Strona główna > Blog > Cło przy przeprowadzce zagranicznej – kiedy trzeba je zapłacić i czy można być zwolnionym z cła?
Cło przy przeprowadzce zagranicznej – kiedy trzeba je zapłacić i czy można być zwolnionym z cła?
Są sytuacje, w których gdy przewozisz przez granicę Polski swoje rzeczy osobiste, tak zwane mienie przesiedleńcze, to musisz zapłacić opłatę celną. W tym artykule postaramy się maksymalnie rozjaśnić Ci temat zagranicznego przywozu mienia osobistego i podpowiemy, kiedy obowiązuje zwolnienie z cła oraz o jakich formalnościach celnych trzeba pamiętać.
A jeśli chcesz od razu uzupełnić swoją wiedzę o resztę informacji na temat przewozu mienia osobistego, to przeczytaj również nasz artykuł: Mienie przesiedleńcze – co to jest i jakie są formalności celne?, w którym omawiamy także zwolnienie z podatku akcyzowego oraz zwolnienie z podatku VAT.
System zwolnień celnych w Unii Europejskiej
Na początek mamy dobrą informację dla wszystkich, którzy planują wyprowadzkę do któregoś z państw członkowskich Unii Europejskiej: na terenie całej UE obowiązuje zwolnienie z cła. Wynika ono z systemu zwolnień celnych wynikających z ustanowionej w 1968 r. Unii Celnej UE. Podlegają im towary zarówno wyprodukowane na obszarze UE, jak i poza jej terenami, ale przewożone pomiędzy państwami członkowskimi.
Nie ma zatem znaczenia, czy chcesz wywieźć swoje rzeczy osobistego użytku np. do Niemiec, czy przywieźć jest z powrotem do Polski. We wszystkich krajach tworzących Unię Europejską obowiązuje bowiem zakaz stosowania i cła przywozowego, i wywozowego.
Przy przeprowadzce zagranicznej nie zapłacisz więc cła od wszystkich towarów. Warto przy tym wiedzieć, że dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przeprowadzających się firm (oraz, oczywiście, samego handlu zagranicznego pomiędzy państwami członkowskimi). Musisz jednak wiedzieć, że niektóre rzeczy mogą zostać objęte podatkiem akcyzowym lub VAT, o czym więcej piszemy w wymienionym wyżej artykule o mieniu przesiedleńczym.
Przeprowadzka poza UE a cło za mienie przesiedleńcze
Co do zasady towary wywożone z Polski do któregoś z państw trzecich lub odwrotnie podlegają kontroli celnej oraz opłatom celnym. Mienie przesiedleńcze jest tu jednak wyjątkiem – pod warunkiem że jego właściciel spełnia określone warunki zwolnienia jego rzeczy osobistego użytku z cła. Kiedy można na nie liczyć?
Definicja mienia przesiedleńczego
Żeby rzeczy, które chcesz przewieźć poza teren UE (lub wwieźć do UE spoza jej obszaru) podlegały ewentualnemu zwolnieniu z opłat celnych, to przede wszystkim muszą zostać zakwalifikowane jako mienie przesiedleńcze. Jego definicja jest dość otwarta: to rzeczy osobistego użytku lub służące do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego albo umożliwiające wykonywanie pracy/zawodu.
Interpretacja tej definicji może być trudna w przypadku przeprowadzki firmy za granicę. Które rzeczy firmowe mogą zostać uznane za mienie przesiedleńcze i być ewentualnie zwolnione z cła? Cóż, nie ma tu niestety jednoznacznej odpowiedzi – konkretne przypadki powinny być rozpatrywane przez odpowiedni urząd celny. Co do zasady jednak wyłączeniu ze zwolnienia z cła nie podlegają, i tu cytat z rządowej strony podatki.gov.pl:
Przedmioty wykorzystywane do wykonywania rzemiosła lub zawodu, inne niż przenośne instrumenty i sprzęt potrzebny do wykonywania tych zajęć.
Wróćmy jednak do prywatnych osób przesiedlających się poza teren UE. Jakie jeszcze warunki muszą spełnić, poza tym, że przewożą rzeczy osobistego użytku?
Warunki zwolnienia mienia z opłaty celnej przy przeprowadzce poza teren Unii Europejskiej
Aby móc liczyć na zwolnienie z opłat celnych, mienie osobiste musi spełniać wszystkie poniższe warunki:
- Rzeczy muszą należeć do osoby przesiedlającej się od co najmniej 6 miesięcy przed terminem przeprowadzki. Co istotne, trzeba mieć dokumenty potwierdzające tę własność: np. dokumenty spadkowe albo rachunki i faktury za zakup.
