Strona główna > Blog > Czy muszę informować Państwa, co jest w kartonach przeprowadzkowych?

Czy muszę informować Państwa, co jest w kartonach przeprowadzkowych?

Pakowanie kartonów przeprowadzkowych to praca, którą mogą zajmować się zarówno klienci jak i pracownicy firmy przeprowadzkowej. Z reguły jednak klienci decydują się na pakowanie wielu rzeczy osobiście, co pozwala między innymi oszczędzić im na kosztach przeprowadzki.

Jako firma nie jesteśmy tym faktem zaskoczeni. Każdy ma w swoim domu czy tez mieszkaniu wiele rzeczy, którymi chciałby zająć się osobiście i nie chciałby, by zamiast niego ktoś inny ich dotykał, je przestawiał. Pakowanie nie jest sztuką trudną, więc każdy może się tym zająć. Oczywiście może również zaistnieć inna sytuacja – pracownicy firmy przeprowadzkowej mogą to zrobić za klienta, pod warunkiem, że się na to zgodzi.

Decydując się na samodzielne pakowanie, klient nie jest w żaden sposób zobowiązany do tego, by informować pracowników firmy przeprowadzkowej, co znajduje się w kartonach czy workach, które pracownicy firmy mają przewieźć do nowego miejsca zamieszkania. Pracownicy firmy oczywiście również nie maja prawa do otwierania zapakowanych i zabezpieczonych kartonów i analizowania ich zawartości.

Zdawać by się mogło, że takie rozwiązanie ma logiczne uzasadnienie i po części tak jest, nie można jednak oceniać go do końca pozytywnie. Zawartość kartonów to nic innego jak majątek klienta, który jest powierzany firmie przeprowadzkowej. Pracownicy firmy odpowiadają za niego, choć – jeśli pakowanie odbywa się w tej formie – do końca nie wiedzą za co.

W każdej sytuacji sugeruje się osobom, które się pakują, by zdecydowały się na oznaczanie tego, co jest w danym kartonie. Powód jest prosty – takie notatki bardzo pomagają przy rozpakowywaniu rzeczy. Nie ma w tym momencie potrzeby, by rozpakowywać karton za kartonem i szukać w nich rzeczy, które w danej chwili chcemy – na przykład – ustawić na meblu.

Czy klient musi informować o tym, co znajduje się w kartonach przeprowadzkowych?

Oczywiście nie i nikt tego nie będzie wymagać, zważyć jednak należy, że zasadne jest oznaczenie kartonów, które zawierają rzeczy wyjątkowo łatwe do uszkodzenia – szkło, materiały kruche, giętkie. Oczywiście nie trzeba informować szczegółowo o tym, co jest w środku, krótka informacja o tym, by z danym kartonem postępować ostrożnie, wystarczy.

Podsumowując – listę spakowanych rzeczy można schować dla siebie. Jeśli jest taka wola klienta, dobrze jeśli informuje pracowników firmy o kartonach, na które mają zwrócić baczną uwagę.

Poradnik przeprowadzkowy
Jak zredukować stres związany z realizacją przeprowadzki?

Niestety stres jest jednym z nieodzownych elementów każdej przeprowadzki. Dzieje się tak ponieważ w dniu przeprowadzki nie tylko musimy załatwić mnóstwo niecodziennych formalności, lecz również musimy powierzyć dorobek całego życia firmie przeprowadzkowej. Co z natury budzi w nas poczucie obawy i dyskomfortu. Nie każda przeprowadzka musi być stresująca. Obserwując osoby zmieniające miejsce zamieszkania z łatwością…