieżanie, koszenie trawy – można wymieniać bez końca.

Życie na wsi jest z pozoru spokojniejsze niż w mieście, jednak ma swoje wady, o czym po prostu się nie mówi. Jeśli zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, rozważmy i za i przeciw. Decyzja raz podjęta, jest bowiem decyzją na lata – nie można robić niczego pochopnie, tym bardziej, że przeprowadzka na wieś jest łatwa. W drugą stronę już nie zawsze.

Poradnik przeprowadzkowy
Tydzień na aklimatyzację po przeprowadzce

Przeprowadzając się do nowego miejsca zamieszkania, nierzadko zastanawiamy się jak to będzie. Pierwsze dni są tymi, po których możemy już cokolwiek na ten temat powiedzieć. Czasami są to entuzjastyczne opinie o nowy miejscu, przeplatane zdaniami, iż gdybyśmy wiedzieli, że w danym miejscu jest tak fajnie, przeprowadzka nastąpiłaby wiele lat temu, czasem wręcz przeciwnie. Warto zapamiętać jednak,…