- Właścicielem przewożonych rzeczy musi być osoba, która mieszkała w poprzednim kraju co najmniej 12 miesięcy. Jeżeli zatem np. chcesz wrócić ze Szwecji do Polski, to aby uniknąć opłat celnych, musisz wracać po minimum roku. I w tym przypadku trzeba będzie przedstawić dokumenty potwierdzające odpowiednio długi pobyt. Może nimi być np. co najmniej 12-miesięczna umowa o pracę czy urzędowe zaświadczenie o byciu podatnikiem w danym kraju przez określony czas.
- Używanie mienia w nowym miejscu musi mieć taki sam cel, co w kraju, z którego jest wywożone.
Prywatny samochód osobowy a zwolnienie z cła
A czy można uznać auto jako mienie przesiedleńcze? Jak najbardziej tak – pod warunkiem że jest to samochód wykorzystywany do celów prywatnych. W teorii temat jest prosty, w praktyce: musimy pamięć o osobach, które sprowadzają do Polski auta kupione za granicą (lub sprzedają z Polski poza UE) i próbują je podciągać pod mienie przesiedleńcze w celu uniknięcia opłat celnych.
Ze względu na takie praktyki, formalności celne związane z przywozem i wywozem aut bywają zawiłe, a każde państwo może mieć własne wymagania. Podstawą przed przeprowadzka zagraniczną będzie zatem zweryfikowanie, jakie procedury obowiązują dla danego kraju.
W Polsce, aby wwieźć samochód osobowy (dostawczy lub ciężarowy również) zarejestrowany poza obszarem Unii Europejskiej, trzeba spełniać wskazane wyżej 3 warunki. Należy zatem od co najmniej 6. miesięcy mieć zagraniczny dowód rejestracyjny ze swoim nazwiskiem, dokumenty potwierdzające co najmniej 12-miesięczny pobyt w danym kraju oraz w Polsce wciąż używać pojazdu jako samochodu prywatnego. I to co najmniej rok – do 12 miesięcy od przywiezienia auta, nie można go sprzedać ani komuś oddać.
Przedmioty niepodlegające zwolnieniu z opłat celnych
Warto też wiedzieć, że są przedmioty, których wymienione wcześniej warunki zwolnienia mienia z cła nie będą obowiązywać – bo nie podlegają zwolnieniom celnym. W przypadku przesiedlenia do Polski, a więc importu towarów spoza terenu UE do naszego kraju, zwolnienie nie dotyczy:
- Wyrobów tytoniowych w ilości powyżej:
- papierosy: 40 szt., albo
- cygaretki: 20 szt., albo
- cygara: 10 szt., albo
- tytoń: 50 g.
- Wyrobów alkoholowych w ilości powyżej:
- napoje destylowane i spirytusowe o mocy powyżej 22 proc.: 1 l, albo
- alkohol etylowy nieskażony o mocy 80 proc. i więcej: 1 l, albo
- alkohol i napoje alkoholowe o mocy poniżej 22 proc.: 2 l.Dodatkowo można przewieźć:
- wino niemusujące: 4 l oraz
- piwo: 16 l.
- Prezentów i pamiątek o wartości powyżej:
- 300 euro – w przypadku podróżowania drogą lądową,
- 400 euro – w przypadku podróżowania drogą morską.
Bezpieczne przeprowadzki międzynarodowe z Fortis Przeprowadzki
Chcesz przewieźć swoje mienie przesiedleńcze nie tylko zgodnie z prawem, ale również bezpiecznie? Z Fortis Przeprowadzki możesz skupić się na prawidłowym dopełnieniu wszystkich formalności, bo sprawami praktycznymi zajmiemy się my. Wesprzemy Cię na każdym etapie Twojej przeprowadzki, zarówno w przypadku planowanego wyjazdu między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, jak i poza UE.
Zajmiemy się dla Ciebie:
- demontażem mebli oraz sprzętów, ich zabezpieczeniem, przewozem oraz montażem w miejscu docelowym,
- pakowaniem i rozpakowywaniem rzeczy osobistego użytku,
- znoszeniem oraz wnoszeniem wszystkich rzeczy,
- załadunkiem i rozładunkiem naszego samochodu przewozowego,
- przechowywaniem rzeczy,
- przewozem mniej typowego mienia, takiego jak np. sejfy czy fortepiany,
- utylizacją zbędnych mebli, sprzętów i przedmiotów osobistego użytku,
- sprzątaniem starego mieszkania.
Skontaktuj się z nami, by rozpocząć swoją wielką międzynarodową przygodę!